Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Кажани часто обирають своєю оселею людські будинки
-
- Author, Рейчел Белл
- Role, BBC Scotland News
- 40 хвилин(и) тому
Понад пʼятсот кажанів у власному будинку виявила жителька Шотландії. Тепер вона змушена ночувати в машині та чекати, поки тварини самостійно покинуть її помешкання.
Енн-Марі Мерчі каже, що “живе у страху щодня”, виявивши колонію цих тварин у стінах і на даху свого будинку в місті Абердин.
Спочатку вона почула лопотіння в стінах, а пізніше виявила кажана, що ховався в її тримачі для туалетного паперу. Відтоді вона знаходила їх також у вітальні та на кухні.
Агентство NatureScot заявляє, що не можна видаляти кажанів з будинків і що тварини покинуть її дім самостійно наприкінці “сезону розмноження” – у серпні або вересні.
Підпис до фото, Анна-Марі каже, що не може спати вночі через шум, який видають кажани.Жінку такі повідомлення не втішили. Вона каже, що її тривога “зашкалює” через постійний рух кажанів.
Вона розповіла BBC Scotland News, що боїться заходити у будинок:
“Іноді я навіть сплю на вулиці в машині. Я просто нажахана. Шум жахливий, він схожий на проточну воду. Але я думаю, це скоріше звук крил, які тріпочуться всі одночасно”.
“Це безперервно. Близько п’ятої-шостої вечора їхній гамір посилюється, а потім – коли вони повертаються о п’ятій ранку. Але вони шумлять постійно. Дивуюся, чи сплять вони”.
Кажани, що оселилися в будинку — це нетопир-карлики. Це один з найпоширеніших видів британських кажанів.
Автор фото, Anne-Marie Murchie
Підпис до фото, Кажанів помітили по всьому будинку, зокрема на кухні.Цей вид кажанів відомий тим, що утворює колонії, які значно перевищують 200 дорослих особин, не враховуючи їхнього потомства.
У NatureScot заявили, що тварини зазвичай є сезонними відвідувачами будинків і присутні протягом чотирьох-п’яти місяців на рік.
Вони утворюють материнські колонії в травні та червні та залишають помешкання в серпні або на початку вересня, щойно молоді кажани стають самостійними.
Спеціалісти NatureScot, що займаються кажанами, можуть збирати інформацію та консультувати власників будинків.
Але, як зазначається, вони “не можуть виконувати жодних робіт у будівлі або вилучати/забирати кажанів”.
“Щодо того, що ви можете з ними зробити, то насправді нічого, бо вони є захищеним видом відповідно до європейських законів про охорону природи, а також шотландських та британських законів. Самих кажанів не можна чіпати, як і місця їхнього гніздування”, – розповів BBC Scotland News Кевін Джайлз з агентства NatureScot.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Кажани часто можуть оселятися в будинках Пані Мерчі вперше занепокоїлася через постійний шум у своєму будинку кілька місяців тому і вважала, що це осине гніздо.
Але фахівець з боротьби зі шкідниками сказав їй, що це насправді кажани. Він переглянув записи з камери дверного дзвінка, де тварин було видно зовні.
“Ми дізналися, що ці тварини охороняються, тому діяли за правилами та зателефонували до Nature Scotland”, — розповіла Мерчі.
“Потім вони приїхали з тепловізорами, і це дало їм уявлення про те, скільки кажанів там є, та всі точки входу в будинку. Їх було щонайменше 500 і від 200 до 300 дитинчат”.
Автор фото, Anne-Marie Murchie
Підпис до фото, Кажанів помітили згорнутими калачиком всередині та зовні будинкуМерчі повернулася до свого будинку через кілька тижнів, сподіваючись, що кажани полетіли.
“Я думала, їх точно немає в домі, — сказала вона, — але потім однієї ночі я встала і пішла в туалет. Напівсонна, я схопила тримач для туалетного паперу, і один [кажан] вискочив та вчепився мені в руку. Я просто збожеволіла”.
“Я зателефонувала до Nature Scotland, і вони одразу приїхали. Вона (експертка з кажанів) винесла його на вулицю і повернула до місця гніздування, щоб він міг повернутися до свого дому”, – додала Мерчі.
Жінка працює таксисткою і тепер проводить якомога більше часу в машині.
“Запах проходить крізь вентилятор. Це такий затхлий, брудний запах. Сумно, що ти нічого не можеш зробити з цим у власному домі. Я думаю, що правила мають трохи змінитися. Невже ніхто не може прийти з ліцензією і гуманно забрати їх кудись?”
Ліцензія на опломбування
NatureScot повідомила пані Мерчі, що наступного тижня до її будинку повернеться фахівець, щоб оновити інформацію про ситуацію.
“Як тільки вони переконаються, що кажани полетіли, я зможу отримати спеціальну ліцензію, і це буде підтвердженням того, що я можу загерметизувати всі потенційні точки входу. Щоб наступного року вони не змогли потрапити всередину”, – розповіла Мерчі.
В Україні кажани також часто оселяються в людських оселях. Задля їх порятунку працює організація Український Центр Реабілітації Рукокрилих, які закликають звертатися до них у разі виявлення цих тварин вдома.