Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Руслан Кравченко
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- Twitter, @BBC_ua
- 33 хвилин(и) тому
Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради кандидатуру Руслана Кравченка на посаду Генерального прокурора. Наразі Кравченко очолює Державну податкову службу України. Парламент розгляне цю кандидатуру на пленарному засіданні 17 червня.
Руслан Кравченко може стати вже четвертим генеральним прокурором за каденцію Володимира Зеленського. Як і його попередники, Кравченко вважається досить лояльним до президента, а особливо голови його адміністрації.
В опозиції вже застерігають, що на долю Руслана Кравченка може випасти завершення розслідування та розгляд у суді справ проти попереднього президента Петра Порошенка. Показово, що вперше українці почули про Кравченка саме за Порошенка, коли тоді ще молодий прокурор був головним обвинувачем на процесі проти Віктора Януковича.
Хоча ім’я Кравченка називали як одне з найімовірніших на цю посаду ще восени минулого року, коли звільнили Андрія Костіна, проте посада генпрокурора лишалась вакантною весь цей час.
Що ми знаємо про Руслана Кравченка та чому раніше він провалив співбесіду на доброчесність на іншу важливу державну посаду?
УБД, справа Януковича і шлях до податкової
Руслан Кравченко народився у 1990-му році у місті Сєвєродонецьк Луганської області.
Закінчив Київський військовий ліцей імені Івана Богуна та юридичну академію Ярослава Мудрого за спеціальністю “правознавство”. Отримав звання “лейтенант юстиції”. З 2012 по 2014 рік працював слідчим Севастопольської прокуратури з нагляду.
У 2014-2015 роках проходив службу в зоні антитерористичної операції (АТО) за контрактом. У цей час займав посаду прокурора 33-ї військової прокуратури південного регіону України, працюючи, зокрема, у Дебальцевому та Бахмуті. За це отримав статус учасника бойових дій. У 2020 році його звільнили з військової служби в запас.
З 2015 по 2017 рік Руслан Кравченко обіймав посаду прокурора в Головній військовій прокуратурі генеральної прокуратури України.
Саме він був ключовим прокурором у резонансній справі, за результатами якої президента-втікача Віктора Януковича визнали винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни. Цю відповідальну місію у зразково-показовому процесі на нього тоді поклав генеральний прокурор Юрій Луценко.
У своїй біографії Кравченко також зазначає, що забезпечував проведення першочергових слідчих і процесуальних дій у Севастополі під час розслідування агресії Росії проти України. Він також брав участь у підтриманні державного обвинувачення у кримінальному провадженні проти російських військових протягом 2015-2016 років.
З 2021 до 2023 року обіймав посаду керівника Бучанської окружної прокуратури Київської області.
У квітні 2023 року президент Володимир Зеленський призначив Руслана Кравченка головою Київської обласної військової адміністрації (ОВА).
Тоді оглядачі вказували, що таке призначення на керівника столичного регіону вказує на довіру до нього з боку офісу президента.
Після звільнення з посади очільника Київської ОВА у грудні 2024 року, Кравченка призначили керівником Державної податкової служби.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Руслан КравченкоКолишній генпрокурор Андрій Костін подав у відставку ще у жовтні 2024 року. Ця подія відбулась на тлі гучного розслідування щодо можливого незаконного отримання статусу інвалідності 50 прокурорами Хмельницької області.
29 жовтня Верховна Рада України підтримала проєкт постанови №12153, давши згоду на звільнення Костіна. Через два дні, 31 жовтня, Президент Володимир Зеленський офіційно звільнив його з посади і згодом відправив послом у Нідерланди.
Показово, що попередниця Костіна Ірина Венедіктова після звільнення поїхала послом у Швейцарію, тож зараз оглядачі жартують, куди після звільнення за кордон може поїхати Кравченко.
Увесь цей час з осені 2024 року обов’язки генерального прокурора виконував перший заступник Костіна Олексій Хоменко.
Ще тоді, восени 2024-го, джерела видання НВ говорили про те, що Руслан Кравченко є “кандидатурою заступника керівника офісу президента Олега Татарова, який є “лояльним та зрозумілим”.
Водночас джерела BBC на Банковій тоді повідомляли, що основним кандидатом був саме Олексій Хоменко.
“На Банковій стежать за тим, як Хоменко буде вирішувати основні проблеми в системі прокуратури, і згодом вирішать, чи достойний той очолити Офіс генерального прокурора”, – сказав співрозмовник ВВС.
Знадобилося більше, ніж пів року, аби визначитися із новою кандидатурою.
Приватизація службової квартири
За інформацією Центру протидії корупції (ЦПК), раніше на відкритих конкурсах Кравченко системно не допускали до високих посад.
До прикладу, у 2023 році він не пройшов співбесіду на доброчесність, коли подавався на директора НАБУ.
“Під час відкритих конкурсів багато питань до Кравченка виникло через приватизацію службової квартири у 2018 році. Приватизоване житло Кравченко просто продав через 5 днів після приватизації за 816 тисяч грн та інвестував кошти в новобудову. Важливо, що на момент приватизації службового житла сімʼя Кравченка не потребувала поліпшення житлових умов – у його дружини вже була двокімнатна квартира”, – зазначають у ЦПК.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Руслан КравченкоТоді Кравченко пояснював, що квартира дружини – це її приватна власність, на яку він не має прав, саме тому продав квартиру від держави, щоб придбати більше житло.
Журналістка Тетяна Ніколаєнко пише, що під час співбесіди в НАБУ стало відомо, що дружина Кравченка офіційно раніше працювала помічницею депутатів “Батьківщини” та Партії регіонів, а її батьку закидали дружбу з Михайлом Папієвим.
“У відповідь Кравченко заперечив ангажованість до будь-яких партій. І нагадав, що саме він був прокурором, який довів вину Віктора Януковича у держзраді”, – написала журналістка.
ДПС та податки з OnlyFans
Видання “Економічна правда” після призначення Руслана Кравченка головою ДПС написало про те, що “стався перехід податкової із зони впливу голови фінансового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева у вертикаль керівництва Офісу президента”.
Медіа зазначало, що Кравченка призначили без конкурсу та без особливого досвіду у сфері роботи податкової.
У інтерв’ю журналістам “Економічної правди” Кравченко сказав, що не знає, чи хтось рекомендував його на посаду ДПС.
За час своєї роботи у податковій Кравченко замінив 15 керівників обласних утворень та говорив про недовіру громадян до цього органу влади. Ситуацію він нібито хотів змінити.
Руслан Кравченко також розповів, що українські податківці працюють над виявленням громадян, які отримують прибуток з платформи OnlyFans, але не сплачують з нього податки.
Тоді він сказав, що вже встановлено понад 5 тисяч українців, які використовували тисячі акаунтів на OnlyFans. Загалом ці особи заробили близько 111 мільйонів доларів. Станом на квітень цього року податкова нарахувала понад 250 мільйонів гривень податкових зобов’язань.
Робота сайту OnlyFans в Україні класифікується як порушення Кримінального кодексу, однак Кравченко не коментував цю колізію і наголосив, що його завдання — збирати податки.
“Я не орган досудового розслідування, я – голова ДПС. У мене є інформація, що резиденти України отримують дохід і за законом вони повинні сплачувати податок. Деякі з цих осіб зареєстрували ФОПи і сплачують добровільні податки”, – сказав Кравченко.
Оглядачі вказували, що Кравченко не відзначався самостійністю в ухваленні рішень на посаді.
Що у Кравченка у декларації
Згідно із декларацією за 2024-й рік, Руслан Кравченко має у власності разом із дружиною Оленою Шкробанець одну квартиру площею 90,6 квадратних метрів. Другу, площею 61,5, він орендує. Ще одна його квартира не добудована.
Єдиний автомобіль родини Mercedes-benz C250 належить дружині.
Протягом року Кравченко заробив 1 395 109 гривень (116 тисяч на місяць). Його дружина заробила 1 492 897 гривень у представництві Організації Об’єднаних Націй (ООН) в Україні.
Кравченко також задекларував 40 тисяч доларів готівкою, а його дружина – 20 тисяч доларів.
Опозиція у незалежність не вірить
Співголова фракції “Європейська Солідарність” Ірина Геращенко написала про те, що її партія наполягає на дотриманні всіх процедур і зустрічі кандидата Руслана Кравченка з фракціями і групами.
“В Україні 9 місяців був відсутній генпрокурор, за нашою інформацією, в ОП шукали вже не на 100%, а на 300% свого, ключовим критерієм була вимога підписувати підозри опозиції і “садити Порошенка”. Це ж “особливо актуально” на фоні провалів на фронті і в дипломатії, бо ж треба відволікати увагу людей”, – написала Геращенко.
За її словами, “в нинішніх політичних реаліях не доводиться говорити про незалежність будь-якої кандидатури влади”.
Під час зустрічі, сказала Геращенко, він має висловити своє до “антиконституційних санкцій, позасудових обмежень мовлення телеканалів, тиску на бізнес, не розслідуваних справ нападу на журналістів, знущання над бойовими командирами, яких тримають в СІЗО та переслідування опозиції”.
У розмові з ВВС Україна деякі опозиційні депутати напівжартома припускали, що коли новий “караючий меч” президента буде переслідувати Порошенка, то у ЗМІ розкручуватимуть тяглість – засудив Януковича, то засудить і п’ятого президента.
Голосування за призначення нового генпрокурора заплановане на 17 червня.