“Підрядники з країн НАТО розробили для України нові технічні рішення протидії плануючим авіабомбам і дронам, а спільна структура Альянсу та України JATEC переходить до фінальної фази випробувань. Про це в штаб-квартирі НАТО заявив полковник Валерій Вишневський, старший представник України у JATEC. Навесні Генштаб звернувся до JATEC з проханням допомогти з технічними рішеннями проти КАБів і”, — повідомляє: ua.news
Підрядники з країн НАТО розробили для України нові технічні рішення протидії плануючим авіабомбам і дронам, а спільна структура Альянсу та України JATEC переходить до фінальної фази випробувань.
Про це в штаб-квартирі НАТО заявив полковник Валерій Вишневський, старший представник України у JATEC.
Навесні Генштаб звернувся до JATEC з проханням допомогти з технічними рішеннями проти КАБів і дронів, що керуються по оптоволоконному зв’язку. У межах «інноваційного конкурсу» було описано сценарій застосування плануючих бомб і бажаний результат — на конкурс надійшло понад 40 заявок від натівських компаній. Журі, до складу якого увійшли українські експерти, відібрало трьох фіналістів — усі вони вже працювали з Україною раніше.
Фінальні варіанти базуються на підходах із дронами-перехоплювачами і «роями» безпілотників; передбачене також застосування штучного інтелекту для донаведення. Найбільше прогресу досягнуто в протидії плануючим бомбам: хоча рішення потребують доопрацювання саме під КАБи, вони виявилися дуже ефективними проти «шахедів» і готові до застосування проти них.
Наступного тижня на полігоні у Франції відбудуться фінальні випробування: планується запуск плануючих бомб і безпілотників, після чого перехоплювачі мають відпрацювати по цих цілях. За результатами випробувань Україна вирішить, чи впроваджувати технологію та шукатиме фінансування через коаліцію. Робота над рішеннями для дронів на оптоволокні триває, але ще не досягла такого рівня готовності, додав Вишневський.
Міністр оборони України Денис Шмигаль звернувся до партнерів по НАТО з проханням знайти фінансування, яке покрило б половину оборонного бюджету України на 2026 рік.