В рамках програми “Кращі практики місцевого самоврядування в Україні: досвід країн Вишеградської четвірки” відвідав Брюссель, і тут – кілька моментів про враження, основні меседжі для себе і реклама можливостей – для всіх охочих).
Організатори навчання – Інститут політичної освіти, Інститут Роберта Шумана (Угорщина), Вишеградськй Фонд. Всі витрати в рамках проекту – Інститут Роберта Шумана; тут ще скажу – для себе вирішив, що такі от поїздки будуть в рамках офіційної відпустки.
Наша навчальна програма тривала 8 місяців: це 2 кількаденні навчання у Києві і Львові у жовтні та листопаді минулого року, в квітні – поїздка до країн Вишеградської четвірки і зараз Брюссель – фінальний етап.
Час погуляти містом – це день перельоту, ранкова пробіжка, перебіжки між зустрічами і вечір, і ми намагались використати його максимально ефективно.
Брюссель для мене – місто контрастів: скло/бетон вулиць і круті парки з фонтанами, центр європейської політики і тихе вечірнє місто без зайвої метушні, десятки культур поруч, різка зміна погоди – від спеки до прохолоди зі зливою як бонус)
Вівторок почався в Єврокомісії із зустрічі з Giedre Dudaite – представницею Місії цивільного захисту і гуманітарної допомоги.
1% бюджету ЄС – це гуманітарна допомога. В Україні ЄС працює з 200 партнерськими організаціями і фінансує іїхні проекти, з 2014 року це 677 мільйонів євро.
Далі – зустріч з дипломатом Мартою Ветриковською – представником служби зовнішніх стосунків Єврокомісії.
Україна разом з Молдовою та Грузією – найбільш активні члени Східного партнерства. В ракурсі таокї співпраці пріоритети:
– підсилення інституцій і врядування;
– економічний розвиток загалом і розвиток МСБ;
– енергетика, інфраструктура та екологія;
– мобільність: двосторонні контакти в галузі освіти, науки, культури та інновацій.
Тут наголошують, що боротьба з корупцією – фундамент успіху Угоди про асоціацією з ЄС.
Засідання Транспортного комітету Європарламенту:
Зустріч з радником групи Європейської народної партії Робертом Голанскі:
Кабінет – в прямому сенсі кухня європейської політики)
Оскільки сесії ЄП проходять в Брюсселі та Страсбурзі, то в апарату – по 2 офіси. Перед від”їздом всі пакують папери в ось таку валізу перед кабінетом, потім їх доставляє транспортна служба:
Мали зустріч із Dariusz Rosati – головою парламентського комітету “Європарламент – Україна”.
Акценти: EPP підтримує розширення санкцій проти Росії і максимально підтримує розвиток інституцій.
Можна чітко сказати, що загалом група Європейської народної партії визначає Україну як найбільш перспективну в ракурсі Східного партнерства, проте якщо найближчим часом не буде проведена судова реформа (тут ще фокус на створення Антикорупційного суду), реформа виборчої системи, земельна реформа – все буде дуже сумно (
На вечері з послом України в Євросоюзі Миколою Точицьким мали відверту розмову. Робота нашої дипломатичної місії в Євросоюзі – поки що, м’яко кажучи, далеко не розмова на рівних.
Виявилось, що Микола Точицький теж з Жовтневого, тільки з Вінниччини)
Ранкова пробіжка) Раніше ніколи не бігав більше шести кілометрів, тому було важкувато і сачкував чуть
Зустріч в Європейському Комітеті Регіонів (представники органів місцевого самоврядування країн ЄС).
Тут працюють над зміною механізму надання допомоги ЄС: частину коштів передавати на рівень громад, адже є розуміння того, що третину коштів просто крадуть на центральному рівні.
Про членство України в ЄС зараз не може бути й мови – кажуть тут, вікно можливостей закривається. Але після здійснення реформ – чому ні, і нам готові максимально допомагати і підтримувати.
Цікаві зустрічі – в штаб-квартирі Європейської народної партії (EPP). EPP – “парасолька” для європейських демократичних партій.
Українські “УДАР” і “Народний рух” виключені, БЮТ – поточний член, БПП і “Самопоміч” – на етапі переговорів про вступ, але до БПП є багато питань)
Розмовляли зі Світланою Кобзар – керівником програм European Endowment For Democracy, Галиною Фоменченко – радником з політичних питань EPP, Оленою Пристайко – виконавчим директором Офісу зв’язку аналітичних центрів у Брюсселі.
Говорили про грантові можливості для цікавих проектів, зовнішню комунікацію та брендинг України (в більшості Україна поки, на жаль, асоціюється з війною і корупцією).
Ну і фінальний акорд – вручення сертифікатів)
Буквально в останні години перед відльотом до Києва – Атомікум, бельгійська “ейфелева вежа”:
Читати про політику ЄС у ЗМІ і побачити “кухню” зсередини – кардинально різні речі. Побачене і почуте треба ще тиждень “перетравлювати”, і це однозначно дуже і дуже крутий досвід плюс контакти плюс обмін думками з бомбезними людьми)
Тут ще ремарка: хто має потребу в цікавих навчаннях – не бійтесь писати в приват, буду допомагати різними можливостями для цього.