Джерело: Нововолинська міська рада
Серцево-судинні захворювання – головна причина смертності українців. Водночас у більшості випадків хворобам серця можна запобігти.
Основні фактори ризику цих захворювань та способи профілактики.
Головними факторами ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань це:
Повсякденні звички, котрі збільшують ризик інсульту
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Інсульт може статися у будь-якому віці, але його ризик збільшується, якщо у вас є певні фактори ризику і повсякденні звички:
- куріння (збільшує ризик майже вдвічі);
- недостатня фізична активність;
- незбалансоване харчування і надмірна маса тіла;
- вживання алкоголю/наркотиків.
До контрольованих факторів ризику інсульту також належать:
- Високий кров’яний тиск. Артеріальний тиск 140/90 і вище може пошкодити кровоносні судини (артерії), які постачають кров’ю головний мозок. Контролюйте свій артеріальний тиск! Регулярно та правильно вимірюйте його.
- Серцеві захворювання. Захворювання серця є другим за важливістю фактором ризику інсульту та основною причиною смерті серед тих, хто вижив після інсульту. Виконуйте рекомендації вашого лікаря, приймайте призначені ліки та дотримуйтесь принципів здорового життя.
- Цукровий діабет. Люди з цукровим діабетом схильні до більшого ризику інсульту, ніж люди без діабету. Контролюйте свій рівень цукру в крові — для цього звертайтесь до сімейного лікаря для призначення певних аналізів.
- Висока кількість еритроцитів. Значне збільшення кількості еритроцитів згущує кров та підвищує ймовірність утворення тромбів. Це збільшує ризик інсульту. Відвідуйте лікаря та своєчасно здавайте кров на аналіз.
- Високий рівень холестерину та ліпідів у крові. Високий рівень холестерину може сприяти потовщенню або затвердінню артерій (атеросклерозу), спричиненому накопиченням бляшок. Це може зменшити приплив крові до мозку. Інсульт виникає, якщо кровопостачання мозку припиняється.
Отже, контроль артеріального тиску та інших показників, здорове харчування, відмова від тютюнокуріння та вживання алкоголю, регулярна фізична активність є дієвими інструментами профілактики інсульту.
Тож дотримуйтесь цих порад та бережіть себе!
Чому фізична активність така важлива для нас зараз
Насамперед, тому, що під час фізичної активності знижується рівень гормону стресу (кортизол). Кожен із нас через війну переживає стрес і страх за своє життя і життя близьких. Тож, якщо ви зараз перебуваєте в безпечному місці, будьте фізично активними, адже це має безліч переваг для вашого здоров’я:
- Профілактує стрес і покращує настрій;
- Зміцнює серцево-судинну та дихальну системи;
- Нормалізує рівень холестерину, глюкози у крові й артеріального тиску;
- Зміцнює м’язи, кістки та зв’язки;
- Зменшує ризик травм, зміцнює опорно-руховий апарат, розвиває гнучкість і спритність;
- Поліпшує мозкову діяльність, підвищує постачання кисню до мозку;
- Покращує творчі здібності.
Ось кілька порад, що допоможуть вам залишатися фізично активними:
- Робіть короткі активні перерви протягом дня. За 5–10 хвилин активності ви можете зробити прості вправи — нахили тулуба, присідання, рухи руками й ногами;
- Знайдіть для себе онлайн-тренування. Знаходьте відео фізичнихвправ, займайтеся з тренером по ZOOM, шукайте однодумців;
- Більше ходіть. Навіть у квартирі є можливість прогулятися, потупцяти на місці. Корисною є ходьба сходами вгору.
- Частіше ставайте. У багатьох людей сидячий спосіб життя. Це збільшує ризик розвитку порушень зору, сколіозу, геморрою тощо. Рекомендуємо вставати та витягуватися в повний зріст кожні 30 хвилин;
- Розслабляйтеся. Якщо відчуваєте, що нервуєте, зробіть глибокі вдихи та видихи, спробуйте налаштуватися на позитивні думки;
- Усім дорослим рекомендовано мати 30 хв помірної фізичної активності в день. Найважливіше — це розпочати. Якщо вам важко, робіть прості вправи: нахили, присідання, рухи руками та ногами, грайте з дітьми. Навіть звичайні хатні справи можуть стати для вас способом поліпшити своє здоров’я.
Пам’ятайте, найкращі вправи ті, які ви РОБИТЕ!
Будьте активними. Бережіть своє здоров’я.
Ростислав Квятковський, лікар загальної гігієни Нововолинського відділення
Володимирського районного відділу ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»