Головна Без категорії «Вірші. Хліб. Вино»: у Луцьку відбулися міжнародні перформативні читання сучасної поезії. Фото

«Вірші. Хліб. Вино»: у Луцьку відбулися міжнародні перформативні читання сучасної поезії. Фото

25
0

Джерело: www.volynnews.com

У Луцьку в центрі розвитку креативних індустрій «Або Або» організували перформативний вечір віршів про війну та її наслідки за участю іноземних гостей. Єдина публічна подія в межах інтенсиву «ЕcoLab 2.0» відбулася 14 травня.

У центрі уваги – вірші про людину, тісно пов’язану з довкіллям, про біль війни, яка руйнує не лише міста й ліси, а й саму тканину людських емоцій, про землю, яка замість джерела сили стає полем мін. І це почуття не знає кордонів.

Читати ще: «У червні закінчиться війна», – 73-річна волинянка, яка пише вірші та пісні

Зі сцени звучали пронизливі вірші назавжди молодих українських поетів Максима Кривцова і Вікторії Амеліної, яких вбила Росія. А також Юлії Мусаковської, Остапа Сливинського, Катерини Міхаліциної, Олега Каданова та Артура Дроня.

Унікальні перформативні читання відбулися за участі акторів незалежного театру «Гармидер» спільно з Castle studio (Україна) та поетів із-за кордону – Юлії Федорчук (Польща) та Адама Дікінсона (Канада). Вони представили переосмислення війни як болісного каталізатора змін, що пронизує і довкілля, і психіку людини.

Напередодні режисерка події Руслана Порицька наголошувала, що цей проєкт став найскладнішою роботою для незалежного театру «Гармидер» в межах проєкту «Вірші. Хліб. Вино».

Відкривала захід засновниця літературної платформи «Фронтера» та керівниця платформи «Атгоритм дій» Елла Яцута.

«Невдовзі простір «Або Або» відкриє свої двері для щоденної взаємодії. Тут працюватимуть резиденти – представники креативного бізнесу, культурних та освітніх ініціатив. Вони співдіятимуть разом, як одна екосистема, підсилюючи один одного.

Але важливо те, що «Або Або» – це не лише стіни, це насамперед люди. І навіть зараз вони співпрацюють. Ви стали свідками цієї взаємодії: літературна платформа «Фронтера», театр «Гармидер», платформа «Алгоритм дій» – ось як народжуються нові синергії. Цього разу з ідеєю прийшла «Фронтера», яка саме зараз організовує інтенсив EcoLab 2.0 – професійну програму для діячів культури і мистецтва, спрямовану на осмислення того, як література, арт, візуал, музика переосмислюють взаємодію людини й довкілля. Серед наших спікерів – митці з України, Польщі, Канади, Іспанії та Великої Британії», – розповіла у вітальному слові Елла Яцута.

Першим прозвучав вірш Олега Каданова, за ним – твори Вікторії Амеліної та Максима Кривцова, які актори озвучували у супроводі перформансу.

Далі свої тексти читали гості з-за кордону. Юлія Федорчук, авторка прозових і поетичних книжок, перекладачка та професорка Варшавського університету, поділилася своїми спогадами про Луцьк.

«Я була у вашому місті минулого року. І зараз дуже приємно бути тут знову. Дуже приємно брати участь у цьому дійстві разом із театром «Гармидер», читати, чути ці вірші. Бо багато з них мені знайомі, декого з авторів я знала особисто, зокрема Вікторію Амеліну, з якою я познайомилася на заході у Амстердамі, куди були запрошені гості з України та Польщі. І другий раз ми зустрілися вже на початку війни, коли було спільне онлайн-читання віршів. Там були й інші поети, але саме Вікторію я запам’ятала», – пригадує Юлія Федорчук.

Канадський поет, викладач і фіналіст численних літературних премій Адам Дікінсон також поділився спогадами про власний зв’язок з Україною.

«Для мене велика честь бути на цій сцені, бути в Україні. Я був тут вже раніше, коли мені було 16-17 років, тому що мої пращури українці. Я відвідав село, що за 70 км від Луцька, побував на своїй батьківщині, і мені дуже приємно, що я знову тут. Просто не можу повірити, що я знову в Україні», – розповів Адам Дікінсон.

Для кращого розуміння текстів на екрані позаду іноземних поетів транслювався переклад їхніх віршів.

Одразу після цього прозвучали твори Юлії Мусаковської, Артура Дроня, Олега Каданова, Остапа Сливинського та Катерини Міхаліциної.

На завершення учасники та гості заходу вшанували пам’ять всіх загиблих внаслідок війни хвилиною мовчання.

Нагадаємо, що 14-15 травня у Луцьку триває дводенний професійний інтенсив із екокритики для фахівців культури та мистецтва EcoLab 2.0. Міжнародні перформативні читання «Вірші. Хліб. Вино» стали єдиною публічною подією програми. Вірші звучали українською, англійською та польською мовами.

Проєкт реалізується літературною платформою «Фронтера» за підтримки Британської Ради в Україні, Інституту Адама Міцкевича, Центру довкіллєвої гуманітаристики Варшавського університету, Каталонського ПЕН та платформи «Алгоритм дій».

Христина КРОТ

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу




реклама у Нововолинськ