Джерело: www.volynnews.com
Відкриття простору відбулося 14 липня в рамках робочого візиту до Волинської області Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця.
На заході були присутні, зокрема, Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Норвегія в Україні Хелене Санд Андресен, голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україна Мунір Мамедзаде, представниця Агентства ООН у справах біженців в Україні Марина Краснопольська, регіональна представниця Омбудсмана у Волинській області Юлія Спас, голова Волинської ОВА Іван Рудницький, голова Волинської облради Григорій Недопад і Луцький міський голова Ігор Поліщук.
Читати ще: Права людини у воєнний час: у Луцьку – форум Омбудсмана. Фото
Як розповів Омбудсман Дмитро Лубінець, Центр захисту прав дитини в Луцьку – четвертий у країні. Такі простори вже функціонують у Києві, Дніпрі та Рівному.
Він інформував, що щороку кількість звернень від громадян до Офісу Уповноваженого з прав людини, в тому числі до його регіональних представництв, зростає. Наприклад, у 2023 році на Волині було зареєстровано всього 1578 звернень, торік – 2828, а за пів року 2025-го – вже 1769.
«Ми всі колись були дітьми і маємо теплі спогади про наше дитинство: мамині пиріжки з вишнями, футбол до заходу сонця, безтурботні літні канікули в бабусі з дідусем. Але, на жаль, сьогодні внаслідок російської агресії наші українські діти позбавлені цих радощів. Наш обов’язок – зробити все, щоб нинішнє покоління мало шанс на вільне та щасливе дитинство. Сьогодні ми робимо ще один крок до цього.
Я хотів би поділитися спогадами, коли ще в 2022 році в нас виникла ідея створити окремий Центр захисту прав дитини. Ми це зробили за допомогою ЮНІСЕФ, наших міжнародних партнерів. І тоді вперше такий центр ми відкрили в Києві разом з Президентом України. З того часу цей центр став осередком не просто захисту прав дитини, а просування ініціативи, що захист прав дитини в Україні має бути на абсолютно новому рівні, з започаткуванням сучасних підходів», – зазначив Омбудсман.
Він пояснив, чому черговий Центр захисту прав дитини вирішили відкрити саме на території Волинської області.
«Чому саме Волинь, і чому саме Центр захисту прав дитини? Тому що через територію Волині ми повертаємо громадян України, які зараз перебувають на тимчасово окупованій території України, в тому числі українських дітей. Щоб робити офіційні процеси фіксації злочинів з боку Російської Федерації відносно наших громадян, треба створити спеціальний центр формату «Барнахус». Це і було зроблено.
Окрім цього, всі громадяни України, які мають бажання звернутися до інституцій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, тепер мають можливість прийти в комфортне приміщення, де працюють наші співробітники, наша регіональна команда, і безпосередньо зустрітися, подати звернення.
Подібні центри ми пропонуємо безоплатно використовувати представникам громадянського суспільства як простір для громадських ініціатив – для організації постійних зустрічей, круглих столів, обговорень із представниками органів влади», – прокоментував Омбудсман Дмитро Лубінець.
Облаштування центру в Луцьку було профінансовано норвезьким урядом через Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Бюджет сягнув близько шести мільйонів гривень. Ці кошти спрямували на ремонтні роботи, закупівлю та встановлення обладнання тощо.
Центр площею 160 кв. м містить простір для занять із дітьми, кімнату для прийому громадян, кабінет для опитування дитини, яка стала свідком чи жертвою насильства, конференц-залу тощо. Приміщення пристосовані для потреб людей з інвалідністю; зокрема для того, що всі охочі могли потрапити всередину, встановлено два автоматичні підйомники.
Читати ще: Майже дві тисячі волинян звернулись до Омбудсмана за пів року
Як заплановано, в центрі в Луцьку працюватимуть, зокрема, представник Омбудсмана, чотири головних спеціаліста, регіональні координатори та психологи.
«У найближчому майбутньому ще будуть працевлаштовані три регіональні координатори, робота двох буде профінансована завдяки ЮНІСЕФ, а одного – через ПРООН. Але моя ідея полягає в тому, що штатних співробітників повинно бути на території області десять. Чому десять? Це представник і головні спеціалісти по дев’ятьох різних напрямках. Ми до цього рухаємося. Тобто тут буде працювати велика команда.
Плюс тут точно буде створена мультидисциплінарна команда для роботи з дітьми, які постраждали від дій Російської Федерації, від домашнього насильства або від кримінальних злочинів. До цієї команди повинні входити представники різних міністерств, органів, які опікуються додатковим захистом. І на території деяких регіонів у нас підписані меморандуми з благодійними організаціями, в рамках яких у нас починають працювати психологи. Наприклад, у Києві, де ми відкрили найперший і найбільший Центр захисту прав дитини, постійно працюють кілька психологів. Тут, у Луцьку, буде подібна ситуація», – прокоментував Дмитро Лубінець.
За словами регіональної представниці Омбудсмана у Волинській області Юлії Спас, Центр захисту прав дитини – це не просто простір, це символ нашої єдності, рішучості, відповідальності та віри в те, що кожна дитина має право на захист, підтримку і турботу.
«У найтемніші, найважчі часи саме ми, дорослі, маємо стати опорою для дитини, аби допомогти їй вистояти, не зламатися і головне – не втратити віру в добро, справедливість, мир, світле майбутнє країни», – підкреслила вона.
Центр захисту прав дитини в Луцьку діятиме за моделлю «Барнахус», що передбачає наявність мультидисциплінарної команди, залучення фахівців із різних сфер, як-от юристів, медиків, психологів, представників правоохоронних органів.
«Головне, що цей підхід дозволяє зменшити повторну травматизацію дітей, які постраждали від насильства, які опинилися в складних життєвих обставинах, які повернулися в Україну після пережитих депортацій і окупації. Ми зробимо все, аби не просто задокументувати дитячі свідчення, а й щоб забезпечити ефективне розслідування, залишаючи дитину в середовищі турботи», – сказала представниця Омбудсмана.
Юлія Спас розповіла, що до центру можуть звертатися всі громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, щоб отримати тут кваліфіковану правову допомогу, консультацію чи поновити порушене право, тобто центр відкритий для кожного. Окрім того, в цьому просторі є можливість для проведення спільних заходів, нарад, конференцій тощо.
Із промовами виступили присутні на заході Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Норвегія в Україні Хелене Санд Андресен і голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україна Мунір Мамедзаде.
Пані посол Норвегії в Україні Хелене Санд Андресен зауважила, що вона приїхала до Луцька трішки раніше, щоб встигнути ознайомитися з цим історичним містом на Волині. Як додала, представники Норвегії не вперше відвідують Луцьк, адже ще в 1429 році на з’їзді європейських монархів був присутній король Норвегії.
«Тоді йшлося про те, як захиститися від спільного ворога. І сьогодні ситуація, на жаль, така ж. Війна розпочалася в 2014 році, коли Росія незаконно захопила територію України. Нині цей спільний ворог продовжує вбивати українців і красти українських дітей», – акцентувала пані посол.
Хелене Санд Андресен запевнила присутніх у підтримці України з боку Норвегії та висловила сподівання, що всі українські діти зростатимуть у вільній, незалежній, демократичній та мирній Україні.
Голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україна Мунір Мамедзаде нагадав, що днями в Римі відбулася наймасштабніша міжнародна конференція з відновлення України, на якій Президент Володимир Зеленський підкреслив важливість повернення на Батьківщину всіх депортованих і полонених українців. До того ж, говорячи про відновлення країни, варто говорити не тільки про відновлення будівель і доріг, а й про відновлення людського капіталу.
«Повернення дітей – це побудова майбутнього країни. Часто на адресу ЮНІСЕФ лунають подяки за сприяння у реформуванні сфери захисту дітей, водночас насправді ж основна подяка – нашим стратегічним партнерам з Офісом Омбудсмана на чолі», – прокоментував Мунір Мамедзаде.
На його думку, відкриття Центру захисту прав людини – це довготривала інвестиція, адже цей простір буде актуальний і в майбутньому, через десятки років.
До присутніх звернулися теж представники місцевої влади регіону. Вони подякували партнерам за підтримку, завдяки якій на території області вдалося відкрити Центр захисту прав дитини.
«Наші діти щоденно, щосекунди відчувають загрозу своєму життю, своєму здоров’ю. Наші діти змушені швидко дорослішати, тому що вони вже четвертий рік проживають у країні, де тривають активні бойові дії, до того ж їхні батьки боронять нашу країну на фронті, захищають усіх нас», – сказав голова ОВА Іван Рудницький.
Голова облради Григорій Недопад звернув увагу на плідну співпрацю з регіональним представництвом Омбудсмана у Волинській області та подякував міжнародним організаціям за допомогу в облаштуванні нового простору в центрі Луцька.
«Дякую за те, що саме Луцьк став черговим містом, де відкривають надзвичайно актуальний Центр захисту прав дитини. Сьогодні права людини і можливість громадянина звернутися по ефективну допомогу у відновленні порушених прав є маркером зрілості нашої держави, показником того, наскільки ми готові до євроінтеграції», – акцентував Луцький міський голова Ігор Поліщук.
Він висловив сподівання, що робота центру буде ефективною. Водночас побажав, щоб якомога менше дітей змушені були звертатися до центру у зв’язку з порушенням своїх прав.
Відзначимо, що Центр захисту прав дитини у Волинській області працює з понеділка до п’ятниці за адресою: вулиця Кременецька, 38, Луцьк.
Ольга ШЕРШЕНЬ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу