Джерело: www.volynnews.com
За такими випадками часто стоять сильна втома, виснаження, безпорадність, а іноді й просте незнання з боку батьків або тих, хто доглядає за дитиною, пояснила педіатриня та волонтерка медико-волонтерської місії Frida Ukraine Ольга Сохацька у коментарі для УП. Життя.
Найчастіше це стається у віці до двох років – саме тоді кістки черепа ще м’які, а шийні м’язи недостатньо розвинені, щоби утримати голову. При інтенсивному русі вперед-назад мозок за інерцією вдаряється об стінки черепа, що може спричинити крововиливи, набряк мозку, а іноді й летальний наслідок.
«Головний мозок дитини желеподібний. Коли його струшують, він вдаряється об лобну та потиличну частини черепа. Це може завершитися субдуральною гематомою, крововиливами в сітківку ока та навіть набряком мозку», – каже лікарка.
Читати ще: Антибіотики в перші місяці життя можуть пришвидшити статеве дозрівання дівчаток. Дослідження
Однією з причин ССД є так званий фіолетовий плач (Purple Crying) – період у житті немовляти (зазвичай від двох тижнів до чотирьох місяців), коли дитина може кричати годинами, а заспокоїти її практично неможливо.
«Це період, коли дитина може плакати без причини до п’яти-шести годин поспіль у вечірній час. Зазвичай мама і тато вже втомлені – не витримавши напруги, можуть різко струсити малюка», – зазначає педіатриня.
Але достатньо лише кількох секунд, щоби завдати шкоди на все життя. Синдром може настати навіть після одного епізоду.
«Через інтенсивне струшування можуть виникнути крововиливи в мозок, у сітківку ока та спричинити сліпоту, зниження слуху, мовленнєві розлади», – пояснює Ольга Сохацька.
Читати ще: Вчені пояснили, чому маленькі діти багато сплять
У найважчих випадках це може призвести до:
– дитячого церебрального паралічу;
– судом;
– поведінкових розладів;
– когнітивних порушень;
– емоційної нестабільності.
За даними Національного центру з питань синдрому струшеної дитини (National Center on Shaken Baby Syndrome), близько 80% дітей, які пережили синдром струшеної дитини, мають тривалі або постійні порушення здоров’я, зокрема й інвалідність.
Як розпізнати, що щось сталося?
Іноді ССД може статися, коли дитина перебуває не з батьками – наприклад, з нянею або знайомими. Варто звернути увагу на наступні симптоми у малечі:
– зміна поведінки;
– надмірна млявість або сонливість;
– відмова від їжі;
– слабкий м’язовий тонус;
– плач, що звучить інакше, ніж зазвичай;
– зниження реакції на звуки, світло чи зміну положення тіла;
– синці, особливо на голові або шиї.
Читати ще: Допоможуть при вроджених вадах: вчені виростили «мініоргани» з клітин із навколоплідних вод
У разі підозри треба негайно звернутися до лікаря. Спеціалісти можуть провести обстеження: нейросонографію, МРТ, КТ, огляд очного дна тощо.
Може не бути жодних фізичних ознак травми (синців, кровотечі або набряку). Тому в деяких випадках цей стан може бути важко діагностувати, зауважують у журналі Medline Plus.
«Найперше – батькам треба заспокоїтися самим і заспокоїти дитину. Притулити до себе. І викликати швидку або звернутися до свого педіатра. Щоби не було негативних наслідків, потрібно дуже вчасно діагностувати та почати терапевтичні заходи», – наголошує Ольга Сохацька.
Щоб не допустити ССД, лікарка радить:
– просити про допомогу близьких, якщо не можете впоратися;
– бути обережними у виборі няні чи будь-якої особи, яка доглядає за дитиною;
– вести відверті розмови з педіатрами, зокрема під час патронажу.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу