Головна Без категорії Майже 1.5 млн декларацій подано за 2021 та 2022 роки: результати кампанії...

Майже 1.5 млн декларацій подано за 2021 та 2022 роки: результати кампанії декларування

148
0

Джерело: Нововолинська міська рада

1 млн 457 тис. декларацій подали публічні службовці за два роки, з них за 2021 рік – 744,6 тис., за 2022 рік – 712,9 тис. Проте понад половина цих декларацій, а саме 747 тис., була подана добровільно до набрання чинності закону про відновлення декларування 12 жовтня 2023 року: за 2021 рік – 427,2 тис., за 2022 рік – 319,6 тис. Це свідчить про укорінення звички подавати декларації, а також відкритість та доброчесність більшої частини публічних службовців.

В попередні роки, до повномасштабного вторгнення росії, кількість поданих декларацій була трохи більшою: 2020 рік було подано майже 792 тис. декларацій (щорічних та після звільнення), за 2019 – 909 тис. Це певною мірою може пояснюватись можливістю відтермінування для окремих декларантів обов’язку подати декларацію до завершення/скасування воєнного стану. 

“Кампанія декларування за звітні періоди 2021 та 2022 років, яка завершилася вчора, 31 січня 2024 року, є унікальною, оскільки декларанту одночасно необхідно було подати дві, три або чотири декларації, а їхня кількість та вид визначалися майже в кожному випадку індивідуально. Хочу наголосити, що досі триває кампанія декларування за 2023 рік, яка завершиться у звичний для декларантів термін – 31 березня. Таке накладання в часі одразу трьох кампаній декларування – вперше в історії”, – зазначив Артем Ситник, заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Початок повномасштабного вторгнення зупинив процес декларування з безпекових причин. Після того, як Україні вдалося відновити необхідні для функціонування країни процеси, НАЗК послідовно відстоювало необхідність відновлення електронного декларування. Національне агентство  впродовж усього політичного процесу, що супроводжував розгляд відповідних законопроектів в Парламенті, надавало свої зауваження для забезпечення ефективного процесу декларування як одного з найдієвіших механізмів запобігання корупції.

Після тривалої роботи, тиску громадськості та ухвалення Закону України щодо відновлення обов’язкового декларування і повноважень НАЗК з фінансового контролю, 10 грудня 2023 року Національне агентство відкрило доступ до публічної частини Реєстру декларацій.

Закон змінив окремі правила декларування, тому НАЗК в місячний строк привело свої роз’яснення у відповідність до законодавства, 13 листопада 2023 року їх було опубліковано у Базі знань на сайті НАЗК.

Попри півторарічну зупинку обов’язкового декларування і заборону на проведення перевірок, спричинену воєнним станом, Національне агентство системно працювало над удосконаленням та спрощенням процесу декларування, врахувавши безпекові чинники.

Змінено й підхід до відбору та перевірок декларацій. Раніше НАЗК мало обов’язок щорічно перевіряти декларації всіх топпосадовців, тому для повної перевірки відбирало декларації залежно від категорії посади. 99% декларацій не були охоплені системним контролем НАЗК, а перевірка службовців інших посад була можлива лише за зверненням громадян, матеріалами журналістських розслідувань або у межах співпраці з правоохоронними органами. Детальніше про зміну принципу відбору та перевірки декларацій та запровадження ризик-орієнтованого підходу, який дозволить перевірити максимальну кількість поданих декларацій, оптимізувати процес проведення перевірок та підвищити ефективність проведених повних перевірок декларацій, читайте тут.

Не очікуючи завершення кампаній декларування, НАЗК протягом січня 2024 року розпочало проведення перших 123 повних перевірок декларацій. Серед декларантів, які потрапили до цього переліку, двоє нардепів, п’ятеро суддів, 34 держслужбовці, які обіймають керівні посади, два посадовці ТЦК та інші.

Національне агентство вдячне усім посадовцям, які вчасно подали свої декларації, і продовжує працювати над удосконаленням процесу е-декларування, аби зробити його зручнішим для декларантів та таким, що дасть можливість громадянам контролювати доброчесність публічних осіб.

Нагадуємо, що до 31 березня 2024 року включно триває кампанія декларування за 2023 рік. Просимо декларантів не поспішати формувати довідку “Дані для декларації”, оскільки повні дані про доходи громадян в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків з’являться не раніше 20 лютого 2024 року. Більше про функцію “Дані для декларації” читайте тут.реклама у Нововолинськ