Головна Новини Нововолинська Відсутність фінансування з державного бюджету – це майбутнє закриття

Відсутність фінансування з державного бюджету – це майбутнє закриття

274
0

Будь-яка дія переслідує певну мету. Особливо це стосується органів державної влади. Бо ж інакше виникає питання: «А для чого з 1 січня 2016 року з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» змінилася система фінансування профтехосвіти в нашій державі?»

Можливо, для того, щоб збільшити фінансування професійно-технічних закладів і таким чином покращити якість підготовки випускників цих закладів за фахом? Ні! Бо ж в державному бюджеті сьогодні взагалі не передбачено цього фінансування. До речі, немає в бюджеті і пільгового проїзду для пенсіонерів, і дитячого харчування учнів 1-4 класів та іншого.

Можливо, хотіли покращити життя викладачам та студентам? Ні! Бо чому ж в багатьох профтехучилищах за січень не виплачена зарплата і стипендії? Кажуть – для децентралізації. А що таке децентралізація? І кому потрібна така децентралізація?

Сьогодні у термін «децентралізація» кожен вкладає своє розуміння. Від зняття з себе відповідальності до невиконання законів.

Але, що ми не декларували б на усіх рівнях, поки діятиме принцип «правий той, у кого більше прав», доки виконання законів не буде однаково обов’язковим від Кабінету міністрів до сільського голови – децентралізації не буде. А навпаки – буде жорстка централізація влади. Але повернімося до профтехосвіти, яка нині знаходиться у державній власності. До 1 січня 2016 року вона фінансувалася з державного бюджету через субвенції обласним бюджетам. З 1 січня нинішнього року Закон «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачає: «Установити, що видатки на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних закладах, розташованих у містах обласного значення, плануються з 2016 року у відповідних бюджетах міст обласного значення, а на інших територіях (читай районах) – у відповідних обласних бюджетах». Уже виникає запитання: «А чому такий поділ? Чим студент і викладач ПТУ у місті відрізняється від студента і викладача в районі?» І там, і тут держава повинна фінансувати через субвенцію відповідним бюджетам. Це зобов’язує робити Конституція України (наш основний Закон). Стаття 142 Конституції гласить: «…Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою».

До речі, виходячи із вимог Конституції України, законодавець у Законі про бюджет, стаття 27, передбачає Кабінету Міністрів України до 1 січня 2016 року забезпечити передачу в установленому порядку видатків на підготовку робітничих кадрів у ПТУ на фінансування з місцевих бюджетів.

Але ж Кабмін цього не зробив! Ця ж стаття Закону передбачає Кабінету Міністрів України забезпечити передачу з державної власності у комунальну власність відповідних установ. Але ж Кабмін і цього не зробив!

Не виконуються не тільки Конституція України, закони України, не виконується ще і Бюджетний Кодекс України (це основа бюджетного законодавства), де стаття 27, п.3 гласить: якщо зміни до показників бюджету робляться після 15 липня, то вводяться в дію вони не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим. Тобто в нашому випадку з 1 січня 2017 року, а не з 1 січня 2016 року. Бо ж прийняття бюджету 2016 року відбулось з нормативними порушеннями в кінці грудня, вночі, пакетом, не прозоро, негласно і найголовніше – невчасно.

Тому сьогодні виникла заборгованість по зарплатах і стипендіях в профтехосвіті. Панове в Києві, робіть все по Законах (хоча б у бюджетуванні) і вам не треба буде шукати винних серед органів місцевого самоврядування. Не треба буде маніпулювати терміном «децентралізація». Ми розуміємо, що ваші діти не вчаться в ПТУ, але це також діти, які здобувають не тільки професію, а й освіту. Тому третього лютого Нововолинський міський голова, враховуючи таку ситуацію в профтехосвіті, зустрівся з педагогічними та студентськими колективами двох Нововолинських профтехучилищ: вищого професійного училища та ПТУ №11. У цих двох закладах разом нараховується майже тисяча студентів. Для порівняння: у Володимир-Волинську – 500, в Ковелі в двох училищах – також 500. У бюджеті міста на утримання тільки освіти та медицини не вистачає 16 млн.грн. Фінансування профтехучилищ дасть додаткове навантаження на бюджет ще 24-28 млн.грн. Таких коштів у міста немає. Міський очільник повідомив, що мав декілька розмов з головою ОДА В.П. Гунчиком з цього приводу. Відповідь одна: в Кабміні наполягають, щоб міські бюджети взяли на фінансування ПТУ хоча б на 3 місяці. А що далі? Падати на коліна і випрошувати, як милостиню, гроші зверху? А як же тоді децентралізація? Освітяни Нововолинська ще пам‘ятають кінець грудня і розпорядження голови ОДА щодо розподілу освітньої субвенції, де іншим містам вділили в «ручному режимі» від 3,5 млн.грн. до 750 тис.грн., а Нововолинську тільки 118 тис.грн. А чи не краще, дійсно, робити все по законах, і тоді стане зрозуміло: хто є хто і хто винен?

По Нововолинському вищому професійному училищу до всіх негараздів накладається ще одна проблема. ВПУ (учбові корпуси, гуртожиток, майстерні, адмінкорпус, котельня і т.д.) розташовані на земельній ділянці площею 4.23га на території Старолишнянської сільської Ради в с.Будятичі по вул.Жовтневій (Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою №030508400001 від 10 жовтня 2005р.). Земельний податок сплачується до Старолішнянської сільської ради. А це значить, що фінансування училища повинно йти через обласний, а не через міський бюджет. І твердження декого в області, що реєстрація училища в Нововолинську не може в даному випадку бути аргументом, бо в Законі за реєстрацію нічого не сказано, а зазначено, що фінансування здійснюється за місцем розташування. Врешті – решт, єдина шахта, що будується в Україні, має назву – шахта №10 «Нововолинська», але вона знаходиться на землях Поромівської сільської ради. Але поки тривають дебати «наверху», заборгованість по стипендіях та зарплатах в профтехосвіті зростає.

На всі ці та інші питання Віктор Сапожніков дав відповіді викладачам та студентам. Розмова була непроста, часом емоційна, але потрібна. Зрозуміло, що словами людей не нагодуєш. Особливо дітей – сиріт, котрі навчаються в цих закладах. Та й взагалі у викладачів виникло питання: «А чи не стоїть за цим майбутнє закриття профтехучилищ? Тільки руками органів місцевого самоврядування?»

Міський голова також поінформував колективи училищ про план своїх дій щодо вирішення проблемних питань.

Прес-служба міської ради




реклама у Нововолинськ