Головна Без категорії Азербайджан дозволяє собі силові дії проти Росії. Що це значить

Азербайджан дозволяє собі силові дії проти Росії. Що це значить

41
0

Джерело: www.bbc.com

Азербайджан дозволяє собі силові дії проти Росії. Що це значить

Автор фото, Азертадж

Підпис до фото, Російські силовики ведуть затриманого

    • Author, Відділ новин
    • Role, ВВС Україна
  • 27 хвилин(и) тому

Напруженість між Азербайджаном та Росією посилюється. Після затримання азербайджанців у Єкатеринбурзі влада Азербайджану спочатку скасувала усі культурні заходи за участю Росії, а потім провела і свою акцію за участю силовиків. На цьому тлі офіційні провладні ЗМІ Азербайджану дозволяють собі більш ніж гостру критику у бік Москви.

Як пишуть місцеві ЗМІ, азербайджанські силовики провели операцію в офісі російської агенції “Sputnik-Азербайджан” у Баку.

За даними азербайджанських медіа, незважаючи на призупинення діяльності “Sputnik-Азербайджан”, агентство фактично продовжувало роботу, а його співробітники продовжували виходити в офіс, отримувати зарплату, відвідувати заходи і впевнено заявляти, що чекають швидкого відновлення повноцінної роботи.

Раніше міністерство культури Азербайджану повідомило про скасування усіх культурних заходів за участю Росії.

Концерти, фестивалі, спектаклі та виставки, які планували провести в Азербайджані російські державні та приватні установи, не відбудуться. Квитки, що купили на ці заходи, можна буде повернути.

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

Оглядачі вказують, що Азербайджан дозволяє собі чимраз сміливіші дії у відповідь на недружні кроки Росії. І це може вказувати на те, що в Баку розуміють певне послабшання позицій Москви у регіоні на фоні війни в Україні, яка затягнулась і розхитує позиції та силу Кремля.

У міністерстві культури Азербайджану повідомили, що зробили це, “враховуючи факти навмисних та позасудових вбивств та актів насильства, скоєних російськими правоохоронними органами щодо азербайджанців за ознакою їхньої етнічної приналежності на території Єкатеринбурзької області Російської Федерації, а також той факт, що останнім часом такі випадки стали систематичними”.

Депутатка Національних зборів Азербайджану Нігяр Мухаммедова повідомила, що поїздку віце-прем’єра Росії Олексія Оверчука до Азербайджану цього місяця скасовано через “насильство проти Азербайджану”, повідомляє агентство “Азертадж”.

За її словами, це свідчить про те, що уряд Азербайджану “не бачить жодного сенсу в поїздці Оверчука чи будь-якої іншої посадової особи в ситуації, що склалася”.

Напередодні Азербайджан заявив протест Росії у зв’язку із затриманнями вихідців із країни в Єкатеринбурзі.

Тимчасового повіреного у справах Росії в Азербайджані викликали до МЗС країни та висловили йому рішучий протест у зв’язку з рейдами в Єкатеринбурзі у квартирах, де мешкають вихідці з Азербайджану.

Водночас уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова після звернення до неї омбудсмена Азербайджану Сабіни Алієвої попросила генпрокуратуру перевірити обставини затримання членів азербайджанської діаспори в Єкатеринбурзі, повідомляє Oxu.Az.

У своєму телеграм-каналі Тетяна Москалькова розповіла, що до неї звернулася Сабіна Алієва, омбудсменка Азербайджанської Республіки, з метою прояснити ситуацію щодо затримання, загибелі та завдання тілесних ушкоджень представникам азербайджанської діаспори в Росії 27 червня.

Затримання в Єкатеринбурзі

Автор фото, Слідчий комітет Росії

Підпис до фото, Російський силовик та затриманий азербайджанецьСтосунки Москви та Баку вкотре погіршилися минулого тижня після арешту в Єкатеринбурзі кількох азербайджанців, за російською версією у зв’язку з кримінальними злочинами.

У ході операції, проведеної вранці 27 червня, у кількох квартирах, де проживають азербайджанці, затримали кількох людей, у тому числі членів родини Сафарових, уродженців Агдама. Під час цієї операції, за даними Баку, вбили двох братів – Зіяддіна і Гусейна Сафарових, кількох людей госпіталізували.

У повідомленнях сторін є значні розбіжності у описі події.

Російська влада нічого не говорить про загиблих. У російському МЗС затриманих назвали “громадянами Росії-вихідцями з Азербайджану”.

Структури МВС та Слідчого комітету у Свердловській області твердять, що затримання пов’язані з кримінальною справою про вбивства, що відбулися у період з 2001 по 2011 рік. Офіційно кількість затриманих не підтверджували, але місцевий провладний сайт ura.ru писав про 50 людей.

Багато азербайджанських ЗМІ опублікували відео, на якому житель Єкатеринбургу Раміль Сафаров розповідає, що до нього в квартиру рано-вранці увірвалися співробітники ФСБ, побили його та його батька і вимагали зізнатися у вбивстві.

Російська влада не згадувала про роль ФСБ у цих рейдах. У спільній заяві МВС та Слідчого комітету говорилося, що затримання проводили ці два відомствами “за силової підтримки бійців СОБР Росгвардії”.

Речниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що Баку надали “відповідні роз’яснення” з приводу нападу на азербайджанців у Єкатеринбурзі.

Депутат Расім Мусабеков назвав інцидент “жорстоким” та охарактеризував його як “операцію з видворення азербайджанців із Росії”. Він також припустив політичне підґрунтя операції.

“Це просто потрібно уточнити. Це ініціатива якоїсь місцевої організації? Тобто в місцевих силових структурах вважають, що відносини між Москвою та Баку зіпсувалися, і що вони давно хотіли пройтися азербайджанською діаспорою і скористалися нагодою. Або це ініціатива Москви, яка хоче висловити своє незадоволення Азербайджаном”, – сказав він.

Зіпсовані відносини

Відносини двох країн почали псуватися після того, як у грудні минулого року в повітряному просторі Росії збили пасажирський літак, що належить азербайджанському авіаперевізнику AZAL. Літак виконував рейс з Баку до Грозного і розбився під час аварійної посадки в аеропорту Актау в Казахстані.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв зробив тоді кілька різких заяв, поклавши провину за катастрофу на представників Росії, які, за його словами, пошкодили літак вогневим ураженням із землі, і привели його до некерованого стану засобами радіоелектронної боротьби.

“Можу з упевненістю сказати, що вина за те, що азербайджанські громадяни загинули у цій катастрофі, лежить на представниках Російської Федерації”, – сказав Алієв.

Російський президент Володимир Путін у телефонній розмові з Алієвим вибачився за те, що сталося, але ні визнання провини (хоча роботу ППО він згадав), ні розмов про компенсації не було.

Після цього МЗС Азербайджану скоротило дозвіл на перебування в країні для громадян Росії вдвічі – до 90 днів впродовж року.

У лютому влада Азербайджану закрила “Російський дім” — проєкт Росспівробітництва, яке очолює Євген Примаков, який перебуває під санкціями Євросоюзу.

Як писала тоді місцева преса, влада Азербайджану “не хоче більше терпіти зовнішнє втручання”. Формально азербайджанська влада пояснила закриття відсутністю у “Російського дому” реєстрації.

Тоді ж президент Алієв підписав розпорядження про відправку в Україну гуманітарної допомоги вартістю в мільйон доларів. До кінця 2024 року Азербайджан надав Україні підтримку приблизно на 40 млн доларів.

Щоправда, обмеження торкнулися не лише російських організацій, – раніше в Азербайджані закрили офіс американського Агентства міжнародного розвитку USAID. А в березні Баку оголосив про закриття кількох представництв ООН, Міжнародного Червоного Хреста та Transparency International.

Уряд країни також припинив роботу офісу Азербайджанської служби ВВС в Баку.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Президенти Азербайджану та Росії регулярно роблять різкі заяви, зустрічаються і вибачаютьсяПаралельно розвивалася війна у ЗМІ. Державний телеканал AZTV звинуватив Росію в розстрілах мітингувальників у Баку в 1990 році та в Ходжалінській різанини в 1992 році в Карабаху. Він також назвав розміщення російських миротворців у Карабаху у 2020–2024 роках “зрадницькою місією”.

Самого Путіна канал звинуватив у спробах “зупинити” Баку під час другої Карабахської війни 2020 року.

Так само жорстко висловилися і російські пропагандисти про Азербайджан.

Політичний оглядач телеканалу “Царгород” та колишній міністр держбезпеки самопроголошеної ДНР Андрій Пінчук написав про “екстремальне хамство Алієва”.

“Треба “правильно дружити” з такими “друзями” і не давати сідати на шию. Закриваєте Росспівробітництво? Ну, так закривайте ринок “Садівник” (ринок у Москві, де працюють азербайджанці – Ред.)”, — йшлося в колонці Пінчука.

Автор також запропонував переглянути “фінансові потоки до Азербайджану від усіляких “Крокус-Сіті” та інших подібних об’єктів”, оскільки, за його словами, “азербайджанські олігархи пустили коріння” у російському суспільстві.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Серед найбагатших людей Росії є чимало вихідців з Азербайджану. Серед них і Вагіт Алекперов, колишній голова “Лукойл” Серед найбагатших людей Росії справді є чимало вихідців з Азербайджану. За даними Forbes за минулий рік, перше місце у списку мільярдерів займає азербайджанець, колишній голова “Лукойлу” Вагіт Алекперов.

Загалом, згідно з останнім переписом 2021 року, в Росії живе 475 тисяч азербайджанців.

За даними азербайджанського Держкомстату, минулого року товарообіг між Росією та Азербайджаном становив близько 4,8 млрд доларів. Москва для Баку – третій за розмірами торговий партнер після Туреччини та Італії (туди Азербайджан постачає нафту).




реклама у Нововолинськ