Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, “Тінь Афганістану” нависла над Україною – і над Трампом, вважають експерти
-
- Author, Олеся Жигалюк
- Role, ВВС Україна
- 31 хвилин(и) тому
Війна в Україні може обернутися для Дональда Трампа ризиками, схожими з тими, що мав його попередник Джо Байден після виведення військ з Афганістану, пише Bloomberg.
На перший погляд, таке порівняння може видатись надуманим, адже в Україні немає американських солдатів, розмірковує видання.
Однак для Трампа в цій ситуації дедалі більше проявляється схожість: завершити війну – завдання не з легких, і що довше вона затягується, то сильніше він ризикує опинитися в лещатах відповідальності – а можливо, і провини, вважають автори в статті.
Така перспектива, на їхню думку, стає дедалі реальнішою, оскільки Трамп шукає, як реагувати на посилення ударів з боку Росії. Його колишня обіцянка швидко встановити мир виявилася нездійсненною.
Тепер він стоїть перед вибором: поглиблювати залученість США – чи зберігати дистанцію.
Активніше втручання може викликати роздратування у його основної електоральної бази – прихильників руху “Зробимо Америку знову великою” (MAGA).
Однак, якщо дозволити Росії досягти успіхів, відмовляючись від додаткової допомоги Україні, Трамп ризикує виглядати слабким і почути на свою адресу звинувачення, що він не зупинив Путіна.
“Трамп уже майже пів року відповідає за зовнішню політику США, а війна триває – і тепер вона лягає на нього, – каже Джон Гербст, колишній посол США в Україні та експерт Атлантичної ради. – Він розуміє: якщо Путін переможе при ньому, відповідатиме він”.
Афганістан – не Україна. Але паралелі насторожують
Порівняння з Афганістаном може видатись натягнутим, зважаючи на різницю між конфліктами, розмірковує Bloomberg.
На піку участі в Афганістані США розмістили там 100 тисяч військових, за 20 років загинули майже 2,5 тисячі американців.
У підсумку Сполучені Штати не змогли зупинити “Талібан”, а Байдена розкритикували за поспішне виведення військ – хоча підготував його ще Трамп, у свій перший термін, нагадує видання.
В Україні американських солдатів немає, а США обмежуються постачанням зброї і техніки. Велика війна триває вже четвертий рік, і аналітики не очікують краху українського уряду чи повної окупації країни Росією.
Трамп при цьому наполегливо дистанціюється від того, що відбувається, заявляючи, що війна почалася не при ньому – і що він не несе за неї відповідальності.
“Це не моя війна – це війна Байдена, – сказав він на зустрічі з генсеком НАТО Марком Рютте цього місяця. – Я якраз намагаюся вас із неї витягнути”.
Водночас росте занепокоєння, що затяжний конфлікт без чіткої стратегії виходу може вдарити по репутації Білого дому.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Дональд Трамп і генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі в Овальному кабінеті, 14 липня 2025 рокуПорівняння двох воєн і раніше спливало в коментарях експертів, нагадує Bloomberg.
Ще до перемоги Трампа на виборах оглядач Washington Post Марк Тіссен попередив республіканців про небезпеку блокування додаткової допомоги Україні.
“Республіканцям час визначитися: якщо не хочете, щоб вас потім звинувачували за падіння Києва так само, як Байдена звинувачують у падінні Кабула, – відправте військову допомогу Україні”, – писав він.
Майже за рік, у лютому 2025-го, голова Ради з міжнародних відносин Майкл Фроман виступив ще жорсткіше, заявивши, що поспішна мирна угода буде “серйозною помилкою” і зашкодить самому Трампу, який прагне, щоб його сприймали як миротворця.
“Якщо вам не сподобалась картинка, де таліби роз’їжджають Кабулом на американських “Хамві”, уявіть, як колона росіян на “Абрамсах” в’їжджає до Харкова”, – написав він.
Зброя, ультиматум і ризики
Адміністрація Трампа оголосила про відновлення поставок зброї Україні на мільярди доларів.
Одночасно президент озвучив ультиматум Москві: якщо протягом 50 днів не буде угоди про припинення вогню, США запровадять нові санкції – вимога, якої союзники Америки домагалися вже кілька місяців.
“Президент Трамп прагне зупинити війну. Він підтримує союзників по НАТО і дає зрозуміти Путіну: продовження конфлікту призведе до економічних наслідків”, – заявила представниця Білого дому Анна Келлі.
Однак у Трампа залишається ще одна серйозна проблема: у таборі його прихильників немає єдності.
Стів Беннон, один з ідеологів руху MAGA, заявив в інтерв’ю, що подальше військове втручання може нашкодити самому президенту.
“Якщо США почнуть постачати наступальну зброю, яка здатна бити по території Росії, це стане вже війною Трампа. Так її сприймуть і в медіа, і в Москві, і в Києві”.
Вона стає не лише міжнародним викликом, а й внутрішньополітичним випробуванням для самого Трампа, резюмує Bloomberg.
Підписуйтеся на нас у соцмережах