Головна Світ про Україну НАТО готується до захисту Арктики через загрози з боку Росії

НАТО готується до захисту Арктики через загрози з боку Росії

22
0

Генерал Ларс Лервік, головнокомандувач армії Норвегії, підтвердив, що НАТО готове захищати кожен сантиметр Арктики. Ця заява прозвучала на фоні зростаючої військової присутності Росії на Кольському півострові, що підвищує ризик можливого нападу на норвезький архіпелаг Шпіцберген.

Норвегія активно зміцнює свої оборонні можливості, створюючи першу постійну бригаду в регіоні Фіннмарк. Країна також замовляє нові підводні човни, фрегати та далекобійні ракети, а також співпрацює з Україною у сфері безпілотних літальних апаратів.

Згідно з інформацією британського видання “The Times”, у березні цього року в Норвегії та Фінляндії відбулись великі військові навчання Cold Response 2026, в яких взяли участь понад 32 тисячі військових з 14 країн. Ці маневри, організовані під егідою НАТО, були спрямовані на підготовку до можливих атак з повітря, зокрема за допомогою дронів.

Зростаюча військова активність Росії в Арктиці викликала занепокоєння в Осло, яке вже запровадило санкції проти російських суден та компаній. Норвегія підкреслює важливість статті 5 НАТО, яка передбачає, що збройна агресія проти одного з членів Альянсу буде розцінена як напад на всіх.

Окрім створення нової бригади, Норвегія спільно з Фінляндією та Швецією розробляє єдиний план оборони північних територій. Країна також інвестує в нові технології, зокрема через співпрацю з українськими компаніями в рамках ініціативи Build with Ukraine, що передбачає можливу виробництво дронів на території Норвегії.

Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гахр Стере оголосив, що в 2023 році країна планує виділити близько 8,5 мільярдів доларів на підтримку України в її боротьбі проти російської агресії.

Водночас, “The Times” повідомляє про зростаючі побоювання в Європі щодо можливого укладення угоди між США та Росією, що може призвести до відмови Вашингтона від захисту східного флангу НАТО. Високопосадовці зазначають, що Європа повинна бути готовою до самостійної оборони у разі найгіршого сценарію.

Один з європейських чиновників зауважив, що відступ США з питань європейської безпеки вже не є найгіршим сценарієм. Найгіршим буде, якщо США звернуться проти європейських союзників, уклавши угоду з Росією без їхньої участі.

Норвегія посилює оборонні заходи в Арктиці у відповідь на зростаючу військову активність Росії. НАТО підтверджує готовність захищати регіон, підкреслюючи важливість колективної безпеки.

Джерело: The Times