Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, У Європі обіцяють закручувати гайки, поки Кремль не припинить агресію проти України
-
- Author, Олексій Калмиков
- Role, BBC
- 45 хвилин(и) тому
Євросоюз нарешті затвердив узгоджений ще місяць тому черговий пакет санкцій проти Росії за вторгнення в Україну, покликаний посилити тиск на Кремль і домогтися від Володимира Путіна 30-денного перемир’я.
З 27 країн союзу проти виступала тільки Словаччина, проросійська влада якої незадоволена іншим рішенням ЄС – повністю відмовитися від російського газу до 2028 року, – і вимагає компенсації.
У підсумку Словаччина зняла заперечення, і в п’ятницю глава європейської дипломатії Кая Каллас оголосила, що 18-й за рахунком пакет затвердили.
Він посилює вже чинні санкції проти покупців і перевізників російської нафти та нафтопродуктів, а також проти російських банків і компаній із Китаю та Білорусі, які допомагають Кремлю обходити європейські обмеження.
Кая Каллас назвала схвалений пакет “одним з найжорсткіших”.
“Європа не відмовиться від своєї підтримки України та посилюватиме тиск, поки Росія не завершить війну”, – наголосила вона.
Основні санкції проти Росії давно вже діють, і мета нового пакета – спробувати ще трохи затягнути зашморг на шиї російської економіки, щоб змусити Кремль якщо не припинити, то хоча б призупинити агресію проти України, кажуть європейці.
“Ми посилюємо тиск на Росію. Наша мета зрозуміла: ми закликаємо до повного і беззастережного припинення вогню щонайменше на 30 днів”, – сказала глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, представляючи 18-й пакет.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Урсула фон дер Ляєн“Росія має сісти за стіл переговорів із серйозною пропозицією. Оскільки поки що вона не демонструє такої готовності, ми будемо посилювати тиск”, – сказала вона.
Президент України зазначив, що 18-й пакет санкцій продовжує тиск на російський танкерний флот, “і не лише на самі судна, але й на капітанів тіньового флоту та компанії, які допомагають функціонувати такому фінансуванню вбивств за рахунок нафти”.
Володимир Зеленський окремо відзначив суворіше обмеження ціни на російську нафту та заборону Євросоюзу щодо будь-яких транзакцій, пов’язаних із газопроводами системи “Північний потік”, будівництво яких, за його словами, було частиною підготовки Путіна до повномасштабної війни.
Чому Словаччина була проти
Братиславу не влаштовувала пропозиція Єврокомісії повністю заборонити імпорт російського газу з 2028 року. Там вважають, що такий захід може спричинити дефіцит газу, зростання цін і збільшення транзитних зборів.
Щоб обійти ці заперечення, ЄС вигадав інший план: не санкції, а поступові торгові обмеження на імпорт заради захисту енергетичної безпеки ЄС. Їх затверджують кваліфікованою більшістю членів ЄС, а не одностайно, і не на пів року, а раз і назавжди.
План, поки що не затверджений країнами ЄС і Європарламентом, передбачає заборону на імпорт російського газу за наявними короткостроковими контрактами з 17 червня 2026 року, за довгостроковими – до кінця 2027 року.
Тоді ж припиняться закупівлі російського скрапленого газу.
Для Угорщини та Словаччини зробили виняток: їм дозволили імпорт за короткостроковими контрактами до кінця 2027 року.
Однак Словаччину не влаштувала перспектива втратити вето в газовому питанні – і вона відмовилася затверджувати 18-й пакет санкцій.
Так Фіцо показав Єврокомісії: якщо його позбавлять одного важеля впливу, він готовий встромляти інші палиці в колеса санкційного воза, який ЄС котить на Росію.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Фіцо – один із двох головних шанувальників Путіна в Європі. Орбан – другийОднак 17 липня Фіцо заявив, що розбіжності усунули, він домовився з главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн про гарантії для Словаччини.
За словами Фіцо, подальше блокування санкцій з боку Єврокомісії було б “контрпродуктивним”.
Чого саме домігся Фіцо, поки ні він, ні ЄС не озвучили.
Які санкції увійшли в новий пакет?
Російська енергетика і банки – дві головні цілі 18-го пакета.
Очільник МЗС Нідерландів Каспар Велдкам додав, що в новому пакеті передбачено “жорсткі заходи”, спрямовані на зниження прибутків від російської нафти, – зниження цінової стелі та відсікання більшої кількості російських банків від міжнародної банківської системи.
За даними агентства Reuters, яке посилається на дипломатів, стелю цін на російську нафту знизять до 47,6 долара за барель (зараз вона на рівні 60 доларів).
Крім того, ЄС заборонив використання всіх чотирьох гілок двох газопроводів “Північний потік” дном Балтійського моря.
До вторгнення в Україну він був основним маршрутом постачання російського газу в Німеччину, але потім Кремль зробив його зброєю газової війни проти ЄС і вимкнув під надуманим приводом.
Вимкнений газопровід підірвали, але одна з чотирьох ниток не постраждала, і Путін неодноразово пропонував увімкнути її знову.
Тепер це буде неможливо, поки діють санкції.
Крім того, цього разу ЄС ще більше посилить обмеження проти російського “тіньового” танкерного флоту та імпорту нафтопродуктів з російської сировини.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Танкер Eventin з російською нафтою втратив керування біля берегів Німеччини в січні. У березні німецька влада конфіскувала і вантаж, і судно під панамським прапоромЩе два десятки російських банків після ухвалення 18-го пакета від’єднають від міжнародної системи обміну платіжними дорученнями SWIFT, що базується в Європі.
І не просто від’єднають – ЄС запровадить повну заборону на будь-які транзакції з усіма від’єднаними від SWIFT російськими банками.
Третя частина пакета – вторинні санкції проти банків і компаній третіх країн, які, на думку ЄС, допомагають Кремлю обходити обмеження.
Санкції, зокрема, торкнуться найбільшого нафтопереробного заводу “Роснефти” в Індії.
За словами Каллас, нові санкції також вплинуть на тих, хто займається “ідеологічною обробкою українських дітей”.
Головна дипломатка ЄС наголосила, що країни Євросоюзу продовжать підвищувати ціну, тож “зупинка агресії стане єдиним шляхом вперед для Москви”.
Діра в нафтовій стелі: що не так з обмеженнями щодо Росії
ЄС також домовився знизити стелю нафтових цін для Росії. Вона була на рівні 60 доларів за барель, а тепер буде плаваючою – на 15% поточної ринкової ціни на російську нафту.
Наразі він впаде приблизно до 47 доларів. Однак це рішення матиме мінімальні наслідки. З кількох причин.
Автор фото, AFP
Підпис до фото, Під санкції ЄС уперше потрапив індійський НПЗ, часткою в якому володіє держкомпанія “Роснефть”По-перше, ЄС не купує ні нафту, ні нафтопродукти в Росії. Стеля встановлює ціну на російську нафту, нижче за яку європейським перевізникам, страховикам і банкам заборонено обслуговувати російські поставки в інші країни світу.
По-друге, стелю запровадили в лютому 2023 року всі члени “Великої сімки” розвинених країн – США, Британія, Німеччина, Франція, Італія, Канада, Японія – а також решта країн ЄС та Австралія.
Ініціатором були саме США, оскільки Білий дім побоювався різкого стрибка цін на нафту в разі повного ембарго на російські поставки. Стеля – це фактично послаблення і виключення з ембарго.
І ось тепер президент США Дональд Трамп знову відмовився посилювати нафтові санкції проти Росії.
Він не підтримав пропозицію Європи знизити нафтову стелю з тієї самої причини – Трамп прагне уникнути стрибка цін на бензин у США, особливо в умовах двох воєн на Близькому Сході – у ключовому нафтовидобувному регіоні.
Після перемир’я між Ізраїлем та Іраном і у зв’язку зі зростанням видобутку ОПЕК+ ціни на нафту знижуються, і чинна стеля втрачає актуальність, зазначила фон дер Ляєн.
“Знижуючи стелю, ми адаптуємо її до змінених ринкових умов і відновимо її ефективність, – пояснила вона. – Росія, як і раніше, отримує приблизно третину всіх прибутків завдяки експорту нафти. Ми зобов’язані перекрити це джерело”.
Підписуйтеся на нас у соцмережах