Головна Без категорії Скільки зарплат і премій отримали голови волинських громад у 2024 році

Скільки зарплат і премій отримали голови волинських громад у 2024 році

3
0

Джерело: sylapravdy.com

На заробітні плати голів волинських громад у 2024 пішло понад 32 мільйони гривень. Щомісяця міські, сільські та селищні очільники отримували в середньому від 26 до 100 тисяч гривень. Найвищою торік виявилася винагорода очільника Любомльської громади, а найнижчою – Велимченської. Понад пів мільйона гривень премій отримав представник Підгайцівської громади, а мер Луцька – чверть мільйона надбавки за високі досягнення.

На основі поданих електронних декларацій про майно та доходи та відповідей органів місцевого самоврядування на запити Центр журналістських розслідувань «Сила правди» сформував рейтинг зарплат голів волинських громад за 2024 рік.

Після адміністративної реформи, яка відбулася у 2020-му, на Волині функціонує 54 територіальні громади у чотирьох районах. Кількість громад у кожному з них різна: найбільше, 23 громади, – у Ковельському, найменше, п’ять громад, – у Камінь-Каширському. У Володимирському та Луцькому районах – 11 та 15 громад відповідно. 

У 2024-му керівники 53 громад (голова Дубечненської громади трагічно загинув у 2023 році) сукупно отримали більше 32 мільйонів гривень заробітної плати. Більше 12 мільйонів – голови у Ковельському районі, 3,5 мільйона гривень – у Камінь-Каширському. У Володимирському і Луцькому районах на оплату праці голів пішло шість та десять мільйонів відповідно. 

ТОП-10 найоплачуваніших голів громад На основі даних з реєстру декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції за 2024 рік «Сила правди» уклала рейтинг керівників тергромад з найвищими зарплатами.

За даними Пенсійного фонду України у 2024 році середня заробітна плата в Україні становила 17 486 гривень, мінімальна ж – 8000 гривень. Щомісячна винагорода більшості голів громад була на рівні 2-4 середніх, а в окремих сягнула 5-6 середніх зарплат, або ж 10-11 мінімальних – навіть вище винагороди голови обласного центру Ігоря Поліщука. У ці нарахування входить як посадовий оклад, так і різноманітні надбавки, доплати, премії та інші нарахування, які можуть різнитися в залежності від громади. Варто також наголосити, що відповідно до законодавства, із зарплати утримують податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тобто насправді на руки посадовці отримали на 19,5% менше від вказаних нижче сум.

До першої десятки з найвищими заробітками здебільшого увійшли очільники міських громад або ж тих, які утворилися навколо колишніх райцентрів. Так, найвища річна зарплата виявилася у голови Любомльської громади Романа Ющука – за 2024 рік він отримав майже 1,2 мільйона гривень. Тож середньомісячний заробіток становив майже 100 тисяч гривень.

Роман Ющук

На другій позиції – голова Підгайцівської громади Юрій Семенюк. Його річний заробіток склав 1,1 мільйона гривень, що в середньому становить приблизно 93 тисячі гривень на місяць.

Юрій Семенюк

До слова, Юрія Семенюка підозрюють у незаконному збагаченні, його активи нібито в рази перевищують офіційні доходи. Кримінальне провадження відкрили у липні 2024-го. Правоохоронці вважають, що Юрій Семенюк у період 2020-2024 років набув у власність десятки об’єктів нерухомості та транспортних засобів на загальну суму майже 55 мільйонів гривень. 

Також нещодавно Юрія Семенюка оштрафували через конфлікт інтересів. Він уклав договори на ремонти доріг з підрядником, який позичив його дружині Ларисі Семенюк 6,5 мільйона гривень. Згодом виявилось, що техніку для робіт підприємець також орендував у дружини сільського голови. Тож посадовець отримав 3400 гривень штрафу. Крім того, суд розглядає ще одне кримінальне провадження про привласнення Юрієм Семенюком та його підопічними бюджетних коштів. 

Третя позиція у голови Ковельської громади – Ігор Чайка задекларував 1,036 мільйона гривень зарплати. В середньому щомісяця йому нараховували 86 тисяч гривень.

Ігор Чайка

Ігор Поліщук, голова Луцької громади, посів четверте місце – його річна зарплата у 2024-му склала 1,013 мільйона гривень, тож щомісячна – орієнтовно 84 тисячі гривень.

Варто відзначити, що з 2022 року очільник Луцька перераховує частину своєї зарплати на потреби Збройних сил. Станом на листопад 2024 року сума цих відрахувань склала 1,015 мільйона гривень. В подальшому він пообіцяв віддавати всю свою премію на потреби оборони Благодійному фонду «Ангар».

Ігор Поліщук

У першій п’ятірці найбагатших голів і очільник Боратинської громади Сергій Яручик – він задекларував 997 тисяч річного заробітку, щомісячно – орієнтовно 83 тисячі гривень.

Сергій Яручик

Трішки менші заробітки виявились у голови Камінь-Каширської громади Віктора Пася – він опинився на шостій позиції з 961 тисячею гривень річного заробітку. Щомісяця йому нараховували приблизно 80 тисяч гривень. 

На сьомому місці голова Любешівської громади Олег Кух – за рік він заробив 856 тисяч гривень, щомісячно це орієнтовно 71 тисяча.

Олег Кух. Фото зі сторінки у Facebook

Його колега, очільник Ратнівської громади, Віталій Бірук вийшов на восьму позицію, заробивши 850 тисяч гривень. Щомісяця голова Ратнівської громади отримував приблизно 70 тисяч гривень. 

Голова Рожищенської територіальної громади Вячеслав Поліщук на дев’ятій позиції – за 2024 рік він заробив 825 тисяч гривень, орієнтовно 68 тисяч гривень щомісячно.

Вячеслав Поліщук

Хоча заробітна плата Рожищенського міського голови входить до десятки найвищих, втім про фінансові досягнення громади такого не скажеш. За результатами виконання бюджету у 2024 році ця громада має задовільний рівень фінансової спроможності. 

Закриває десятку найоплачуваніших очільників у 2024 році на Волині голова прикордонної Вишнівської громади Віктор Сущик із річним заробітком 822 тисячі гривень.

Віктор Сущик

Щомісячно голова Вишнівської громади отримував орієнтовно 68 тисяч гривень. 

До слова, за підсумками 2024 року з усіх громад Волині лише Ковельська і Луцька громади мають високий рівень фінансової спроможності.

Детальна інформація про середньомісячні і річні заробітні плати голів усіх волинських громад розміщена на інфографіці нижче.

З чого складаються заробітні плати голів територіальних громад  У річній декларації посадовці вказують лише суму нарахованої заробітної плати за рік, без інформації в розрізі всіх нарахувань. Тож «Сила правди» надіслала до громад запити, аби дізнатися, які доплати, надбавки, премії отримували посадовці. Варто зазначити, що не всі надали таку інформацію. 

Отож, заробітна плата очільників громад складається з посадового окладу та інших виплат. Зокрема, сюди входять доплата за вислугу років, за ранг, за інтенсивність та складність у роботі, а також надбавки, премії, матеріальна допомога, лікарняні, відпускні тощо. Здебільшого посадові оклади голів коливалися в межах 120–250 тисяч гривень на рік, доплати за ранг – від 4 до понад 8 тисяч гривень, за вислугу років – від 12 до понад 100 тисяч гривень. 

Деякі посадовці отримали премії – розміри цих виплат були різними, оскільки затверджуються місцевою радою. Найнижчий поріг премії становив 16 тисяч гривень на рік у голови Сереховичівської громади, а найвищий – 504 тисячі гривень на рік у голови Підгайцівської громади.

Детальна інформація про складові нарахувань у зарплатах керівників органів місцевого самоврядування на Волині можна розглянути на графіку нижче. Скориставшись фільтром ви можете подивитися, хто з посадовців отримав найвищий оклад, хто – надбавки, а хто – премії чи відпускні.

Володимирський район: найбільші заробітки у мера Володимира, найнижчі – у голови Павлівської громади Заробітні плати очільників 11 громад Володимирського району коливались від 33 до 65 тисяч гривень на місяць. Найвищою була винагорода голови Володимирської громади Ігоря Пальонки – за рік він заробив 776 тисяч гривень. В середньому щомісячно він отримував орієнтовно 65 тисяч гривень. Його посадовий оклад за рік склав майже 200 тисяч гривень та орієнтовно така ж сума премії та надбавок. 

Ігор Пальонка. Фото з офіційної сторінки у Facebook

Приблизно на тому ж рівні була зарплата і Нововолинського міського голови Бориса Карпуса – він заробив 710 тисяч гривень. 

Найменше в районі отримав голова Павлівської громади Андрій Сапожник – 385,7 тисячі гривень: посадовий оклад становив 166 тисяч гривень, доплати за вислугу років – 34,5 тисячі, відпускні та матеріальна допомога були на рівні 26–29 тисяч, а надбавка за високі досягнення сягнула 103 тисяч гривень.

Трохи вищими від Андрія Сапожника були заробітки очільниці Іваничівщини Лідії Томашевської – її нарахування склали 399,5 тисячі гривень. 

Зарплати очільників інших громад району коливалися від 400 до понад 600 тисяч гривень на рік.

Камінь-Каширський та Ковельський райони: у чотирьох радах приховують нарахування зарплати головам На заробітні плати голів громад цих двох районів сумарно пішло більше 13 мільйонів гривень: у Камінь-Каширському – 3,5 мільйона, у Ковельському – 12,6 мільйона. Щоправда, отримати повну інформацію про нарахування головам у цих районах виявилось найскладніше. Деяким громадам довелося надсилати запити повторно, пояснювати та переконувати, що ця інформація є відкритою. Та навіть після цього вони її не надали.

Зокрема, Любомльська міська та Рівненська сільська ради у відповіді вказали, що інформація про нарахування голови розміщена у деклараціях. Сошичненська громада взагалі не надала відповіді на запит – у розмові працівники сільради пояснили, що голова не дав дозволу на поширення такої інформації. Аналогічна ситуація і у Велимченській громаді. 

З цього приводу «Сила правди» звернулась до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. 

До слова, раніше редакція вже зверталася до Уповноваженого з прав людини щодо ненадання інформації про виділення коштів на ЗСУ Сошичненською громадою. 

У Камінь-Каширському районі найбільшу зарплату задекларував голова громади Віктор Пась, який увійшов до десятки найбагатших голів Волині. Його річна винагорода сягнула 961 тисячі гривень: понад 200 тисяч посадового окладу, понад 300 тисяч надбавки за складність та інтенсивність у роботі, більше 100 тисяч – премія та відпускні. 

Нижчою майже на 100 тисяч була зарплата голови Любешівської громади Олега Куха, який теж увійшов до десятки найбагатших очільників. 

Найменшою, згідно з декларацією, була заробітна плата голови Сошичненської громади Ігоря Волосюка – 561,7 тисячі гривень. Детальну інформацію про нарахування у сільській раді приховують. 

У Ковельському районі зарплати очільників громад коливалися від 300 тисяч до понад мільйона гривень. А загальна сума сягнула більше 10 мільйонів гривень. 

Найвища заробітна плата була у згаданого вище голови Любомльської громади Романа Ющука – за підсумками річного декларування у 2024 він отримав 1,2 мільйона гривень. 

Понад мільйонну річну зарплату задекларував і голова Ковельської громади Ігор Чайка. Його річний посадовий оклад склав понад 200 тисяч гривень, премія – більше 300 тисяч гривень, а інші виплати в межах 30-60 тисяч гривень. 

Найнижча зарплата виявилась у голови Велимченської територіальної громади – її голова Анастасія Павлович у декларації вказала 311 тисяч гривень. Детальної інформації про нарахування у громаді не надали.

Варто зазначити, що у деяких громадах немає очільника. Голова Шацької селищної ради Сергій Карпук у 2024 році був мобілізований до війська, тож його обов’язки виконує секретар ради. В селищній раді надали інформацію про нарахування Сергію Карпуку лише за два місяці, коли він перебував на посаді. 

У Дубечненській громаді теж секретар виконує обов’язки голови, оскільки керівник громади трагічно загинув кілька років тому. У сільській раді пояснюють, що за відсутності голови його зарплата не нараховується нікому, а виконувачі обов’язків отримують оплату в межах своїх посадових обов’язків. 

Луцький район: хто найоплачуваніший на районі Головам громад Луцького району торік нарахували 10 мільйонів гривень зарплати.

Найбільша винагорода була у згаданого вище голови Підгайцівської громади Юрія Семенюка – 1,1 мільйона гривень. Найвищою з усіх нарахувань була премія – більше 500 тисяч гривень. Річний посадовий оклад становив 237 тисяч гривень, матеріальна допомога – 143 тисячі, а надбавка за високі досягнення у праці – майже 153 тисячі гривень. 

Трішки нижчу річну зарплату мав міський голова Луцька Ігор Поліщук – 1,013 мільйона гривень. Крім річного посадового окладу у сумі 210 тисяч гривень, він також отримав понад 300 тисяч премії, понад 200 тисяч надбавок та більше 100 тисяч відрядних. Інші виплати були на рівні 20–70 тисяч гривень. 

Нещодавно заробітки Ігоря Поліщука стали предметом громадського обговорення. Взимку він «засвітився» на молитовному сніданку з президентом США Дональдом Трампом. Відтак лучани зацікавилися чи міський голова використав на це бюджетні кошти. У міській раді пояснили, що на це відрядження не виділяли бюджетних коштів.  

У відповіді на запит щодо нарахувань Ігорю Поліщуку повідомили, що у 2024 році його щомісячну премію у розмірі 231 тисячі гривень перерахували на ЗСУ, а у грудні цього ж року 23 тисячі преміальних виплат перерахували на рахунок Благодійного фонду «Ангар». 

Високу зарплату отримували і голови Боратинської та Рожищенської громад, які теж увійшли до десятки найбільш оплачуваних посадовців. 

Найнижчі ж заробітки були у голови Копачівської громади Олександра Совтиса, який задекларував 333 тисячі гривень річної зарплати. До слова, через це Олександр Совтис навіть хотів звільнитися – голову громади обурило те, що депутати зменшили йому розмір надбавок. Втім, депутати не погодили звільнення, а свої рішення пояснили тим, що бюджет отримує малі надходження. 

Невисока заробітна плата була і в голови Мар’янівської громади Олега Басалика. На посаді він пропрацював лише до вересня 2024 року, а потім звільнився. За дев’ять місяців отримав 332 тисячі гривень.

Отже, за підсумками виконання місцевих бюджетів за 2024 рік низка волинських громад мають невисокий рівень фінансової спроможності. До прикладу, критичний рівень спроможності мають Старовижівська, Поворська, Смідинська, Колківська, Заболоттівська, Забродівська, Самарівська, Велимченська громади. Втім, заробітні плати очільників деяких із цих громад далекі від критично низького рівня. На думку експертів, які провели аналіз спроможності громад, рівень фінансової спроможності спонукатиме громади зробити висновки щодо коригування пріоритетів у витрачанні коштів та прийнятті управлінських рішень. 

Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала скільки заробили головні лікарі Волині у 2024-му.

Валентина Куць

Журналістка Центру журналістських розслідувань “Сила правди”, з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру




реклама у Нововолинськ