Джерело: www.bbc.com
Автор фото, TIZIANA FABI/AFP via Getty Images)
Підпис до фото, Володимир Зеленський та Кіт Келлог зустрічалися буквально минулого тижня – у Римі 9 липня 2025-го, перед конференцією з відновлення України
-
- Author, Жанна Безп’ятчук
- Role, ВВС Україна
- 24 хвилин(и) тому
Вийшовши з потягу на перон київського вокзалу, Кіт Келлог привітався з Андрієм Єрмаком як військовий: струнка постава – права рука до голови.
Він зберіг виправку та звички, які мав як командир 82-ої повітряно-десантної дивізії армії США, коли та воювала у Перській війні 1990-1991 року. Але відтоді генерал-лейтенант Келлог набув багатьох інших, уже суто політичних навичок, обіймаючи топпосади у сфері національної безпеки під час першої президентської каденції Трампа.
Кіт Келлог, нині спецпредставник Трампа з питань України, приїхав на цілий тиждень. У його графіку – зустріч із президентом Володимиром Зеленським та поїздка в регіони. Ймовірно, його візит пов’язаний із можливим новим пакетом військової допомоги від Трампа, до якого можуть увійти наступальні озброєння.
“Оборона, зміцнення безпеки, зброя, санкції, захист наших людей, посилення співпраці між Україною та США – багато тем для розмови”, – написав у Телеграм голова ОП Андрій Єрмак під фото обіймів з Кітом Келлогом.
У понеділок ввечері президент США Дональд Трамп може оголосити про новий план постачань зброї Україні. Про це пише видання Axios з посиланням на анонімні обізнані джерела.
Цей план передбачатиме, ймовірно, не лише зенітні комплекси, а й наступальні озброєння.
“Два джерела повідомили Axios, що у них є підстави вважати, що план, імовірно, включатиме далекобійні ракети, здатні досягати цілей глибоко на території Росії, зокрема у Москві. Щоправда, ні в того, ні в іншого не було інформації про якесь остаточне рішення”, – пише Axios.
Видання зазначає, що відправка наступальної зброї стане серйозним кроком для Трампа. Адже донедавна він давав зрозуміти, що надасть лише оборонну зброю. До того ж жодного разу не підтвердив остаточно навіть того, чи зможе продати Україні або її європейським партнерам кілька систем Patriot та ракети PAC-3 до них.
Україна наразі критично потребує посилення свого ППО. Крім того, для неї критично важливими є, приміром, гаубичні снаряди калібру 155-мм, ракети AGM-114 Hellfire для гелікоптерів та літаків, ракети GMLRS для HIMARS, ракети для портативних зенітно-ракетних комплексів.
Але існує ймовірність, що Келлог привіз до Києва згоду на надання й іншої зброї, як-от, приміром, далекобійні ракети ATACMS.
Буквально напередодні приїзду Келлога Трамп заявив: “Ми відправимо їм Patriot, яких вони відчайдушно потребують, тому що Путін дійсно здивував багатьох. Він говорить красиво, а ввечері бомбить усіх. Але тут є невелика проблема. Мені це не подобається”.
Автор фото, Офіс президента/Telegram Андрія Єрмака
Підпис до фото, Голова ОП Андрій Єрмак зустрів Кіта Келлога на київському вокзалі, 14 липня 2025 рокуСам Кіт Келлог є однієї із найбільш значимих фігур у нинішній переговорній команді Трампа щодо війни Росії проти України.
На це є кілька причин. По-перше, саме він ще до вступу Трампа вдруге на посаду президента розробив “мирний план врегулювання” війни в Україні. В ньому, зокрема, йшлося про те, що США підтримуватимуть Україну, якщо та погодиться на мирні переговори. Санкції з Росії, згідно з цим планом, можна було б зняти лише після укладення мирної угоди, яка підійшла б Україні.
По-другу, Келлог є нетипово стабільним і послідовним членом команди Трампа, для якої загалом характерний постійний плин кадрів. Опоненти Трампа часто критикують його за управлінський хаос, непередбачуваність та надто швидку зміну людей на посадах.
За першої каденції нинішнього очільника Білого дому Кіт Келлог працював на посадах виконавчого секретаря та керівника апарату Ради нацбезпеки США, т.в.о. радника президента з нацбезпеки, а під час президентства Байдена очолював аналітичний центр для напрацювання рішень у сфері зовнішньої політики. Ці рішення він готував знову ж таки для Дональда Трампа.
У несистемній та непередбачуваній політиці Трампа він залишається одним із гарантів більш системного підходу. Досвід з побудови систем, правил та інституцій Келлог отримав спочатку в армії. А після відставки – ще й у бізнесі.
По-третє, є підстави припускати, що саме Келлог тепер відповідає за перегляд та, по суті, перезавантаження політики Трампа щодо війни РФ проти України.
Спецпредставник Келлог нещодавно вперше взяв участь у засіданні “коаліції охочих”. США досі трималися осторонь цього формату й позиціонували себе як “нейтрального переговорника”. А Трамп наголошував на тому, що хоче припинити вбивства, що гинуть тисячі солдатів з обох сторін і відмовлявся від слова “агресор” щодо Росії.
Тижневий візит Келлога до України може означати ще й завершення періоду “нейтрального посередника” та повернення до реальності війни. З нею він зможе познайомитися зблизька.
В останні два тижні РФ запускала регулярно по 400-700 дронів буквально через день-два на Київ та інші мирні міста країни.