Головна Без категорії Дрони-приманки Росії: де виготовляють і з якою метою? (розслідування)

Дрони-приманки Росії: де виготовляють і з якою метою? (розслідування)

42
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

На секретній фабриці у Татарстані в Росії інженери виготовляють сотні дронів-приманок, призначених для виснаження української оборони, яка захищає країну російської агресії. РФ також почала виготовляти термобаричні боєголовки для БПЛА. Про це йдеться в розслідуванні агентства Associated Press, на яке звертає увагу «Голос Америки».

Розслідування Associated Press (AP) засвідчило, що на заводі в російській Спеціальній економічній зоні «Алабуга», що неподалік татарстанського міста Єлабуга, нещодавно почали випускати термобаричні дрони разом із приманками.

Росія розробила план приманок наприкінці 2022 року під кодовою назвою Operation False Targe

Агентство Associated Press

Термобаричні боєголовки створюють вихор високого тиску та тепла, який може проникати через товсті стіни. Вони висмоктують увесь кисень на своєму шляху та мають жахливу репутацію через травми, завдані навіть за межами самого місця вибуху: колапс легенів, розбиті очні яблука, пошкодження мозку.

Росія розробила план приманок наприкінці 2022 року під кодовою назвою Operation False Target, пише АР із посиланням на джерело у сфері російського виробництва безпілотників. Ідея полягала в тому, щоб запускати озброєні безпілотні літальні апарати разом із десятками приманок, іноді наповнених ганчірками або піною.

Їх неможливо відрізнити на радарах від тих, що несуть справжні бомби.

Українські сили повинні ухвалювати рішення про те, як витрачати обмежені ресурси для порятунку життів і збереження критичної інфраструктури за долі секунди.

«Ідея полягала в тому, щоб зробити безпілотник, який би створював відчуття повної невизначеності для ворога. Тож він не знатиме, чи це справді смертоносна зброя… чи, по суті, пінопластова іграшка», – розповіло джерело АР.

Завдяки термобаричному обладнанню існує значний ризик того, що озброєний безпілотник може відхилитися від свого курсу та опинитися в житловому районі, де шкода буде особливо жахливою, пояснює агентство.

Архівна світлина. Частини іранського безпілотника-смертника Shahed-136, що були знайдені після удару РФ у Харкові, 6 жовтня 2022 року. Росія перейменувала цю іранську зброю в «Герань-2»

Російський завод безпілотників Останніми тижнями десятки приманок заполонили українське небо, і кожна з них з’являється як нерозбірливий проблиск на екранах військових радарів. У перші вихідні листопада Київщина 20 годин перебувала у стані повітряної тривоги, а звуки дзижчання безпілотників змішувалися з гулом ППО та вибухами.

Як неозброєні приманки, так і озброєні безпілотники іранської розробки Shahed, створюють на заводі в російській Спеціальній економічній зоні «Алабуга»

Агентство Associated Press

За словами Сергія Бескрестнова, українського експерта з електроніки, чий військовий фургон оснащений засобами радіоелектронних перешкод для збивання безпілотників, зараз неозброєні приманки складають більше від половини безпілотників, націлених на Україну.

Як неозброєні приманки, так і озброєні безпілотники іранської розробки Shahed, створюють на заводі в російській Спеціальній економічній зоні «Алабуга» – промисловому комплексі, створеному в 2006 році приблизно за 1000 кілометрів на схід від Москви для залучення бізнесу та інвестицій до Татарстану.

Згідно із супутниковими знімками, проаналізованими Associated Press, комплекс розширився після вторгнення в Україну в 2022 році, і деякі сектори перейшли на військове виробництво, додавши нові будівлі та відреставрувавши існуючі майданчики.

У відео в соціальних мережах фабрика рекламує себе як інноваційний центр.

Але Девід Олбрайт із вашингтонського Інституту науки та міжнародної безпеки сказав, що нинішньою метою «Алабуги» є виключно виробництво та продаж безпілотників Міністерству оборони Росії.

Відеозаписи та інша реклама у засобах масової інформації були видалені після того, як розслідування AP виявило, що багато африканських жінок, завербованих для заповнення дефіциту робочої сили, скаржилися, що їх обманом влаштували на роботу на заводі.

У жовтні Москва атакувала Україну щонайменше 1889 безпілотниками – на 80% більше, ніж у серпні

Агентство Associated Press

Росія та Іран підписали угоду щодо шахедів на суму 1,7 мільярда доларів у 2022 році, після того, як очільник РФ Володимир Путін оголосив масштабне вторгнення до України, і Москва почала використовувати імпортовані з Ірану безпілотні літальні апарати (БПЛА) у боях пізніше того ж року. Незабаром після підписання угоди було розпочато виробництво в «Алабузі».

У жовтні Москва атакувала Україну щонайменше 1889 безпілотниками – на 80% більше, ніж у серпні, згідно з аналізом AP, який відстежував безпілотники протягом місяців.

У ніч на 10 листопада Росія запустила 145 безпілотників по всій території України, лише через кілька днів після того, як переобрання Дональда Трампа поставило під сумнів підтримку України з боку США.

З літа більшість безпілотників падають, збиваються або відводяться через електронні перешкоди, згідно з аналізом брифінгу українських військових AP.

Відповідно до даних, проаналізованих AP з кінця липня, менше від 6% досягли помітної цілі. Але сама їхня кількість означає, що щодня може прослизнути кілька – і цього достатньо, щоб бути смертельним.

Поліцейські стріляють у столиці України в російський безпілотник-камікадзе іранського виробництва. Київ, 17 жовтня 2022 року

Щоденні зграї «трутнів» Рої безпілотників стали деморалізуючим фактом життя українців. А тактика російських безпілотників продовжує розвиватися. Тепер потужніші ракети часто слідують за ними, поки безпілотники виснажують протиповітряну оборону.

Найбільш руйнівними є балістичні та крилаті ракети, які літають у рази швидше за безпілотники, які голосно дзижчать і простежуються неозброєним оком.

Навіть приманки можуть бути корисні Росії. Одна приманка з камерою живої трансляції дозволяє БПЛА геолокувати протиповітряну оборону України та передавати інформацію Росії в останні моменти механічного життя дрона.

Ніч за ніччю українські військові збивають безпілотники переносними ракетами класу «земля-повітря».

Що перебуває всередині дрона, ми дізнаємося лише після того, як зіб’ємо його

Військовослужбовець з позивним «Розмарин»

Військовослужбовець з позивним «Розмарин» сказав, що протягом майже двох років він збив, мабуть, десяток безпілотників і бачив один, який був набитий ганчір’ям і піною. «Розмарин» описує «прагнення» техніки «перехитрити» його маленький підрозділ.

«Він був частиною рою, летів одним з останніх, – каже військовий. – Коли він у небі, ми не можемо сказати, який це тип, тому що все перебуває всередині дрона. Ми дізнаємося про це лише після того, як зіб’ємо його».

Дрони літають на висоті від 2000 до 3000 метрів, перш ніж опуститися на меншу висоту під час останнього заходу на посадку, сказав «Розмарин». Витік відео показує, що Україна тепер використовує гелікоптери для збивання висотних безпілотників.

Минулого тижня в Молдові розбилися три дрони російського походження, повідомила влада.

Завдяки оптичним хитрощам радар не може відрізнити безпілотник, озброєний звичайним 50-кілограмовим корисним навантаженням вибухівки Shahed або термобаричною зброєю, також відомою як вакуумна бомба, від безпілотника без боєголовки або з камерами спостереження у прямому ефірі.

Існують також інші дрони ще більш грубої якості, озброєні та неозброєні, але в меншій кількості, ніж безпілотні літальні апарати типу «Шахед».

Ворог використовує це, щоб розсіяти нашу увагу

Юрій Ігнат

Тому, навіть знаючи, що приманки зараз складають більшу частину націленої на Україну атаки, вона не може дозволити собі щось із цього пропустити.

«Для нас це лише точка на радарі… Вона має швидкість, напрямок і висоту, – сказав полковник Юрій Ігнат, речник ВПС. – У нас немає способу ідентифікувати точну ціль під час польоту, тому ми повинні або заглушити їх засобами радіоелектронної боротьби, або застосувати вогонь, щоб нейтралізувати їх. Ворог використовує це, щоб розсіяти нашу увагу».

Двигуни та електроніка для озброєних шахедів і приманок є сумішшю китайського та західного імпорту, згідно з фрагментами, вивченими Associated Press. Без них дрони не можуть літати. Незважаючи на майже три роки санкцій, Москва все ще може постачати запчастини – переважно з Китаю та через треті країни Центральної Азії та Близького Сходу.

Така кількість «шахедів» – це понад 170 тисяч компонентів, які мали б бути заблоковані для постачання в Росію

Володимир Зеленський

Другого листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що зграї шахедів, яких, за його оцінками, було 2000 лише за жовтень, стали можливими завдяки західним технологіям, які прослизають через санкції.

«Така кількість «шахедів» – це понад 170 тисяч компонентів, які мали б бути заблоковані для постачання в Росію. Мікросхеми, мікроконтролери, процесори і багато різних деталей, без яких просто був би неможливий цей терор», – сказав Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський під час вечірнього відеозвернення біля одного зі збитих дронів-камікадзе Shahed-136 іранського виробництва, якими Росія атакує Україну. Київ, 27 жовтня 2022 року

Спільне виробництво безпілотників – одних для перенесення бомб, інших для відвернення уваги – економить військові гроші Росії. Виробництво приманок почалося на початку цього року, і зараз завод випускає близько 40 дешевших безпілотних літальних апаратів на день і близько 10 озброєних, які коштують приблизно 50 000 доларів і займають більше часу для виробництва, інформують фахівці, обізнані із російським виробництвом безпілотників.

Російське видання «Известия» наприкінці жовтня заявило, що метою приманки є «послаблення ворога», змусивши його витрачати боєприпаси перед подальшим відправленням озброєних шахедів.

Як Бескрестнов, так і особа, знайома з російським виробництвом безпілотників, сказали, що інженери компанії «Алабуга» також постійно експериментують, виводячи Москву на передовий край виробництва безпілотників.

Щоб ускладнити електронне втручання, вони додають українські SIM-карти, SIM-карти в роумінгу, Starlinks, волоконну оптику – і іноді можуть отримувати зворотний зв’язок у реальному часі до того, як дрони будуть заглушені, збиті або закінчиться паливо. Іноді вони прикріплюють пофарбовану в сріблястий пінопласт кулю, щоб дрон здавався більшим на радарі.

Але останній термобаричний варіант спричиняє нове напруження в Україні.

Термобарична зброя З військової точки зору термобарика ідеально підходить для переслідування цілей, які перебувають або всередині укріплених будівель або глибоко під землею.

Термобаричні безпілотники «Алабуга» є особливо руйнівними, коли вони влучають у будівлі, оскільки вони також завантажені шарикопідшипниками, щоб завдати максимальної шкоди навіть за межами вибуху.

Український військовий оглядає збитий раніше безпілотник Shahed із термобаричним зарядом що був запущений Росією, 14 листопада 2024 року

Бескрестнов зазначив, що термобарики вперше були використані влітку, і оцінив, що зараз вони становлять від 3% до 5% усіх безпілотників.

«Цей тип боєголовки має можливість знищити величезну будівлю, особливо багатоповерхівку. І це дуже ефективно, якщо РФ спробує атакувати наші електростанції», – сказав він.

Вони мають жахливу репутацію через високо травматичний вплив на людей навіть за межами місця вибуху, зазначив Артур ван Коллер, експерт з міжнародного гуманітарного права з південноафриканського університету Форт-Гейр.

«При термобаричному вибуху через хмару, яку він створить, постраждає все в його радіусі. Це викликає величезний страх у цивільного населення. Термобарична зброя створила думку про те, що це справді жахлива зброя, і це породжує страх», – зауважує він.

Український військовий показує термобаричний заряд збитого раніше безпілотника Shahed, запущеного Росією. Дослідницька лабораторія, 14 листопада 2024 року

Раніше, як повідомляв Голос Америки, українські офіційні особи заявляли, що Росія могла використати термобаричну зброю під час вибуху в тюрмі для військовополонених, яку росіяни облаштували в Оленівці на Донеччині.

У ніч на 29 липня 2022 року один із бараків виправної колонії в окупованому Росією селищі Оленівка був зруйнований. Тоді загинули щонайменше 50 українських військовополонених з «Азовсталі».

Місце загибелі українських військовополонених, оборонців Маріуполя. Окупована Росією частина Донеччини, Оленівка. 29 липня 2022 року

За даними Офісу генпрокурора України, попередньою причиною вибуху в будівлі могла бути термобарична зброя. Водночас у Міноборони Росії заявили, що по тюрмі ракетами HIMARS нібито вдарили українські військові. 25 липня 2023 року ООН зробила заяву, що теракт в Оленівці «не був спричинений ракетою HIMARS».




реклама у Нововолинськ