Джерело: www.volynnews.com
105 ниток у спільному гобелені мистецтва. Таке образне порівняння спадає на думку, коли у залах галереї споглядаєш роботи. Вони надзвичайно різні – за стилем, технікою, матеріалами. Єднає їх майстерність виконання та щирість. Щирість, яка особливою інтонацією пронизує твори. І пов’язана вона з тим, що автори картин – викладачі Луцької художньої школи. Педагоги, які щодня формують юні уяви, але не забувають про власну.
Очільниця художньої школи Віра Конська пояснює: ідея проведення виставки народилася під час мистецьких практик. Викладачі збираються у вихідні дні, малюють, спілкуються. І під час такої розмови у колі творчої спільноти виникла думка організувати масштабнішу експозицію у залі спілки художників.
За її словами, «Поза аудиторією» – це не лише назва виставки. Це стан. Це інтонація, в якій звучать роботи викладачів Луцької художньої школи.
«От дивіться, тут, найперше, викладачі представлені не як викладачі, а як художники, як особистості. Тому ми так і назвали цю виставку, щоб презентувати себе як людей, які формують, зрештою, творче середовище Луцька.
«Виставка, яка ніби різна за технікою, здавалось би, мала бути строкатою, але коли заходиш, є відчуття єдиної спільноти і однодумців. При всіх різних проявах, різному світосприйнятті», – розмірковує Віра Конська.
Експозиція не нав’язує маршруту. Тут можна рухатися як завгодно – від одного кута до іншого, від кольору до тиші, від живопису до вітражу. І в цьому русі відкривається щось глибше, ніж просто перегляд картин – майже розмова. І чудово, що глядачі одразу знаходять спільну мову з митцями-творами. Очевидно, що їх єднає сила мистецтва.
«Тут представлено 105 робіт від 20 викладачів. Техніки дійсно різноманітні: і батик, і вибійка, і друк є, і рисунок, і декоративний розпис. Ви ж бачите – і скульптура, і вітраж… Виставка не є ювілейною. У нас є традиційні виставки – ми їх проводимо в нашій школі. Однак завжди є певні проблеми з локацією – до нас приходить не надто багато відвідувачів. І колективу просто хотілося показати свій творчий потенціал», – пояснює Віра Конська.
Читати ще: Стародавній, мальовничий, європейський. Фоторепортаж із виставки, присвяченої Луцьку
На білих стінах галереї — яскраве і стримане, абстрактне і реалістичне. Одні роботи ніби притягують кольором, інші — ледь помітною лінією, що народжує сюжет. Усе це створює різноголосий хор технік і інтонацій.
На відкриття завітало чимало гостей. Вони мали нагоду поділитися думками та переживаннями щодо виставки. Підсумок єдиний – чудово, що наше місто має такий творчий осередок як художня школа.
«Наша художня школа – унікальна. Фактично жоден мистецький проєкт в місті, присвячений важливим подіям для нашої громади і України, не відбувається без участі працівників, педагогів, керівництва школи. І я горда тим, що викладачі не просто навчають наших дітей, а й діляться своїм мистецтвом. Не кожен педагог може зберегти в собі ось цей дар і відтворювати його у витворах, якими хочеться насолоджуватися», – зауважила заступниця міського голови Ірина Чебелюк.
Твори не створювались «до заліку», з огляду на програму чи методичні вимоги. Це вільна, органічна творчість – часто тиха, інтимна, щира. Тут немає гонитви за трендами чи концептуального пафосу. Є глибина. Є витончене володіння формою. Є досвід, який неможливо підробити.
Директорка департаменту культури Луцької міської ради Тетяна Гнатів чудово розуміє і підтримує таку ініціативу педагогів. «Сьогодні кожен митець резонує через власну душу, він подає нам оці сигнали творчі, імпульси, переживання, емоції у роботах. Я добре розумію, що є духовна потреба винести їх на широкий загал і поділитися. І те, що це відбувається у стінах галереї Національної спілки художників, – ще більш почесно і відповідально перед глядачами».
У натовпі можна почути короткі репліки: захоплені, здивовані, іноді ледь вловимі. Люди схиляються ближче, нахиляють голову, шукаючи ракурс, намагаючись зрозуміти авторське бачення. А дехто просто стоїть мовчки: дивиться довго, не відводячи очей.
«Поза аудиторією» – виставка цікава і потрібна. Потрібна митцям і глядачам. Для педагогів – це спосіб продемонструвати грані свого таланту, спосіб виразити себе не лише як фахівця, а й як людину, яка має власну візію і чуттєвість. Для глядача – це можливість побачити педагогів з іншого боку. Відкрити їх як людей, які живуть мистецтвом, шукають, сумніваються, творять, запрошують співпережити емоції.
«Поза аудиторією» – це нагадування, що викладачі не лише транслятори знань. Вони – митці. І, можливо, саме ця виставка – найкращий урок для всіх, хто на неї завітає. Побачити роботи можна щодня, без вихідних, з 11 до 17 години. Експозиція діятиме до 12 червня.
Олександр ДУРМАНЕНКО
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу