Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Antonio Masiello/Getty Images
Підпис до фото, Володимир Зеленський з прем’єркою Джорджією Мелоні на конференції з відновлення України в Римі, 10 липня 2025 року
-
- Author, Жанна Безп’ятчук
- Role, ВВС Україна
- 35 хвилин(и) тому
На конференції з відновлення України в Римі URC 2025 прем’єрка Італії Джорджіа Мелоні, схоже, цілком щиро й самовіддано старалася задати тон розмові про українську відбудову. Її промова на пленарній сесії мала б надихнути європейців бачити цю відбудову як щось, що є в їхніх власних інтересах.
“…Інвестиції у відбудову України – це є інвестиції успішні, інвестиції у країну, яка показує свою стійкість, і також це є інвестиції у ріст Європі взагалі, інвестиції у безпеку наших громадян”, – заявила італійська лідерка.
Під час цієї конференції мали підписати близько 200 угод на суму понад 10 млрд євро. Це інвестиційні угоди, меморандуми про наміри та співпрацю, угоди про різні форми партнерства у бізнес-проєктах.
Для відбудови ще треба, щоб війна завершилась, а зараз процеси йдуть в інший бік – нещодавно дрони навіть чи не вперше вдарили по західних безпечних Чернівцях, Росія вкотре розбиває Луцьк біля кордону з Польщею, а Київ руйнують ледь не щоночі, вже не кажучи про Харків, Запоріжжя, Одеск та інші прифронтові міста.
Тому президент Володимир Зеленський згадав під час виступу перед учасниками про спільні проєкти з виробництва дронів, систем ППО та ракет до них, а також дронів-перехоплювачів. Останні вже є критично важливими для України, адже Росія запускає відтепер проти України по 400-700 дронів за ніч. І класична система ППО з цим не справляється.
Проте один із найбільших викликів таких подій і дискусій щодо відбудови України – це реальна вартість її відновлення.
І, відповідно, постає питання, де і як взяти на це кошти? На нього є конкретна відповідь, але саме її публічно від європейських лідерів ми досі не почули. Ні в Римі, ні в Лугано, ні в Лондоні, ні в Берліні, де проходили попередні конференції з відновлення України.
Розрив між тими ресурсами, які Україна вже може отримати чи, ймовірно, отримає на свою відбудову, та реальною вартість відновлення країни – це сотні мільярдів доларів. Тобто існує дефіцит у сотні мільярдів. Покрити його можна було б за рахунок російських заморожених активів у Європі, які Україні досі не передали. Й поки що немає жодної гарантії, що зроблять це.
Велика Британія та інші європейські країни поки що декларували готовність передати лише доходи від цих активів.
Трохи математики допоможуть зрозуміти, які насправді проблеми криються за римськими лаштунками.
У 2024-му Світовий банк оцінив, що Україні знадобиться на відбудову понад 400 мільярдів доларів. Це найскромніша оцінка, що не враховує відбудови зруйнованих міст, які нині окупувала РФ. Приблизна вартість російських заморожених активів – 300 млрд доларів.
Раніше Україна розраховувала на підтримку США в цьому питанні. За президента Дональда Трампа немає більше жодної гарантії американського сприяння.
Чому європейським країнам так складно наважитися передати Україні заморожені російські активи – матеріальні та фінансові?
Адже це б надало зовсім іншого поштовху й конференції з відновлення, на кшталт римської. Гроші інвесторів та бізнесу були б вивільнені виключно на інновації, технології, оборонні розробки.
Наразі ситуація з передачею цих російських активів нагадує собою інші найбільші дилеми російської агресії для Заходу.
Чи може Україна отримати дієві гарантії безпеки й колективний захист без членства в НАТО?
Чи може бути дієвим міжнародне правосуддя, якщо за злочин агресії проти України не буде притягнений до відповідальності Володимир Путін та інші представники військово-політичного керівництва РФ?
Чи мала сенс уся попередня американська військова допомога, якщо у критичний момент посилення обстрілів Росією мирних міст Україна не отримує нових ракет до систем Patriot?
Чи можна відбудувати Україну вповні та якісно без чіткої і прозорої відповіді на питання, де взяти кілька сотень мільярдів доларів, яких зараз бракує? Під таким відновленням мається на увазі дуже багато різних речей: від відбудови зруйнованих багатоповерхівок в Бородянці до створення нових підприємств з виробництва дронів, якими керуватиме ШІ.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Понад 100 глав держав урядів, а також міжнародних організацій взяли участь у конференції в Римі, 10 липня 2025 рокуНепублічно з-поміж медіа, політиків та дипломатів поширюються різні версії, що є каменем спотикання на шляху до передачі заморожених активів РФ.
Так, у липні 2024-го агенція Bloomberg повідомила, що Саудівська Аравія попередила країни G7 про готовність продати їхні державні цінні папери, які Королівство придбало раніше. І це було б зовсім невигідно для держбюджетів, приміром, Франції та Німеччини.
Нібито це була реакція саме на можливу передачу Україні заморожених російських активів вартістю понад 300 млрд доларів. Посилаючись на власні джерела, Bloomberg писав, що саудівські очільники дзвонили французьким візаві саме з таким меседжем.
Джерело в українській владі раніше розповіло ВВС, що представники деяких арабських країн також скуповують частки в заморожених активах РФ за знижкою. І юридично це вже не власність Росії. Тобто час не на користь України та Європи.
До речі, основна частина заблокованих російських активів перебуває у депозитарії Euroclear у Бельгії (191 млрд доларів). На другому та третьому місцях – Велика Британія (суверенні активи на суму 30 млрд доларів) та Франція (суверенні активи на суму 19 млрд).
Джерело серед європейських дипломатів, знайоме з перебігом перемовин щодо цих активів, розповіло ВВС Україна, що потрібно також розробити механізм їхньої передачі та використання. Лише коли буде чіткий план – можна буде говорити про конкретні рішення.
Поки що ж одне з головним питань щодо відбудови України – без конкретної відповіді. За рахунок чого можна буде оплатити її найбільший рахунок?