Головна Новини Нововолинська Інцидент на кордоні: хлопця 14 годин після затримання тримали в кайданках

Інцидент на кордоні: хлопця 14 годин після затримання тримали в кайданках

144
0

Інцидент із жителем села Грибовиця Віктором Яцковським на митному переході “Долгобичув” прокоментував нардеп Ігор Гузь. Нагадаємо: хлопця 14 годин після затримання тримали в кайданках, без води та їжі.

“Він з колегами на власному бусі їхав до Польщі де митники сусідньої держави висловили претензію, що хлопець став не в той як кажуть в народі “пас”. Хлопець не погодився бо бачив там інші буси з українськими номерами. Очевидно вони там опинилися на за просто так. Почалася гаряча дискусія, далі він попросився до туалету, але поляки нахабно вказали йому, що може справляти нужду тут же на асфальті.

Далі вирішили безпідставно, фактично як покарання за свою позицію конфіскувати транспортний засіб. Він не погодився, після чого польські митники та поліцейські вибили скло та витягнули його звідти.

Це все відбувалося о третій ночі. Далі на хлопця одягнули кайданки які увага!!! не знімали до 20:00 Віктора доправили до поліцейського відділку, не надали адвоката, перекладача і не повідомили у чому його підозрюють. Протримали до 18:00, жодного разу не харчуючи, а далі переправили до суду. З десятої спроби він все-таки добився наявності перекладача. Вночі ж були проведені аналізи на наявність ознак стану алкогольного сп’яніння. Хлопець виявився тверезим. Окрім того у нього не було конфісковано жодних контрабандних товарів.

Постійно спілкуючись з матір’ю Віктора та Генеральним консулом України у Любліні Василем Павлюком вирішив терміново виїхати до Грубешова та спробувати допомогти. Відразу скажу, що до цього інциденту я з Вікторем та його друзями не був знайомий. Поляки були дещо сполохані, присудили Віктору 600 злотих штрафу, хоча перед цим обіцяли покарати суровіше…

Я знаю про багато інцидентів на польсько-українському кордоні які відбуваються з ініціативи українських громадян. Але як на мне в даному випадку ситуація виглядає інакше і відповідно є багато запитань до польської сторони:

1. Чому українського громадянина протримали 17 годин у кайданках? Він терорист чи вбивця? 2. Чому не надали адвоката? І тільки після десятої вимоги перекладача? 3. Чому не надали їжі? Це було важко організувати? 4. Чому не надали можливості зв’язатися з родиною? Для цього він фактично викрав у поліцейських свій же телефонний апарат і здійснив дзвінок до України. 5. Чому постійно до українця ставилися з упередженням та намагалися принизити?

Вже завтра звернуся до керівництва Польської митної служби з вимогою провести службове розслідування і покарати винних у такому нахабному ставленні до українського громадянина.

p.s. Так, це не вихід, коли народний депутат буде виїжджати на польську територію та витягувати наших громадян з судових зал, але вважав за потрібне це зробити навіть з огляду на прохання матері Віктора. Наразі ми з командою плануємо створити структуру яка може системно надавати юридичну та організаційну допомогу громадянам України котрі будуть опинятися в подібній ситуації”, – написав Гузь.

 

У свою чергу, свою позицію щодо інциденту оприлюднило Генконсульство України в Любліні:

“Факт дійсно мав місце. Інформація щодо нього надійшла зранку 09 квітня від оперативного чергового МЗС України, після чого Генеральне консульство України в Любліні в оперативному порядку встановило контакт з прикордонними службами Республіки Польща з метою з’ясування деталей ситуації, причин затримання гр. В.Яцковського та можливих правових наслідків.

Генконсульством було встановлено контакт з керівником чергової служби Надбужанського відділу прикордонної служби Польщі, який підтвердив вищезгадане. По суті інциденту, який мав місце в ПП Долгобичув, о 9:40 за польським часом в оперативному порядку було поінформовано відділ оперативного реагування ДКС МЗС України з проханням про інформування рідних В.Яцковського.

Прикордонною службою Республіки Польща надано наступну інформацію: В.Яцковський в’їхав на територію ПП Долгобичув в стані алкогольного сп’яніння по полосі, яка призначена для руху громадян країн-членів Європейського Союзу, заблокував рух транспортних засобів в ПП, поводився агресивно, всілякі прохання щодо усунення транспортного засобу були ним проігноровані в грубій формі, наголошуючи на тому, що у випадку появи представників поліції або евакуатора, він протаранить шлагбаум і виїде з території ПП Долгобичув.

З метою недопущення розвитку таких подій, польськими прикордонниками було прийнято рішення щодо застосування засобів примусового затримання В.Яцковського та усунення транспортного засобу з полоси руху. При цьому, за офіційною інформацією польської сторони, громадянину України В.Яцковському було надано українського перекладача та лікаря. З приводу інциденту, Генеральним консулом України в Любліні Василем Павлюком проведено телефонну розмову з Народним депутатом України Ігорем Гузем, який з розумінням прийняв надану йому інформацію та було домовлено про підтримання зв’язку у згаданій справі з консулом Сергієм Сидюком, який безпосередньо здійснював її консульський супровід.

Що стосується гарячої телефонної лінії Генконсульства, наголошуємо, що жодних телефонних розмов консульських працівників установи з приводу даного інциденту не проводилося у зв’язку з їх ненадходженням. Привертаємо увагу на те, що перетин державного кордону в стані алкогольного сп’яніння заборонено, а також негативно впливає на імідж України. Що стосується відсутності консульського працівника на засіданні польського суду: зазвичай консульські працівники приймають участь у засіданні суду за погодженням з відповідним судом. У випадку з В.Яцковським, з уваги на неординарність ситуації, місцевими правоохоронними органами, в т.ч. районним судом м.Хрубешів, було прийнято рішення провести засідання суду в оперативному порядку для невідкладного розв’язання даного інциденту та його найскорішого завершення в рамках правового поля РП.

При цьому, рішенням суду підтверджена провина громадянина України В.Яцковського, за що, у відповідності до ст. 91 та 92 п.1 Кодексу правопорушень Республіки Польща, йому винесено покарання у вигляді штрафу в сумі 600 польських злотих та звільнено. З огляду на те, що інформація щодо судового засідання надійшла до Генконсульства менш ніж за годину до його початку, а час поїздки з м.Люблін до Долгобичува складає більше двох годин, у Генконсульства не було реальної можливості прийняти участь у даному засіданні.

П.С.: на адресу Генконсульства надійшла офіційна інформація від Бещадського відділу прикордонної служби Республіки Польща щодо даного інциденту, у зв’язку з чим, установою буде направлено детальну офіційну інформацію на адресу Департаменту консульської служби МЗС України та Головне Управління національної поліції у Волинській області.”Реклама у Нововолинську