Джерело: www.radiosvoboda.org
І хоча українські біженці не є громадянами США і не можуть голосувати за того чи іншого кандидата, та все ж їхнє майбутнє залежить від політики президента. Зокрема, рішення очільника держави напряму впливатимуть на одну з програм прихистку українців – Uniting For Ukraine (U4U), за якою прибули в США 187 тисяч біженців.
Загалом із початку повномасштабного вторгнення знайшли прихисток у США близько пів мільйона українців, повідомляє CBS із посиланням на дані Департаменту внутрішньої безпеки країни.
Про те, через що хвилюються і яким бачать своє майбутнє з тим чи іншим кандидатом в президенти українські біженців в Сполучених Штатах Америки – дізнавався проєкт Радіо Свобода «Ти як?». Редакція також опитала фахівців про можливі сценарії зі зміни статусу переселенців з України після виборів у США.
«Передвиборча кампанія – всюди» У 2022 році, з початком повномасштабної війни Анна Болюх разом із подругою виїхала до Польщі, де прожила понад місяць. Потім вирішила переїхати у Сполучені Штати Америки, де вже кілька років проживав її чоловік. Потрапила в країну Анна з південного кордону, з Мексики – тоді це був чи не найшвидший спосіб, як потрапити на американську територію для українців без візи. Зараз подружжя проживає в Чикаго.
Анна на акції в Чикаго
«У мене була така реакція, що мені байдуже, як, я маю потрапити до чоловіка. Чому я тут сплю в когось в гостях, на чужих диванах, якщо можу поїхати до нього? І коли дозволили в’їзд для українців, я полетіла до Мексики і перейшла кордон біля Техасу», – розповідає Анна.
За кампанією дуже цікаво спостерігати – цікаво і страшноАнна Болюх
У Чикаго жінка організовує збори коштів для українських військових. За словами Анни, не слідкувати за передвиборчою кампанією в США неможливо, адже «вона – всюди».
«Навіть якщо ти аполітичний, ти все одно будеш в курсі всього, це зачіпає кожну сферу твого життя. Про передвиборчу кампанію є в медіа, в TikTok, в Instagram, коли дивишся телевізор, рекламу на YouTube, навіть в українських блогерів. За цим дуже цікаво спостерігати – цікаво і страшно», – каже Анна.
Українка розповідає: спочатку по прибуттю в США вона отримала «гуманітарний пароль» або тимчасовий дозвіл на в’їзд та перебування в країні. Нині ж жінка чекає на отримання «грін-карти», власником якої вже є її чоловік. Тож, стверджує Анна, вона може «менше хвилюватися» за своє майбутнє в країні. На відміну від її друзів – українських біженців, які тут за тимчасовими програмами.
Українські біженці хвилюються, оскільки їх чекає невідомістьАнн Болюх
«Зараз більшість українських біженців хвилюються, оскільки їх чекає невідомість. Чи будуть продовжувати програми, за якими вони сюди приїхали? Після закінчення програм – у тебе немає опцій легалізуватися. Що робити? Одружуватися з власником «грін-карти», просити її виробити у роботодавця? Далеко не всі роботодавці погодяться», – пояснює Анна.
Програми для біженців – під загрозою? Загалом українські біженці з початку повномасштабної війни могли потрапити в Сполучені Штати за кількома основними програмами. Це статус тимчасового захисту (Temporary Protected Status), призначений для людей в США, які не можуть повернутися додому через небезпечні обставини там – ініціатива існує вже давно і стосується не лише українців.
Ще одна програма – уже згаданий «гуманітарний пароль», за яким отримали дозвіл на проживання ті біженці, що прибули до Сполучених Штатів із сусідніх країн, як, до прикладу, Анна. Згодом затвердили Uniting For Ukraine (U4U) – програму, за якою саме українські біженці отримують «гуманітарний пароль» з допомогою спонсора в США. Тобто громадянам України перед виїздом до США слід заручитися підтримкою американців, які готові їм допомагати.
Акція на підтримку України у Вашингтоні, 2022 рік
Усі програми – тимчасові, розповідає Радіо Свобода міграційна адвокатеса Ірина Мазур. Жінка представляє раду директорів Ukraine Immigration Task Force – неурядову ініціативу, яка інформує українських біженців про міграційне законодавство в США.
«Зараз уже є другий термін програми Temporary Protected Status, має закінчитися 19 квітня 2025 року. Чи її поновлять – ми будемо знати за 60 днів до закінчення, тоді державний секретар має оголосити, чи Україну знову визнають як країну, громадяни якої підпадають під дію статусу. Тобто в такий короткий термін люди дізнаються, чи зможуть вони продовжувати тут жити», – пояснює адвокатеса.
Програма Uniting For Ukraine або U4U – також тимчасова. Востаннє її продовжували у березні 2024-го на строк до двох років, повідомляло українське Мінреінтеграції. Однак, на відміну від статусу тимчасового захисту, рішення про продовження U4U – політична воля чинного президента.
Вибори є дуже чутливими для нашої української громадиІрина Мазур
«Ці вибори є дуже чутливими для нашої української громади. По-перше, ми розуміємо, що кожен із кандидатів має свою політику і, відповідно, наслідки такої політики, зовнішньої політики, вони будуть дуже важливі для України як держави. І по-друге, українці зараз з нетерпінням чекають розуміння – що буде з їхнім міграційним статусом», – пояснює адвокатеса.
Найбільше ж за своє майбутнє в США, за спостереженнями юристки, українці переймаються у випадку перемоги кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа.
«Кандидат Трамп, коли він був президентом Сполучених Штатів, мав дуже жорстку імміграційну політику. І, як я казала, оскільки програма U4U не є законодавчо затверджена, вона не є прописана, вона є фактично політичною волею чинної адміністрації, то її майбутнє стоїть під великим знаком питанням», – розповідає Ірина Мазур.
Політика щодо українців Під час передвиборчої кампанії жоден із кандидатів не порушував питання щодо майбутнього українських біженців. Щоправда, загалом про мігрантів у США кандидати згадували – під час президентських дебатів вони ділилися своїм баченням виходу з кризи на південному кордоні країни.
Кандидати на посаду президента США Дональд Трамп і Камала Гарріс
За словами голови Українського конгресового комітету Америки (УККА) Михайла Савківа, наразі питання українських біженців перед кандидатами в президенти не є важливим, оскільки ті прибули в країну легально.
«Як один, так і другий кандидат, звичайно, вони говорять про міграційні справи, але міграційні справи щодо людей, які приїхали нелегально. Ці українці-біженці – незалежно – прибули вони за програмою U4U, за тимчасовим статусом – вони тут є легальними. Саме тому вони мають дозвіл на працю та інше», – зазначає Савків.
Однак, за словами міграційної адвокатеси, питання міграційної реформи у США – те, з чим, швидше за все, доведеться зіткнутися майбутньому президентові чи президентці.
«Усі прекрасно розуміють, що настав час якоїсь величезної імміграційної реформи, яка була в США останній раз у 2001 році, але ніхто не бажає на себе взяти таку величезну відповідальність. Коли президент Байден прийшов до влади, то він заявив про його бажання провести таку реформу. Це був один із його перших законопроєктів, але в країні почалася епідемія коронавірусу, і, відповідно, більше ніхто про це не говорив», – пояснює Ірина Мазур.
Дії Трампа деколи можуть бути дуже жорсткимиАнна Мазур
У випадку перемоги Камала Гарріс, кандидатка від Демократичної партії, вважає Мазур, продовжуватиме чинну політику щодо мігрантів. А дії Дональда Трампа, каже експертка, можуть бути непередбачуваними.
«Ми не можемо передбачити його політику, але його дії деколи можуть бути дуже жорсткими», – зазначила адвокатеса.
За словами юристки, українські біженці хвилюються за своє майбутнє у випадку змін законодавства. Якщо ж програми, за якими вони залишаються в США, справді закриють – Ірина Мазур радить звертатися до фахівців.
«Не потрібно панікувати, тому що завжди є якісь виходи з ситуації. Кожна сім’я буде мати якісь індивідуальні обставини і потрібно буде, напевно, проконсультуватися з адвокатами», – зазначає вона.
Ірина Мазур, що її організація також готова надати юридичну підтримку в разі загроз для перебування українців у США. Для біженців всі консультації є безкоштовними, стверджує адвокатеса.
Акція на підтримку України біля Капітолію США
Тим часом Михайло Савків вважає, що перейматися через закриття програм для українців не варто. У випадку ж, якщо це справді відбудеться, голова УККА покладається на допомогу від Конгресу США.
«Ми, як українська громада, спілкуємося дуже часто з нашими урядовцями, членами Конгресу. То як щось буде потрібно для того, щоб було продовження такої програми – я думаю, ми готові піднести цю справу. Ми вже так робили, коли йшлося про продовження тимчасового статусу. Ми звернулися до наших членів Конгресу, які звернулися до адміністрації, щоб продовжити цей статус. І це зробилося. І тому я думаю, що як таке буде у січні наступного року, ми можемо також долучитися до цієї справи», – заявив Савків.
Плани на майбутнє в українців Українка Ірина, яка з початку повномасштабної війни переїхала з Києва до США і нині проживає у Вашингтоні за програмою Uniting For Ukraine, каже: помічає хвилювання серед біженців. Утім, вважає, що майбутнє українців у США сильно не зміниться – незалежно від перемоги того чи іншого кандидата.
«Якщо у вас легальний статус, якщо ви працюєте, то в чому може бути проблема? Політика американців дуже проста – якщо ти працюєш, заробляєш гроші, платиш податки – тобі нема за що переживати. І я не думаю, що це сильно зміниться – якщо Трамп переможе чи Гарріс», – каже Ірина.
Українці-біженці, я думаю, включаються до економіки Сполучених ШтатівМихайло Савків
Схожої думки і голова УККА Михайло Савків.
«Багато біженців отримали досвід роботи в США. Це допомагає їхнім родинам, але так само це допомагає економіці Сполучених Штатів. Я думаю, що як один, так і другий кандидат будуть старатися зміцнити американську економіку. І українці-біженці, які приїхали за останні 32 місяці, я думаю, включаються до економіки Сполучених Штатів», – зазначає чоловік.
Наразі Ірина, яка проживає у Вашингтоні, планує залишатися в США. Тут дівчина готується до вступу в місцевий виш.
«Мої плани на майбутнє залежатимуть від того, чи вступлю я в університет. Якщо так і, до прикладу, програму U4U не продовжать – я шукатиму можливості залишитися на час навчання. Якщо ні – напевно, не робитиму нічого. Однак не знаю, можливо, за якийсь час мої плани зміняться. Поки я не впевнена, що хочу залишатися в Штатах», – стверджує дівчина.
Міграційна адвокатеса Ірина Мазур наголошує: всі програми, за якими українські біженці прибули до країни, тимчасові, розраховані саме на тимчасовий прихисток, поки триває війна.
Це тимчасові програми, які не дають права на постійне проживання в Сполучених ШтатахІрина Мазур
«Так, є певна категорія українців, які тим чи іншим шляхом зможуть легалізуватися. Але взагалі всі програми, які є імплементовані станом на сьогодні, це є тимчасові програми, які не дають права на постійне проживання в Сполучених Штатах. Як все зміниться з часом, чи підпадуть вони під загальну реформу – невідомо. Щодо загальної кількості іммігрантів, кількість українців, в принципі, досить невелика. Окремої реформи саме для українців я не бачу в найближчому майбутньому», – зазначає експертка.
5 листопада 2024 року у США, окрім президентських виборів, обирають також обидві палати Конгресу – Сенату та Палати представників. Інавгурація наступного президента відбудеться у січні 2025 року. До цього часу, поки переможець сформує свою команду, країною продовжуватиме керувати нинішній президент Джо Байден.