Джерело: www.volynnews.com
Як отримати медикаменти та що робити, якщо у вас вимагають гроші за ліки, які вже закупила держава, розповіли у Міністерстві у справах ветеранів, передає УП. Життя.
Для профілактики та лікування хронічних захворювань ветерани та ветеранки можуть отримати медикаменти через державну програму «Доступні ліки», якою керує Національна служба здоровʼя (НСЗУ). Їх можна отримати за електронним рецептом.
Під час перебування у лікарні або лікування в амбулаторних умовах пацієнти мають право отримати препарати з Національного переліку основних лікарських засобів. До нього входять ефективні ліки, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоровʼя.
«Медичні заклади закуповують медикаменти самостійно коштом державного або місцевих бюджетів. Національний перелік основних лікарських засобів – це гарантія безоплатного базового лікування», – зазначили у Мінветеранів.
Окрім того, лікарні забезпечують ліками та медичними виробами через централізовані державні закупівлі. Цим опікується Міністерство охорони здоров’я через державне підприємство «Медичні закупівлі України». Для пацієнтів ці ліки також є безоплатними. Це препарати для лікування раку, серцево-судинних захворювань, дитячого церебрального паралічу (ДЦП), розсіяного склерозу та інших хвороб. Їх перелік можна знайти за посиланням.
Читати ще: До розширеної програми «Доступні ліки» ввійдуть препарати для вагітних та онкохворих
«Зазначимо, що у різних містах та областях діють місцеві соціальні програми із забезпечення мешканців безоплатними ліками. Найчастіше це препарати для важкохворих пацієнтів, а також тих, хто має рідкісні захворювання. Щоб дізнатися, які медикаменти можна отримати за цими програмами, варто звернутися до органів місцевого самоврядування», – зауважили у відомстві.
Як отримати ліки
Для того щоб отримати препарати за програмою «Доступні ліки», потрібно мати електронний рецепт. Його можна взяти на прийомі у сімейного лікаря, тож укладення декларації є обов’язковим.
Читати ще: Волиняни можуть отримати «доступні ліки» за допомогою «Укрпошти»
«Під час прийому медичний працівник проінформує вас щодо можливості отримати ті чи ті ліки за програмою. Після цього сімейний лікар сформує електронний рецепт і на ваш мобільний телефон надійде SMS з номером та унікальним кодом погашення. В аптеці треба надати ці реквізити і фармацевт запропонує наявні лікарські засоби. Скористатися електронним рецептом можна впродовж 30 днів (на наркотичні засоби – протягом 10)», – розповіли у Мінветеранів.
У разі госпіталізації лікар складатиме призначення, проте варто уточнити, чи включені до нього препарати з Національного переліку основних лікарських засобів. Цими медпрепаратами пацієнтів мають забезпечувати впродовж усього лікування. Якщо той чи той лікарський засіб не входить до Нацпереліку, то поцікавтеся його аналогом, який можуть надати за рахунок держави.
Читати ще: Як військові, ветерани і сім’ї Героїв із Луцька можуть отримати компенсацію за відпочинок
Також лікар має повідомити про місцеві програми забезпечення пацієнтів ліками. Практично кожне місто має відповідну цільову програму. Цю інформацію можна знайти й у Департаментах охорони здоровʼя місцевих органів влади.
Перевірити наявність препаратів у лікарні можна на інформаційних дошках закладу, на офіційному сайті лікарні, а також на сайті Є ліки.
Читати ще: Фахівці з супроводу та орієнтування в просторі: уряд розширив перелік послуг для ветеранів
Що робити, якщо у вас вимагають гроші за ліки, які можна отримати безоплатно
У Міністерстві у справах ветеранів радять наполягати на своєму праві отримати ліки безоплатно. Якщо у вас вимагають гроші за медпрепарати або медвироби, які держава вже купила, то варто:
– звернутися до головного лікаря або керівника лікарні для отримання пояснень;
– зареєструвати скаргу в канцелярії медзакладу (не забудьте записати вхідний номер документа);
– залишити скаргу в міському або обласному департаменті охорони здоровʼя.
З питаннями та скаргами щодо неналежного надання медичних послуг можна звертатися до Національної служби здоров’я України за телефоном 16-77 або заповнити онлайн-форму за посиланням.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу