Головна Без категорії Планета опинилася в «пекельній теплиці» на мільйони років: вчені розкрили причину

Планета опинилася в «пекельній теплиці» на мільйони років: вчені розкрили причину

11
0

Джерело: www.volynnews.com

Планета опинилася в «пекельній теплиці» на мільйони років: вчені розкрили причину

Близько 252 мільйонів років тому на планеті відбулося Пермсько-тріасове масове вимирання – найкатастрофічніше за всю історію життя на Землі. Тоді зникло до 94% морських і 70% наземних видів.

Про це повідомило видання Science Alert, передає ТСН.

Головною причиною цього катаклізму вчені вважають виверження Сибірських трапів – величезних обсягів лави, що за короткий геологічний час вивільнили колосальні обсяги парникових газів.

Температура поверхні на суші, за оцінками науковців, зросла на 6-10°C, а середня температура на екваторі сягнула понад 34°C – приблизно на 8°C більше, ніж нині. У таких умовах більшість видів просто не встигли пристосуватися.

Читати ще: Земля утримує вдвічі більше тепла, ніж 20 років тому: вчені попереджають про прискорення змін клімату

Вчені з Університету Бірмінгема з’ясували, чому Земля залишалася у стані «пекельної теплиці» ще приблизно 5-6 мільйонів років після основного спалаху вивержень. Причиною цього стало масове зникнення тропічних лісів – головних природних поглиначів вуглецю.

Перед катастрофою планету вкривали торф’яники, тропічні та субтропічні ліси. Але після різкого потепління рослинність у низьких і середніх широтах зникла. Її замінили примітивні рослини – лікоподи заввишки всього кілька сантиметрів. Водночас ефективність фіксації вуглецю різко впала, і парникові гази залишалися в атмосфері набагато довше.

Читати ще: Один із п’яти наступних років може стати найспекотнішим в історії спостережень, – метеорологи

Використавши нову модель вуглецевого циклу SCION, науковці підтвердили, що через різке зниження чистої первинної продуктивності рослин надзвичайна спека зберігалася ще мільйони років. Лише коли ліси почали відновлюватися, вуглецевий цикл перезапустився й клімат поступово стабілізувався.

Автори наголошують: хоча нинішні зміни клімату відбуваються значно швидше, історія Пермсько-тріасового періоду демонструє, наскільки критичною є роль лісів у регулюванні температури на планеті.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу




реклама у Нововолинськ