Джерело: Нововолинська міська рада
Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту Якщо працівник придбав спецодяг та інші ЗІЗ власним коштом, роботодавець зобов’язаний компенсувати йому всі витрати на умовах, передбачених колективним договором. Умови компенсації потрібно прописати у колдоговорі. Усім відомо, що умови колдоговору не повинні суперечити чинним нормативним документам і можуть лише поліпшувати умови праці, а не погіршувати їх. Придбані ЗІЗ є власністю роботодавця. Їх необхідно обліковувати як інвентар. Працівники зобов’язані повернути ЗІЗ у разі: звільнення; переведення; зміни виду робіт; упровадження нових технологій; уведення нових або заміни наявних знарядь праці та в інших випадках, коли використання виданих ЗІЗ не є необхідним; закінчення строків використання; отримання нових ЗІЗ.
Наказом Мінсоцполітики України від 29 листопада 2018 р. №1804 затверджені «Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», які набули чинності 15 січня 2019 року. Ці мінімальні вимоги встановлюють загальні вимоги до засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), що використовуються працівниками під час трудового процесу і поширюються на суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які у своїй діяльності використовують ЗІЗ. Тобто усі роботодавці, у тому числі й фізичні особи, мають обов’язково їх застосовувати.
Щодо вимог стосовно засобів індивідуального захисту можна відзначити такі головні моменти:
– Вибір ЗІЗ за характером виконуваних робіт роботодавець має здійснювати з урахуванням класифікації ЗІЗ відповідно до чинних в Україні національних стандартів. Для полегшення вибору роботодавець може користуватись орієнтовним переліком небезпек, за яких використовуються додаткові ЗІЗ, що наведений у додатку 2 до цих Мінімальних вимог та орієнтовним переліком робіт, які вимагають застосування відповідних ЗІЗ, що наведені у додатку 3 до цих Мінімальних вимог.
– Видача працівникам і повернення таких ЗІЗ має обліковуватись в особистій картці обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ. Наказом затверджено Особисту картку обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ.
– Даним наказом затверджено Таблицю врахування ризиків для обгрунтування вибору та використання ЗІЗ, додаток 4 Мінімальних вимог.
Згідно статті 8 Закону України «Про охорону праці» на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також на роботах пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видають безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Норми ж безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту встановлюють для роботодавців обов’язковий мінімум безоплатної видачі ЗІЗ. Тож порушення нових Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками ЗІЗ є порушенням законодавства про охорону праці, а це може призвести до застосування штрафів при перевірках Держпраці з питань охорони праці.
Повідомдляє: Відділ профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області