Джерело: www.bbc.com
Автор фото, DANIEL MIHAILESCU/AFP via Getty Images
Підпис до фото, 55-річний Нікушор-Даніель Дан має проєвропейські, проукраїнські погляди
Оновлено: 5 годин(и) тому
У Румунії завершилося голосування на виборах президента: за даними перших екзитполів та попередніх офіційних підрахунків, лідирує чинний мер Бухареста, центрист Нікушор Дан.
За опитуванням соціологічного інституту Avangarde, Дан, ліберальний мер Бухареста, випереджає суперника, націоналіста та лідера ультраправої партії AUR Джордже Сіміона майже на 10%.
Сіміон набирає 45,1%, а Дан – 54,9%.
За офіційними даними виборчої комісії, після підрахунку 99% дільниць Дан має 54%, а Сіміон – 46%. Перевага складає майже 900 тисяч голосів.
Джордже Сіміон відкидав дані екзитполів і навіть заявляє про власну перемогу: “Я — новий президент, і я повертаю владу румунам”, — сказав він прихильникам.
Він додав, що підрахунки його штабу свідчать про його перевагу у 400 тисяч голосів, але екзитполи та офіційні дані цього не підтверджують.
Центральне виборче бюро повідомляє, що явка становила 64,72% – це рекордний показник за останні двадцять років.
Це вже друга спроба обрання президента: Конституційний суд анулював результати попередніх виборів, на яких у першому турі лідирував ультранаціоналіст Келін Джорджеску — його запідозрили у зв’язках із Москвою.
55-річний Нікушор-Даніель Дан має проєвропейські, проукраїнські погляди, його кандидатуру публічно підтримувала президентка Молдови Майя Санду.
Його суперник, 39-річний Джордже Сіміон має націоналістичні погляди, симпатизує Дональду Трампу і є прихильником об’єднання Румунії та Молдови, за що офіційний Кишинів кілька разів забороняв йому в’їзд до країни.
Він заперечував проросійські погляди, але водночас виступав проти постачання зброї Україні.
Служба безпеки підтверджувала ВВС Україна, що спецслужби раніше забороняли Джордже Сіміону в’їзд в Україну через антиукраїнську діяльність.
Володимир Зеленський вже привітав Дана з “історичною перемогою”.
У першому турі 4 травня Джордже Сіміон набрав 40,5% голосів і був фаворитом перегонів. Мером Бухареста Нікушор Дан тоді отримав 20,99% голосів, тож подолання такого відриву для нього було непростим завданням.
Проте висока явка й перетікання виборців інших кандидатів дозволили Дану перемогти. Окрім того, він отримав тотальну підтримку у столиці країни – Бухаресті, де у різних районах має від 60 до 73% голосів.
За Сіміона переважно голосували у сільській місцевості та малих містах. Також його підтримує діаспора у західній Європі.
При цьому численна угорська меншина та діаспора у Молдові підтримали Дана.
Нікушор Дан: доктор наук і прагматик
Автор фото, Alex Nicodim/NurPhoto via Getty Images
Підпис до фото, До початку політичної кар’єри Нікушор Дан вигравав всесвітні олімпіади з математики та захистив докторську дисертацію у ПарижіМер Бухареста Нікушор Дан математик за освітою, став відомим завдяки боротьбі з корупцією у сфері міської забудови. Ще у 2006 році він заснував громадянську асоціацію “Врятуємо Бухарест”, яка через суди домагалася скасування незаконних девелоперських проєктів.
Пізніше Дан став одним із засновників партії “Союз порятунку Румунії” (USR), а 2020 року був обраний мером столиці як незалежний кандидат. На публіці Дан поводиться стримано, в дискусіях уникає популізму — і це підкреслює контраст між ним і Сіміоном.
Політична програма Дана кардинально відрізняється від ідей опонента: він виступає за економічні реформи, скорочення дефіциту бюджету та зміцнення зв’язків Румунії з Євросоюзом.
На відміну від опонента, Дан дистанціюється від націоналістичної риторики і намагається уникати різких заяв. Будучи доктором математичних наук, він звик говорити мовою цифр, а не лозунгів і вуличної мобілізації.
Таку риторику добре сприймає університетська аудиторія, але вона погано працює в умовах політичної поляризації. Навіть прихильники Дана зізнаються, що його основна слабкість — брак харизми та невміння “запалювати” натовп.
Його основний електорат — жителі великих міст, представники освічених верств суспільства і ті, хто пов’язує майбутнє Румунії з європейською інтеграцією.
Нікушор Дан неодноразово заявляв, що необхідно й далі надавати допомогу Україні: за його словами, перемога Києва у війні відповідає інтересам усього регіону.
Шанувальник Трампа Джордже Сіміон
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Суперник Дана – 39-річний Джордже Сіміон має націоналістичні погляди та симпатизує Дональду Трампу38-річний Джордже Сіміон не приховував своїх націоналістичних поглядів та симпатій до Дональда Трампа. У центрі кампанії Сіміона — гасло “Зробимо Румунію знову великою” — калька із передвиборчого слогана нинішнього президента США.
Сіміон вміло працював на публіку та активно використовував для просування соцмережі.
У день голосування він, проїжджаючи повз, побачив кореспондента сербської служби ВВС, який виходив в ефір. Сіміон зупинився, вийшов з машини і впевнено “зайшов” у кадр, взявши за руку журналіста: “Звідки ви? Із Сербії? О, велике привітання нашим православним братам, ви наші найкращі сусіди!”
У ході передвиборчої кампанії Сіміон часто наголошував на релігії. Він постив кадри свого відвідування церков і говорив про себе як про християнина-патріота, протиставляючи традиційні релігійні цінності “ліберальному, секулярному Заходу”.
Риторика Сіміона імпонує багатьом виборцям із невеликих міст та сільської місцевості.
Автор фото, MIHAI BARBU/AFP via Getty Images
Підпис до фото, На деяких дільницях у Бухаресті навіть вишикувалися чергиПопри майже два десятиліття інтеграції до ЄС, економіка Румунії залишається вразливою.
За підсумками 2024 року дефіцит державного бюджету становив 8,65% ВВП — це найвищий показник у Євросоюзі. Серед основних причин – слабка податкова база, масштабна тіньова економіка та перевантаженість соціальними зобов’язаннями.
У Румунії одне з найнижчих податкових навантажень у Європейському союзі — у 2023 році податкові надходження становили близько 27% ВВП країни, що значно нижче за середній показник по ЄС, що дорівнює 40%.
На початку 2025 року уряд підвищив податки, скоротив податкові пільги та відклав перегляд пенсій, аби скоротити дефіцит бюджету.
У день голосування творець Telegram Павло Дуров повідомив, що влада однієї західноєвропейської країни звернулася до керівництва месенджера з проханням блокувати акаунти та канали правої спрямованості в Румунії. Судячи з натяку Дурова, йдеться про Францію.
“Ви не можете „захистити демократію”, руйнуючи демократію. Ви не можете „боротися з втручанням у вибори”, втручаючись у вибори самі. У вас або є свобода слова та чесні вибори, або їх немає. І румунський народ заслуговує на те, й на інше”, — написав Дуров.
Франція назвала ці звинувачення “абсолютно необґрунтованими”.
Скасовані результати першого туру
У грудні минулого року Конституційний суд скасував результати першого туру президентських виборів, у яких перемагав проросійський кандидат Келін Джорджеску. У тих вибрах брав участь також і Джордже Сіміон.
Влада країни запідозрила Келіна Джорджеску у накручуванні голосів у TikTok, а також у тому, що за його успіхом може стояти Росія.
Автор фото, EPA
Підпис до фото, Келін Джорджеску, якому заборонили балотуватися на виборах, може опинитися у владіДжорджеску та Сіміон за своїми поглядами багато в чому схожі, передусім критикою на адресу ЄС і НАТО та негативним ставленням до військової допомоги Україні.
Сіміон був одним із тих, хто очолював протести на підтримку Джорджеску після заборони брати участь у виборах.
Після першого туру голосування Джордже Сіміон заявив, що у разі перемоги знайде у владі місце для Келіна Джорджеску.
Політичні оглядачі зазначали ще після першого туру голосування, що багато виборців, які підтримали Джорджеску на осінніх виборах, перейшли на бік Сіміона і вивели його на перше місце.
Румунія та Україна під час війни
На результати цих виборів із помітною напругою чекали одразу в кількох столицях — у Києві, Кишиневі, Брюсселі та Москві.
Згідно з Конституцією Румунії, президент країни, який обирається на п’ять років, має великі повноваження у питаннях міжнародної політики та національної безпеки.
“Забудьте про будь-яку допомогу Україні, якщо президентом стане Сіміон, – попереджав напередодні експерт з безпеки з Центру нової стратегії в Бухаресті Джордж Скутару. – Як голова Ради національної безпеки, президент може ветувати будь-яке рішення і має сильний вплив на політику безпеки”.
А допомога Україні за чинної поки що влади Румунії є дуже суттєвою. Румунія є важливим транзитним маршрутом для постачання зброї та боєприпасів в Україну. Тут розташовані американські системи ПРО, а також три великі авіабази, з яких літаки НАТО вилітають на патрулювання повітряного простору до кордону України і Молдови та над Чорним морем.
Україна експортує 70% свого зерна через румунські територіальні води до Стамбула. Румунський флот розміновує ці води.
Окрім того, румунські ВПС навчають українських пілотів літати на F-16.
За тиждень до другого туру виборів Джордже Сіміон заявив, що Україна має компенсувати Румунії отримання у вересні минулого року зенітно-ракетного комплексу Patriot, а сам факт передачі цієї системи він називав “зрадою національних інтересів”.
Однією з головних тем виборчої кампанії Сіміона було невдоволення в суспільстві фінансовою підтримкою Румунії українських біженців.
Водночас він неодноразово заперечував, що має проросійські погляди.