Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Володимир Зеленський
-
- Author, Патрікєєва Наталія
- Role,
- 2 хвилин(и) тому
24 липня, після двох днів протестів, президент України зареєстрував новий законопроєкт № 13533. Він має замінити скандальний закон №12414, що суттєво обмежив повноваження Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро.
Володимир Зеленський каже, що новий законопроєкт “гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист від будь-якого російського впливу”.
У ньому, зокрема, прибрали норму про те, що генпрокурор може забирати справи в НАБУ й передавати їх іншим правоохоронним органам.
Запропонований законопроєкт Зеленського Верхлвна Рада планує розглянути 31 липня.
Голова ВР заявляє, що його розглядатимуть за основу та в цілому, без другого читання.
Що передбачає новий закон Зеленського
Текст нового законопроєкту, який подав Володимир Зеленський, з’явився на сайті Ради ввечері 24 липня.
Президент, розповідаючи про новий документ журналістам, зазначив, що він базується на “основних принципах незалежності антикорупційних органів”.
Крім іншого, у ньому є норми про захист від впливу Росії.
“Мова зокрема про детектор брехні для всіх співробітників антикорупційних органів, правоохоронних органів, це і Нацполіція, і ДБР, які мають родичів з Росії або в Росії. Є пропозиція, що раз на два роки вони будуть проходити детектор. Всі правоохоронці та всі антикорупціонери повинні бути в рівних умовах”, – сказав президент.
Він також запевнив, що новий документ не передбачатиме підпорядкування антикорупційних органів генеральному прокурору.
“Там є дуже важливий момент — бізнес дуже хотів, щоб були обшуки тільки через судову систему. Це норма про невідкладні обшуки. Як ідея – хороша. Але ця норма зупинила всю правоохоронну систему — не тільки НАБУ, САП, це стосувалося всіх органів. Це прибрали”, – сказав Зеленський.
Підпис до фото, Молодь у Києві протестує проти обмеження незалежності антикорупційних органівЗа його словами, новий законопроєкт, що стосується НАБУ і САП, створений на основі “думки суспільства”.
“Я вважаю, що це абсолютно нормально – реагувати, коли люди чогось не хочуть, коли людям це не подобається. Нормально. Люди мають право на те, щоб сказати, що вони думають. Люди сказали — все повинно бути за законом. Для мене було дуже важливо, щоб ми адекватно почули, відреагували. Люди попросили змін. Ми відреагували”, — сказав Зеленський.
На запитання про те, чому закон про обмеження САП і НАПУ не обговорювався до його підписання, президент відповів, що “треба було робити діалог”.
“Завжди треба комунікувати. Я зосереджений на питання війни, тому що зараз в Україні питання номер один – це питання війни. Найголовніша проблема – війна. Головний ворог – Росія”, – зазначив Зеленський.
Він також сказав, що спілкувався з усіма українськими партнерами і ризиків для євроінтеграції наразі немає.
“Що стосується НАБУ і САП, то я їм сказав, що я знайду вихід. Я запропоную своє бачення, базуючись на тому, що потрібно антикорупціонерам, і чого хоче суспільство”, – повідомив президент.
Реакція НАБУ та “перевзування” нардепів
У НАБУ заявили, що президентський законопроєкт 13533, поданий як невідкладний, відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП.
“НАБУ і САП взяли участь у підготовці тексту та закликають Верховну Раду України якнайшвидше ухвалити ініціативу президента за основу і в цілому. Це дозволить запобігти загрозам для кримінальних проваджень, які розслідують НАБУ і САП”, – сказали в НАБУ.
“Я дуже раджу владі зараз навіть не думати за цей час використати норми поки діючого ганебного закону і раптом, зловживаючи повноваженнями, забрати якусь справу по VIP-корупціонеру з НАБУ/САП… Ми весь цей час будемо дуже ретельно за цим слідкувати”, – написав про новий законопроєкт нардеп Ярослав Железняк, який виступав проти змін до закону, що обмежив повноваження антикорупційних органів.
Частина нардепів, які голосували за ухвалення правок до законопроєкту, що обмежив САП і НАБУ, уже змінили свою думку.
До прикладу, депутатка Таміла Ташева із фракції “Голос” написала, що вона готова голосувати за новий законопроєкт:
“Всі помиляються — важливо визнавати це і виправляти. Але ключова різниця України від авторитарних режимів і нашого ворога у тому, що ми чуємо та прислухаємось до людей. Ми бачимо суспільство, ми реагуємо на його турботу”, – сказала Ташева.
Підпис до фото, Люди на вулицях українських міст протестують проти скандального законопроєкту Нардеп від “Слуги народу” Жан Беленюк також висловився про своє голосування за обмеження НАБУ і САП:
“Помилився. Я відчуваю особисту відповідальність і не шукаю виправдань. Моє завдання зараз – допомогти виправити ситуацію максимально швидко й прозоро”, – написав Беленюк.
Тим часом протестувальники, що вийшли на вулиці різних міст після хвалення скандального законопроєкту, говорять про те, що припинять мітингувати, лише коли закон справді ухвалять.