Четвер, 21 Листопада, 2024
Головна Новини Країни Чи справді слабшає українська ППО і чому Шахеди літають над центром Києва

Чи справді слабшає українська ППО і чому Шахеди літають над центром Києва

24
0

Джерело: www.bbc.com

Чи справді слабшає українська ППО і чому Шахеди літають над центром Києва

Автор фото, Колаж ВВС/ЕРА/Getty Images

Підпис до фото, Останніми тижнями російські “Шахеди” часто літають у центрі Києва

  • Author, Олег Черниш
  • Role, ВВС Україна
  • 15 листопада 2024

Україна входить в третю зиму великої війни з Росією, хвилюючись через стан власної протиповітряної оборони. Москва восени 2024 року зробила акцент на масовані і щоденні атаки дронами-камікадзе, але також, ймовірно, накопичує запас ракет для потужного повітряного удару.

Показово, що протягом осені “Шахеди” знову почали доволі часто залітати навіть у центр Києва і кружляти над столицею, що породило багато чуток про нібито послаблення системи ППО – принаймні у київському регіоні.

Що ж насправді відбувається з ППО і що слід робити Україні?

Чим атакує Росія

Вранці 13 листопада російська армія вперше за 73 дні атакувала столицю України балістичними і крилатими ракетами. Повітряні сили ЗСУ повідомили, що противник випустив чотири одиниці такого озброєння і усі вони були збиті.

Водночас з 90 безпілотників, переважно типу “Шахед”, збили 37. Ще 47 були “локаційно втрачені”.

Згідно зі статистикою ПС ЗСУ, абсолютна більшість засобів повітряного нападу РФ нейтралізуються ще до влучання в ціль.

Так, у серпні-жовтні Росія застосувала по Україні 4300 ударних БПЛА типу “Шахед” і їхніх аналогів. Український генштаб запевняє, що Силам оборони вдалося збити 3063 дрони, тобто 71%.

Ще 24% (1052 штуки) – це ті безпілотники, які стали “локаційно втраченими”, тобто зникли з радарів. Це відбувається через те, що вони падають завдяки активному використанню засобів РЕБ або після закінчення пального в баку.

Зазвичай так нейтралізуються не “Шахеди”, а дешевші і простіші аналоги, наприклад, так звані “Гербери”. Під час нальотів Росія може використовувати до половини таких БПЛА, щоб заплутати українську оборону.

При цьому в першій половині 2024 року ситуація була дещо інша. Збивалися 94% дронів, а нейтралізувались РЕБ – менше 1%.

Відсоток влучань в ціль російських “Шахедів” протягом року становить лише близько 5-6%.

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Наслідки атаки російських дронів на Київ 2 листопада. З початку осені РФ запустила вже близько 4 тисяч БПЛА по УкраїніПри цьому Росія постійно їх модифікує, використовуючи дешевші матеріали, потужнішу бойову частину, кращі засоби протидії РЕБ. Це вже призвело до того, що ударні БПЛА рухаються складнішими маршрутами, постійно змінюють свою висоту і обходять перешкоди.

Однак, навіть попри це, експерти кажуть і про проблеми з українською ППО. Побіжно на їх наявність вказує і рішення ставки верховного головнокомандувача від 11 листопада. На ній розглядалось питання “посилення ППО”.

Зокрема, президент Володимир Зеленський повідомив про рішення збільшити кількість мобільних вогневих груп (МВГ) у регіонах, які є пріоритетними цілями для російських повітряних атак. Бійці цих підрозділів також мають отримати краще оснащення і підготовку.

Проблеми мобільних вогневих груп

“Російські безпілотники взагалі не мали б долітати до Києва. Це проблема саме якості роботи мобільних вогневих груп”, – вважає один з українських високопоставлених чиновників.

Він говорить ВВС, що аналіз польотів російських “шахедів” показав, що їхні маршрути здебільшого перетинаються в декількох точках. Відповідно, якщо саме в цих точках розмістити МВГ, то шанс на збиття ударного дрона буде набагато вищий.

Однак цього не відбувається. Деякі мобільні групи діють хаотично і навіть не закривають свій район оборони, інші – мають дуже слабку стрілецьку підготовку і проблеми з технікою. Відповідно, ефективність їх бойової роботи не така висока, як мала б бути.

Нещодавно також стало відомо, що з Повітряних сил переводять частину бійців в піхоту. Це підтвердив очільник комунікаційного управління ПС ЗСУ Юрій Ігнат. Однак він зауважив, що роботу зі збиття російських БПЛА проводять не лише військові Повітряних сил, але й інших складових Сил оборони України.

Дійсно, ті ж самі МВГ в більшості своїй належать до Сухопутних військ, схожі підрозділи є в складі Нацгвардії і Прикордонної служби.

Генерал запасу, колишній заступник начальника генштабу з питань ППО Ігор Романенко зауважує, що восени РФ стрімко наростила кількість своїх ударних далекобійних дронів, але Україна не має змоги швидко збільшити кількість необхідного озброєння для ППО.

Зокрема, зенітні кулемети, якими переважно озброєні МВГ, не можуть допомогти проти “Шахедів”, які летять на великій висоті в 2-3 км і найчастіше вночі. А коли вони раптово знижуються до 150-200 м, то вже важче стає працювати з ракетних комплексів.

Автор фото, генштаб ЗСУ

Підпис до фото, Мобільні вогневі групи мають підвищити свою ефективність, вважають в українській владі“Багато з цих мобільних груп мають слабке озброєння, а радіус їхньої дії невеликий. Так, треба збільшувати кількість МВГ, але для цього треба відповідні засоби. А їх дуже мало. Тому й виходить такий результат”, – каже експерт ВВС.

Ефективнішими мобільні групи стали б у випадку озброєння сучасними ПЗРК (переносні зенітні ракетні комплекси). Однак це доволі дефіцитний товар для української армії.

Ще один вихід – активніше залучати винищувальну авіацію, вважає Романенко. Однак і тут є нюанс. Західних літаків в України досі мало, крім того, говорить генерал запасу, для українських реалій більше підійшли б шведські винищувачі Gripen, а не американські F-16, які зараз передають Києву.

Джерело в українській владі сказало ВВС, що винищувачі F-16 насправді вже залучалися до відбиття повітряних атак РФ, але не надто вдало показали себе в боротьбі саме проти “Шахедів”. Ефективнішими проти таких відносно повільних і низько літаючих цілей можуть бути бойові вертольоти, наприклад Мі-8.

Чим замінити дорогі ракети

Якщо повертатися до озброєння, то основною проблемою залишається вартість ракет, які застосовуються проти “Шахедів”.

Річ у тім, що Україна має доволі обмежені запаси зенітних ракет до західних систем ППО, таких як Patriot, IRIS, SAMP-T i NASAMS. Вони необхідніші саме для протиракетної оборони.

На початку листопада стало відомо, що США готуються надіслати Києву ще 500 протиракет до цих систем, що начебто має закрити потребу до кінця року.

В будь-якому випадку витрачати дефіцитні і дуже дорогі американські зенітні ракети або ПЗРК проти відносно дешевих російських БПЛА – не надто ефективне рішення.

З цим погоджуються і в українській владі. Тут шукають рішення знизити вартість збиття “шахедів” і при цьому не втратити в ефективності.

Вихід – розробка власних недорогих ракет. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін 2 листопада повідомив про підписання меморандуму з бельгійським виробником Thales.

Автор фото, Міноборони України

Підпис до фото, Ймовірно саме такий вигляд матиме дешева ракета проти БПЛА, яку розробляє естонська компанія Frankenburg Technologies. Принаймні її макет був на зустрічі представників виробника і міноборони України“Ця домовленість передбачає спільне виробництво ракет для протидії ворожим БпЛА. Також очікуємо, що надалі ця співпраця розшириться – до передачі технологій та комплектуючих до цих ракет”, – наголосив міністр.

Він не надав подробиць щодо вказаних ракет, але наголосив, що це рішення “підсилить український ОПК та захист критичної інфраструктури від ворожих дронів”.

Також міністерство оборони повідомило про досягнення домовленості з естонською оборонною компанією Frankenburg Technologies. Вона надасть Україні для випробувань ракети ППО, які призначені перш за все для протидії БПЛА та здатні збивати цілі на висоті до 2 км.

У разі успішних випробувань і згоди на подальше використання виробництво цих ракет може бути організоване в Україні.

Дрони проти Шахедів

Тим часом вже дійшло до етапу застосування на практиці інше перспективне рішення. Мова йде про застосування FPV-дронів проти “Шахедів”. Про перші такі розробки стало відомо ще в 2023 році.

Влітку цього року українські військові почали використовувати квадрокоптери, щоб збивати російські розвідувальні БПЛА, наприклад “Орлани” і Zala. Однак вполювати “шахеди” такими засобами досі не вдавалось.

На початку листопада український виробник “Дикі шершні” показав фінальні випробування свого дрона-перехоплювача Sting. Цей невеликий квадрокоптер створений саме для знищення ворожих “шахедів” у небі.

ВВС відомо, що ще декілька українських команд розробників працюють над схожими рішенням.

Що стосується Sting, то виробники поки не викладають його фото в публічний доступ. Однак в жовтні зображення квадрокоптера поширило британське видання The Telegraph.

Основними його особливостями є висока швидкість, ймовірно понад 250 км/год (оскільки йому треба наздоганяти “Шахед”, який летить 180 км/год) та аеродинамічна форма бойової частини.

Вірогідно, цей квадрокоптер вже випробовується в бойових умовах. Принаймні депутат Верховної ради Мар’ян Заблоцький 9 листопада на своєму фейсбуці виклав допис, де повідомив, що вже “полював на Шахеди” з командою “Диких шершнів”.

Автор фото, Telegraph

Підпис до фото, Фото українського “антишахедного” дрона Sting, яке поширило видання The Telegraph“Конкретно нашій команді поки що не пощастило, але інші реально вже досягають успіху. Хлопці для приземлення іранських безпілотників використовують спеціальні дрони, на які раніше видавав грант за кошти американських донорів”, – зазначив парламентар.

“Я впевнений, що проблема шахедів вже скоро буде вирішена”, – додав він.

Якщо дійсно ця проблема буде вирішена, то в української протиповітряної оборони залишиться лише одне гостре питання – як протидіяти сотням КАБів (керованих авіабомб), які російська авіація скидає щодня по українській території? Готового рішення проти цього немає, визнає джерело ВВС у владі.

Найочевидніше рішення – знищення авіації РФ на аеродромах в тилу – заблоковане західними партнерами.

Інший шлях – розробка потужних систем РЕБ, які б впливали на систему супутникового наведення КАБів. В цьому напрямку є певний прогрес, додав співрозмовник, але говорити про розв’язання проблеми зарано.




реклама у Нововолинськ