Головна Кримінал На лаві підсудних опинилася бабуся, яка була опікуном загиблих онуків. Чиновники –...

На лаві підсудних опинилася бабуся, яка була опікуном загиблих онуків. Чиновники – збоку!

166
0

У червні «НВІП» та «Волинська газета» розповідали читачам про пожежу у Нововолинську, в котрій загинуло троє людей. На жаль, наші здогадки підтвердилися. У матеріалах справи зібрано неспростовні докази того, що 4-літня Кіра і її дворічний братик Гліб згоріли після того, як їхня п’яна мати закурила на дивані й заснула.

У справі із загибеллю дітей усе ж лишається багато «але». Насамперед тому, що 30-річну жінку не можна було лишати з маленькими, хай і її власними дітьми. Бо мати за ними так «доглядала», що у жовтні 2012-го її усунули від виховання малюків «у зв’язку з ухиленням від виконання своїх батьківських обов’язків».

Та й тато не належав до взірцевих: у липні 2012-го загримів на три роки до тюрми. Аби діти не потрапили в сиротинець, ростити дітей узялася бабуся, яка на той час уже мала опікунство над онуком (сином своєї старшої доньки).

Доглядати за трьома дітьми – робота непроста й відповідальна. Тим не менше, фахівці Служби у справах дітей виконкому Нововолинської міської ради зазначили: діти виховувалися в належних умовах. За це держава щомісяця виплачувала бабусі по два прожиткових мінімуми на кожну дитину. А опікун мала двічі на рік звітувати про використання «дитячих» грошей і проводити медобстеження підопічних.

– Чи не єдине, про що ми попереджали бабусю, – не залишати на матір самих дітей, – додали працівники служби під час нашої розмови. – Хоча в сімейному кодексі України про таке йдеться: «Опікун не має права перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, за винятком випадків, коли таке спілкування суперечить інтересам дитини».

Утім того трагічного вечора спілкування з найріднішою людиною якраз і суперечило інтересам дітей. Адже матір була, м’яко кажучи, не зовсім твереза.

Як вийшло, що діти лишилися з нетверезою жінкою? Сама бабуся дала свідчення, нібито візуальних ознак сп’яніння своєї 30-річної доньки не помітила. Тому й зоставила малюків на їхню матір, а сама відлучилася з дому (попри те, що було коло десятої вечора).

За цих півтори години, доки бабуся збирала у відрядження свого чоловіка, сталося непоправне: матір закурила, через цигарку став тліти диван, двоє малолітніх разом із матір’ю задихнулися чадним газом, а потім згоріли.

Якщо проаналізувати матеріали справи, то можна припустити: матір, у крові та сечі якої виявили алкоголь (4,5% та 5,7 проміле відповідно), просто заснула на дивані (бо саме він був місцем поширення вогню і саме там знайшли загиблу). А от діти, швидше за все, пробували рятуватися. Бо тіло 2-річного Гліба пожежники знайшли на підлозі коло дверей, а 4-літньої Кіри – у ванній кімнаті. Спеціалісти стверджують: якби повідомлення надійшло в момент виникнення загорання чи на ранній його стадії, людей врятували б. Однак про займання, яке сталося орієнтовно о 22.05, пожежники дізналися лише через 10 хв. За три хвилини вони вже були на місці події. Ще за дві – розпочали гасіння. Однак вогонь палахкотів із такою силою, що приборкати його вдалося майже в 11-й ночі.

За цю годину згоріла не лише 1-кімнатна квартира на 5-му поверсі (де мешкала опікун із онуками). Вогнем та димом було пошкоджено сходову клітку. А сусідів знизу залило водою від гасіння. Після загибелі дітей було порушено кримінальні справи за ст. 166 ч. 2 (Злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування), ст. 367 ч. 2 (Службова недбалість), ст. 270 (Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки).

За останньою статтею мали би покарати 30-річну матір. Але вона загинула. Згідно зі ст. 367, відповідати за загибель могла служба у справах дітей. Проте під час проведення досудового розслідування встановили, що в діях посадових осіб згаданого відомства відсутній склад правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України.

Тож відповідати перед законом довелося тільки бабусі. Нововолинський міський суд розглянув протокол про вчинення опікуном адміністративного правопорушення та визнав бабусю винною в ухиленні від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, що тягне за собою попередження або штраф розміром від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Через те, що бабуся неналежно виконували покладені на неї обов’язки, в жінки забрали старшого внука. Тепер хлопчик проживає зі своєю матір’ю (яку теж колись позбавили батьківських прав, однак у липні ці права поновили). А служба у справах дітей виконкому Нововолинської міської ради під час обстеження соціально-побутових умов проживання у неблагополучних сім’ях проводить бесіди про дотримання правил пожежної безпеки, про що члени сімей підписуються в журналі інструктажу.

Оксана Бубенщикова, Волинська Газета.




реклама у Нововолинськ