Джерело: www.volynnews.com
Численні дослідження показують: чоловіки й жінки по-різному реагують на спеку через фізіологічні особливості, рівень гормонів та терморегуляцію.
То хто ж легше переносить літню спеку – чоловіки чи жінки? Відповідь може здивувати, пише Gazeta.ua.
Молоді чоловіки та жінки показують однакову стійкість до високої температури, однак у чоловіків ця здатність починає знижуватися після 65 років. А в жінок це відбувається ще раніше, повідомив професор фізіології та кінезіології У. Ларрі Кенні з Університету штату Пенсільванія.
Хоча у молоді стійкість схожа, це не означає, що вони захищені на 100%. Навіть молоді люди можуть отримати тепловий удар, особливо під час інтенсивних фізичних навантажень, при зневодненні або якщо вони неакліматизовані до спеки. Їхня «стійкість» означає, що їхні терморегуляційні системи (потовиділення, кровообіг) працюють ефективніше, але вони все одно мають свої межі.
Читати ще: Рекордна спека загрожує життю та провокує сплеск хвороб: медики б’ють на сполох
Навіть якщо ви молоді та здорові, не ігноруйте правила безпеки у спеку. Обмежуйте інтенсивні тренування на відкритому повітрі у найспекотніші години (з 10:00 до 16:00-17:00), пийте достатньо рідини до, під час та після навантаження, і негайно припиняйте активність, якщо відчуваєте запаморочення, нудоту чи сильну втому.
Люди можуть переносити високі температури і вологість тільки протягом короткого періоду. Ефективне потовиділення відіграє ключову роль у цій здатності.
«Коли спекотна і сильно волога обстановка перешкоджає випаровуванню поту, температура тіла починає підвищуватися, а ризик теплового удару варіюється у різних людей», – пояснив доктор Кенні.
Потовиділення охолоджує тіло не само по собі, а за рахунок випаровування поту з поверхні шкіри. Коли піт випаровується, він забирає тепло від тіла. Саме тому висока вологість повітря така небезпечна у спеку. Вона перешкоджає випаровуванню поту, і він просто стікає, не виконуючи свою охолоджувальну функцію ефективно. Також на потовиділення може впливати зневоднення (немає з чого виділяти піт), деякі шкірні захворювання або ураження потових залоз, а також певні медичні стани.
Читати ще: Україні загрожує тепловий удар: метеоролог назвала міста, які у небезпеці
Він зазначив, що за останні п’ять років у лабораторії Penn State було проведено понад 550 експериментів. Під час них вивчали рівні температури і вологості, які можуть переносити різні люди. Дослідження показали, що між молодими чоловіками і жінками не спостерігається значних відмінностей у здатності виконувати повсякденні завдання в умовах спеки, проте з віком статеві відмінності стають більш помітними.
«Жінки у віці 40-64 років так само сприйнятливі до спеки, як і чоловіки, старші за 65 років. У жінок старше 65 років ризик негативних наслідків від перегріву ще вищий», – додав учений.
Наразі механізми, що стоять за цими повними відмінностями, ще не до кінця досліджені.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу