Головна Без категорії 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: інформація про захворювання та...

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: інформація про захворювання та його профілактику

48
0

Джерело: Нововолинська міська рада

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Поліомієліт – це вірусне інфекційне захворювання, яке може призвести до ураження нервової системи, паралічу та смерті. В цей день медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та ефективний захист від цієї інфекції. Найуразливіші до поліо – діти до 5 років, які не мають щеплення та, відповідно, імунітету проти вірусу. Захворіти може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий.

Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду. Потрапивши всередину, вірус розмножується в кишківнику і горлі. Потім по кровоносній системі переноситься до нервових клітин і руйнує їх.

У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.

У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нежить, біль у горлі, нудота, біль у животі).

В частини людей проявляється серйозніша симптоматика, що зачіпає спинний і головний мозок:

  • відчуття поколювання в ногах;
  • запалення оболонок спинного або головного мозку;
  • неможливість рухати частинами тіла (повний або частковий параліч);
  • слабкість у руках, ногах або одразу в усіх кінцівках

Параліч — найважчий симптом, пов’язаний із поліомієлітом, оскільки він може призвести до постійної інвалідності та смерті. До 10 % людей, які страждають паралічем від поліовірусної інфекції, помирають, оскільки вірус вражає дихальні м’язи й діафрагму, що призводить до порушення дихання і кровообігу. Якщо діти, хворі на поліомієліт, одужують, небезпека рецидивів залишається назавжди – постполіомієлітний синдром: діти можуть відчувати нові м’язові болі, слабкість або параліч у дорослому віці, через десятки років після первинного захворювання. Уражені хворобою нерви та м’язи не відновлюються. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, які залишають людину інвалідом на все життя. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Вакцинація проти поліомієліту є найефективнішим способом профілактики цієї хвороби. Під час війни вакцини проти поліо для України закуповує та доставляє Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Для захисту від вірусу поліомієліту в Україні використовують два типи вакцин: інактивовану (ІПВ), що вводиться у вигляді ін’єкцій, та оральну (ОПВ), яку дають у вигляді крапель у рот. Краплі формують імунітет у кишківнику дитини, тим самим зупиняють поширення інфекції.

Кожна дитина до досягнення 14 років має отримати шість доз вакцини проти поліо. Так можна сформувати імунітет до захворювання. Щеплення проводяться у 2, 4 (ІПВ), далі у 6 та 18 місяців, 6 і 14 років (ОПВ) і забезпечують захист на все життя. Вакцинація проти поліомієліту входить до Календаря профілактичних щеплень і є безоплатною.

Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків.

Лікар епідеміолог Нововолинського відділення Володимирського районного відділу ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» Ольга БАРНА




реклама у Нововолинськ