Четвер, 21 Листопада, 2024
Головна Без категорії Що кажуть у Києві та Москві про дозвіл бити далекобійною зброєю по...

Що кажуть у Києві та Москві про дозвіл бити далекобійною зброєю по Росії

38
0

Джерело: www.bbc.com

Що кажуть у Києві та Москві про дозвіл бити далекобійною зброєю по Росії

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Україна роками добивалася дозволу бити далекобійними ракетами ATACMS по території Росії54 хвилин(и) тому

У неділю американська газета New York Times написала, що президент США Джо Байден вперше дозволив Україні використати американські далекобійні ракети далекого радіусу дії для ударів по території Росії. Але станом на ранок понеділка ні в Білому домі, ні в Пентагоні, цієї інформації офіційно не підтвердили.

За даними ЗМІ, йдеться про американські балістичні ракети системи ATACMS, дальність яких досягає 300 кілометрів.

За словами співрозмовників NYT, цю зброю, скоріше за все, спочатку застосують проти російських та північнокорейських військ для захисту позицій ЗСУ у Курській області. Інші західні видання згодом повідомили, що США встановили обмеження для України – удари можна завдавати лише по Курській області РФ.

Президент України Володимир Зеленський багато місяців просив США зняти обмеження на застосування ракет дальнього радіуса дії по території Росії. Цей пункт є і в плані перемоги, який український президент у вересні возив презентувати в США.

Франція і Велика Британія, слідом за США, теж дозволили Україні використати свої далекобійні ракети SCALP/Storm Shadow для ударів по території Росії, пише французьке видання Le Figaro, не навівши інших деталей.

Крилаті ракети Storm Shadow (вони ж SCALP EG) класу “повітря-земля” призначені для знищення стаціонарних цілей, які добре захищені засобами ППО.

Як і у випадку з США – офіційного підтвердження цієї інформації теж поки що не було.

Більше того, вранці в понеділок французьке видання Le Figaro змінило свій текст, і тепер там немає повідомлення про дозвіл Франції та Британії завдавати ударів вглиб Росії своїми ракетами SCALP/Storm Shadow. Можливо, це пов’язно з невдоволенням Києва, який не вважав за потрібне анонсувати такі рішення.

Станом на ранок понеділка ця фраза змінена й звучить так: “У канцеляріях вже вирували дебати щодо дозволу на використання західних ракет проти російської території. Еммануель Макрон висловився за це під час державного візиту до Німеччини у травні 2024 року”.

Видання не навело інших деталей, а також джерел інформації.

Україна прагла отримати дозвіл на ракети ATACMS дальністю 300 км, аби мати можливість вражати командні пункти, склади та перевалочні центри у глибині російської оборони.

Дальність ATACMS дозволить також вражати російські позиції на окупованих українських територіях на півдні, у тому числі в Криму.

Раніше союзники побоювалися, що якщо вони нададуть Україні дозвіл бити вглиб Росії своїми далекобійними ракетами – це може призвести до ескалації війни.

Повідомлення про те, що Україна таки отримала дозвіл бити глибше по Росії з’явилися в пресі того ж дня, коли Росія завдала найпотужнішого за останні місяці ракетного удару по українських містах.

Що кажуть в Україні

Президент Володимир Зеленський відреагував на новину в своєму вечірньому зверненні 17 листопада. В його словах відчувалося невдоволення тим, що таке рішення західних партнерів проанонсували західні видання.

“Сьогодні багато в медіа говорять про те, що ми отримали дозвіл на відповідні дії. Але ударів завдають не словами. Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть. Обов’язково”, – сказав він.

Інших коментарів від української влади з цього приводу не було.

Неофіційно представники команди українського президента зізнаються, що Володимир Зеленський обурений тим, що про це повідомили пресі заздалегідь, адже такого роду рішення не анонсують.

Автор фото, ShutterStock

Підпис до фото, Володимир Зеленський роками просив надати Україні такий дозвіл – але на Заході боялися, що це призведе до ескалації війниЩо кажуть в Росії

У Кремлі поки що не надали офіційні коментарі.

Але в російській пресі вже з’являються висловлювання різних російських політиків.

“У них (Франції та Британії – Ред.) є шанс переглянути свою позицію, якщо їх дійсно хвилює європейська безпека. Більше немає місця примітивним політичним іграм”, – цитує російське агентство “РИА новости” постпреда РФ при міжнародних організаціях Михайла Ульянова.

Голова комітету оборони Росії Андрій Картаполов сказав “РИА Новости”, що дозвіл бити вглиб Росії західною зброєю ніяк не вплине на хід “спецоперації” (так у Росії називають війну проти України).

Натомість Володимир Путін неодноразово застерігав Захід від надання Україні дозволу бити вглиб Росії.

У вересні він заявив, що Москва розцінить це як “пряму участь” країни НАТО у війні в Україні, додавши, що це “суттєво змінить саму суть, природу конфлікту”.

“Це означатиме, що країни НАТО, США та європейські держави воюють з Росією”, – казав Путін.

Велике питання, що Путін скаже тепер, пише кореспондент ВВС в Москві Стів Розенберг.

За його відчуттями, схоже на те, що у Росії повідомленнями про дозвіл Байдена бити американськими ракетами не здивовані. Поки що єдина реакція в Росії – це високопоставлені російські політики, які висловлюють багато гніву.

Але в Росії має значення те, що говорить президент Володимир Путін, а він ще нічого не сказав, зазначає Розенберг.

У вересні Путін повідомляв про неминучі зміни ядерної доктрини Росії – документу, що визначає умови, за яких Росія може застосувати ядерну зброю. Це зрозуміли як послання Заходу не дозволяти Україні використовувати далекобійну зброю Заходу для удару по Росії.

Як реагує світ

Тим часом адміністрація Трампа поки що ніяк не прокоментувала дозвіл Джо Байдена.

Але син новообраного президента Дональд Трамп молодший назвав “ідіотами” людей, які дозволили застосовувати далекобійні ракети по Росії.

“Військово-промисловий комплекс, здається, хоче бути впевненим, що вони розпочнуть третю світову війну до того, як у мого батька з’явиться шанс встановити мир і врятувати життя”, – написав він у соцмережі Х (колишній твіттер).

“Треба зафіксувати ці трильйони доларів. До біса життя! Ідіоти!” – сказав він.

Автор фото, US military

Підпис до фото, ATACMS, які тестували в 2021 році в Нью-Мексико, СШАТим часом колишній спецпредставник США на переговорах з Україною Курт Волкер заявив, що дозвіл бити американськими ракетами по цілях у глибині російської території скасовує політичне рішення, яке ніколи не мали ухвалювати.

“За законами збройного конфлікту Україна має право завдати удару по будь-якій військово значущій цілі – лише повинна уникати обстрілів цивільних осіб, У міжнародному праві немає жодних обмежень щодо діапазону використання зброї”, – сказав Волкер в коментарі “Укрінформу”.

“Обмежуючи дальність застосування Україною американської зброї, Сполучені Штати невиправдано накладали односторонні обмеження на самооборону України, що виходить за межі будь-яких вимог міжнародного права”, – пояснив він.




реклама у Нововолинськ