Головна Без категорії Крізь газ, кулі та бомби. Як під час Першої світової волинкар урятував...

Крізь газ, кулі та бомби. Як під час Першої світової волинкар урятував свій полк

6
0

Джерело: www.bbc.com

Крізь газ, кулі та бомби. Як під час Першої світової волинкар урятував свій полк

Автор фото, KOSB Museum

Підпис до фото, Деніел Лейдлоу проявив велику мужність і відвагу, ведучи свій полк у бій.

    • Author, Кемерон Баттл
    • Role, BBC Scotland
  • 16 листопада 2025

Під час Першої світової війни було багато проявів мужності, але мало хто міг зрівнятися з волинкарем Даніелем Лейдлоу.

Озброєний лише волинкою, цей шотландець ішов просто в небезпеку, коли його полк охопили хаос і паніка.

Його швидка реакція згуртувала солдатів Королівського шотландського прикордонного полку під час битви під Лусом у Франції.

Його хоробрість відзначили найвищою військовою нагородою за відвагу на полі бою – Хрестом Вікторії (VC). Тепер лунають заклики вшанувати його також і статуєю.

Підпис до фото, Даніеля Лейдлоу вшановує пам’ятна плита Був 1915 рік, і підрозділ Лейдлоу перебував на передовій, застрягши в нейтральній зоні.

Отруйний газ просочився в траншею, а кулі з німецьких кулеметів свистіли над головою.

У неймовірному прояві відваги, серед хаосу та безумства, Лейдлоу зірвав із себе протигаз, виліз на бруствер і почав грати на волинці.

Коли пролунав полковий марш Blue Bonnets Over the Border, солдати зібралися з силами й кинулися в атаку на ворога.

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

Лейдлоу припинив грати лише тоді, коли його вдруге поранили.

Зрештою, атака зазнала невдачі, але за свої дії Лейдлоу отримав Хрест Вікторії. Цією відзнакою нагородили лише трьох волинкарів в історії.

“Холоднокровність і зневага до небезпеки”

Опис до його нагороди опублікували в London Gazette 18 листопада 1915 року.

У ньому йшлося: “За найвидатнішу відвагу напередодні штурму німецьких траншей біля Луса 25 вересня 1915 року.

Коли атака мала розпочатися, волинкар Лейдлоу, побачивши, що його рота була дещо дезорієнтована наслідками газу, з абсолютним спокоєм і зневагою до небезпеки піднявся на бруствер, маршував туди-сюди та своєю грою вивів роту з траншеї.

Вплив його чудового прикладу був миттєвим, і рота кинулася в атаку”.

Під час битви під Лусом воювали близько 30 000 шотландців із 45 батальйонів, і приблизно 7 000 із них загинули.

Підпис до фото, Кевін Лейдлоу, правнук волинщика Лейдлоу, хоче, щоб його памʼять вшанували пам’ятникомВолинкар Лейдлоу народився в Літл-Свінтоні, Бервікшир, у 1875 році та служив в армії після 20 років, зокрема в Індії.

Коли почалася Перша світова війна, він знову вступив до Королівського шотландського прикордонного полку.

Біля підніжжя сільського воєнного меморіалу встановлена пам’ятна плита на його честь – як це робили по всій країні для всіх кавалерів Хреста Вікторії.

Тепер дедалі більше людей закликають вшанувати хороброго волинкаря також і памʼятником.

До відповідної кампанії приєднався і його правнук Кевін Лейдлоу. Він виріс, слухаючи історії про свого знаменитого прадіда.

“Приємно знати, що для багатьох людей волинкар Лейдлоу має значення. Я, звісно, виріс із цією історією, і вона для мене дуже особиста”, – каже він.

Кевін згадує, як йому показували медалі прадіда, і поступово в нього з’явилася жага до знань.

“У підлітковому віці я зрозумів, що таке Хрест Вікторії, прочитав про нього, запитував тата – і тоді усвідомив, що він був справжнім героєм, – каже він. – Уся родина ним дуже пишається, це унікальна історія”.

“Було б чудово бачити, що його пам’ятають, і, думаю, це також допоможе краще зрозуміти, ким був волинкар Лейдлоу і чому він там був”, – додає Кевін.

Підпис до фото, Кураторка Сьюзен Гіггінз із волинкою Даніеля ЛейдлоуМедалі Лейдлоу експонуються в Національному музеї в Единбурзі.

Його волинка зберігається в музеї Королівського шотландського прикордонного полку в Бервіку.

Кураторка музею Сьюзен Гіггінз підтримує ідею вшанування його мужності.

“У той момент, коли панували хаос, газ, обстріли, коли всі панікували й були розгублені, він вибрав мелодію, яку солдати добре знали й з якою себе ототожнювали, щоб заспокоїти їх і згуртувати”, – каже вона.

Підпис до фото, Волинкар Кевін Маклін на церковному подвір’ї в Норхемі, де похований ЛейдлоуПісля війни Даніель Лейдлоу важко переживав славу та увагу, що прийшли разом із Хрестом Вікторії.

Багато років він не міг знайти роботу й оселитися на одному місці.

Зрештою він переїхав до Норхема, Нортумберленд, неподалік від кордону Шотландії та Англії.

Працював помічником поштаря та помер у 1950 році у віці 74 років.

Окрім меморіалу, також планують створити стипендії імені Лейдлоу, щоб заохочувати нове покоління волинкарів.

“Я вважаю, що історія Лейдлоу неймовірно надихає. Якщо вона приведе хоча б одну дитину до гри на волинці – я вже зробив чудову справу”, – каже волинкар Кевін Маклін.

Волинкарям більше не дозволяють вести солдатів у бій. Даніель Лейдлоу був одним із небагатьох, кому вдалося вижити.

І люди, які пам’ятають його дивовижний вчинок, сповнені рішучості зробити так, щоб його не забули.




реклама у Нововолинськ