Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Panades et al 2025 (generated with Google Gemini AI)
Підпис до фото, Реконструкція за допомогою штучного інтелекту, як міг виглядати мекосухінний крокодил
-
- Author, Лана Лам
- Role, ВВС, Сідней
- 10 хвилин(и) тому
Науковці виявили найдавніші відомі в Австралії шкаралупи крокодилячих яєць. Вони, ймовірно, належали “крокодилам, що стрибали” – істотам, які лазили по деревах, щоб полювати на здобич на землі.
Ці яєчні шкаралупи віком 55 мільйонів років знайшли у дворі вівчаря в Квінсленді. Результати відкриття опублікували в журналі Journal of Vertebrate Paleontology.
Шкаралупи належали давно вимерлій групі крокодилів, відомих як мекосухіни. Вони жили у внутрішніх водоймах, коли Австралія ще була частиною Антарктиди та Південної Америки.
Співавтор дослідження, професор Майкл Арчер зазначив, що деякі з них “можливо, полювали, як леопарди – стрибаючи з дерев на здобич, яка нічого не підозрювала і яку вони обрали на вечерю”.
Автор фото, Mina Bassarova via University of NSW
Підпис до фото, Крейдяний кар’єр у Мергоні містить багато підказок про тварин і довкілля минулогоПрофесор Арчер, палеонтолог з Університету Нового Південного Уельсу, пояснив, що мекосухінові крокодили – які могли виростати до п’яти метрів – були численними 55 мільйонів років тому. Задовго до того, як їхні сучасні родичі – морські й прісноводні крокодили – з’явилися в Австралії приблизно 3,8 мільйона років тому.
Шкаралупи яєць крокодилів, що стрибали з дерев, виявили кілька десятиліть тому, але лише нещодавно проаналізували з допомогою вчених з Іспанії.
“Це звучить дивно, – каже професор Арчер про цих крокодилів. – Але деякі з них, ймовірно, були мисливцями в лісах”.
Знахідки доповнюють попередні відкриття молодших скам’янілостей мекосухінів, виявлених у відкладеннях в іншій частині Квінсленду.
За словами професора, деякі з цих крокодилів принаймні частково мешкали на деревах.
З початку 1980-х він є членом групи науковців, які проводять розкопки у глиняному кар’єрі в Мергоні – невеликому регіональному містечку приблизно за 270 км на північний захід від Брісбена.
Протягом десятиліть це місце стало відомим як один із найдавніших викопних об’єктів Австралії, адже колись воно було оточене густими лісами.
“Ліс також був домівкою для найдавніших у світі співочих птахів, найперших австралійських жаб і змій, низки дрібних ссавців, пов’язаних із Південною Америкою, а також одного з найдавніших у світі відомих кажанів”, – каже доктор Майкл Стайн, співавтор звіту.
Арчер згадує, як у 1983 році він і його колега “поїхали до Мергона, припаркували машину, взяли лопати, постукали у двері до людей та запитали, чи можемо ми порити у них на подвір’ї”.
“Коли ми пояснили, що під їхнім пасовищем можуть бути доісторичні скарби, що в цьому районі вже знаходили скам’янілі панцири черепах, вони усміхнулися й сказали: “Звісно!” – каже він.
“І, безперечно, зважаючи на безліч дивовижних тварин, яких ми вже знайшли в цьому місці з 1983 року, ми знаємо, що з подальшими розкопками нас чекає ще чимало сюрпризів”, – додає дослідник.












