Головна Без категорії Екоручку з кави, створену українкою, тепер має принцеса Бельгії

Екоручку з кави, створену українкою, тепер має принцеса Бельгії

9
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

Юрій Маркевич«Будь ласка, закрийте небо над Україною» – на початку повномасштабної війни ця фраза пролунала дев’ятьма мовами від студентів бельгійського університету, серед яких була українка Вероніка Верхоляк. Вона приїхала до Бельгії за програмою обміну, а згодом вступила до місцевого університету.

Її проєкт – бренд екоручок з кавової гущі «Moksha» – цьогоріч переміг у конкурсі студентського підприємництва. А нещодавно Вероніка презентувала його бельгійській принцесі. Команда збирає кавовий осад з ресторанів і готелів у Бельгії, зменшуючи кількість відходів. А стержні для ручок експортують з України. Загалом уже продали понад тисячу виробів.

Про те, як створити бренд, що об’єднує екосвідомість та соціальну місію, Вероніка розповіла проєкту Радіо Свобода «Ти як?».

Початок повномасштабного вторгнення Вероніка Верхоляк із Львівщини зустріла в Бельгії. За два тижні до 24 лютого 2022-го, вона приїхала сюди на піврічне навчання за програмою Erasmus+.

Це програма міжнародної співпраці Європейського Союзу з країнами світу у сферах освіти, молоді та спорту. Від початку великої війни і до лютого цього року її учасниками стали 33 тисячі українців.

Українка біля Європейського парламенту

«Вступити не складно – складніше вчитися»На початку березня 2022-го Вероніка разом з друзями з Франції, Італії, Польщі, Індонезії, Румунії, Німеччини, Бельгії, Індії записала відео у студентському гуртожитку.

У ньому кожен учасник – рідною мовою – звертається до НАТО з проханням закрити небо над Україною. Відео дівчина опублікувала на своїй сторінці всоціальній мережі.

Це були небайдужі люди, яким боліло

«Це були небайдужі люди, яким боліло, які хотіли показати свою позицію через такий маленький жест».

Після завершення програми Вероніка залишилася в Бельгії та вступила до місцевого університету.

«Я розглядала варіант: або повертатися в Україну, або спробувати навчатися за кордоном. Це була можливість вийти із зони комфорту. Тут достатньо було пройти тест на рівень англійської. Вступити не складно – складніше вчитися. У Бельгії немає бюджетної форми, усе навчання – платне. Але для українців (із тимчасовим захистом – ред.) дозволили оплачувати навчання не як іноземним студентам, а як студентам-бельгійцям. Це в рази дешевше».

Акція на підтримку України, Брюссель, 2023 рік

Бренд із соціальною місією

Наша ручка – це максимально органічний продукт

«Я натрапила на відео, де корейська компанія робила ручку зі стержнем із кави. Мені не сподобалося, що у неї були товсті лінії і щодня її використовувати не дуже зручно. Тоді я подумала: чому б не спробувати зменшити кількість пластику й кавових відходів.

Наша ручка – це максимально органічний продукт. У ній взагалі немає пластику, хімікатів. Ми використовуємо кавові відходи та органічні речовини. Хоч це і маленька річ, але це – наш спосіб проявити небайдужість до того, що відбувається, і можливість змінювати світ».

Ручка з кавової гущі

З цього й розпочалася ідея університетського проєкту Вероніки та її команди. Вона розробила рецепт суміші для корпусу ручки, однак зізнається – створити ідеальний матеріал вдалося не одразу.

«Було дуже багато спроб і помилок. Ми два-три місяці активно шукали інгредієнти. Ми вже мали форму, зробили її, але суміш не виходила. Нам допоміг хлопець з Харкова. Я до нього зателефонувала, щоб замовити один інгредієнт, який, думала, буде добрим. Він порадив іншиій – і саме він урешті-решт підійшов».

Кавову гущу, з якої виготовляється корпус ручки, команда збирає з бельгійських ресторанів і готелів, тим самим зменшуючи кількість відходів. А стержні експортують з України, підтримуючи український ринок.

Вероніка зазначає: цей товар можна також використовувати як добриво для рослин.

Команда перемогла в конкурсі студентського підприємництва у Фламандському парламенті

Кавові боби стають напоєм, а кавову гущу можна перетворити на ручку

«Moksha» з гінді (одна з двох державних мов Індії – ред.) означає «переродження». Наша ідея в тому, що спочатку є кавові боби, потім вони стають напоєм, врешті – кавову гущу можна перетворити на ручку. Ще одна перевага – якщо після використання ручку помістити в гарячу воду на декілька годин, утвориться густа консистенція, яку можна використовувати як підживу для рослин. Це такий цикл переродження».

Нині університетський проєкт переріс у бренд. Команда уже продала 1300 екоручок, виготовлених власноруч. Наступний крок – перехід до машинного виробництва.

«Ми робимо суміш, формуємо, пиляємо, шліфуємо, пакуємо. Загалом це забирає дуже багато часу. Я розумію, що в подальшому не зможу вкладати стільки часу у виробництво. Тому зараз шукаємо обладнання для автоматизації процесу. А також дати можливість людям з інвалідністю долучитися до виробництва й заробляти кошти».

Ручка з кавової гущі

У 2025 році бренд українки здобув перемогу в конкурсі студентського підприємництва, що відбувався у Фламандському парламенті – законодавчому органі Фландрії, одного з регіонів федеративної частини Бельгії.

А в червні Вероніка презентувала ручку «Moksha» принцесі Бельгії Марії-Есмеральді під час події в консульстві в Гонконзі – спеціальному адміністративному районі Китайської Народної Республіки. Розповісти про свій бренд дівчині запропонували представники бельгійського консульства, де вона стажується.

Українка презентує свій бренд принцесі Бельгії

Погляди принцеси перегукуються з турботою про навколишнє середовище

«Консул запитав, чи є в мене можливість дозамовити ручку. На той момент у мене залишилася остання коробка. Він вирішив подарувати її принцесі, яка приїхала до WWF (міжнародна неурядова організація, що займається охороною природи – ред.). Погляди принцеси перегукуються з турботою про навколишнє середовище, а наша «Moksha» якраз відображає ці цінності. Вона (принцеса Бельгії – ред.) подякувала за небайдужість. Я сподіваюся, що ручка їй сподобалася».

Невидані дипломи загиблих студентівТорік Вероніка також долучилася до проєкту Unissued Diplomas як регіональна менеджерка, відповідаючи за висвітлення теми російсько-української війни в Бельгії та Нідерландах.

Виставка невиданих дипломів загиблим україським студентам

Unissued Diplomas – це всесвітня виставка, що розповідає історії сорока українських студентів і студенток, які загинули внаслідок російської агресії. Їхні долі представлені у вигляді невиданих дипломів, які вони мали б отримати. З 2023 року виставку презентувати понад 300 разів у 40 країнах на різних континентах. Історії загиблих студентів перекладені 23 мовами.

Нині разом з командою Вероніка готується презентувати її у Римі.

«Це виставка про історії їхнього (студентів, які загинули – ред.) життя. Максимально лояльна, без тиску – щоб нагадати: війна досі триває. І гинуть такі самі люди, з такими ж мріями, як як і всюди. Люди, які могли змінити не тільки Україну, але й щось у світі».

Виставка невиданих дипломів загиблим україським студентам

  • За данимиУВКБ ООН, станом на січень 2025 року у Бельгії знайшли прихисток понад 93 тисячі українців.
  • 13 червня Рада Європейського Союзу одноголосно підтримала пропозицію продовжити тимчасовий захист для українських біженців до 4 березня 2027 року.



реклама у Нововолинськ