Джерело: sylapravdy.com
Сім ділянок муніципалітет продав. Завдяки цьому бюджет міста поповнився майже на 26 мільйонів гривень. Ще дві здав в оренду на 10 років. З продажу права оренди в казну громади надійшло 2,7 мільйона гривень.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, хто, за скільки і для чого придбав комунальні ділянки.
Аукціони з продажу землі виконавчий комітет Луцької міської ради провів на платформі Prozorro.Продажі. Продавати землю через аукціони міська рада розпочала з 2022 року після відповідної постанови Кабміну, яка зобов’язує власників державних та комунальних земель реалізовувати своє майно виключно через прозорі механізми, а саме через аукціони в системі Prozorro.Продажі.
Реалізовані ділянки були у комунальній власності і їх цільове призначення визначене генеральним планом. Практично всі розташовані у межах міста, лише одна – у селищі Рокині Княгининівського старостинського округу. Більшість земельних ділянок призначені для розвитку дорожнього сервісу – паркінгів, автостоянок, заправних станцій чи станцій технічного обслуговування, та по одній ділянці для аптеки та житлової забудови.
1,3 гектара під багатоповерхівку – унікальний аукціон у Рокинях У червні 2024-го в селищі Рокині продали ділянку площею 1,38 гектара з цільовим призначенням – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Продаж комунальної землі під житлове будівництво для Луцька є рідкісним явищем. В управлінні земельних ресурсів кажуть, що востаннє ділянку під житлове будівництво продавали з аукціону у 2008 році. Зазвичай, виділення землі для цих цілей відбувається через процедуру оренди.
Стартова ціна цієї землі становила 2,9 мільйона гривень, а фінальна – три мільйони тридцять тисяч гривень. Таким чином, ціна однієї сотки тут встановилася на рівні 21,9 тисячі гривень, або ж майже 550 доларів США.
Цю ділянку, до речі, продали з другого разу: перший аукціон не відбувся, а на другому єдиним покупцем стала компанія «Унідор моноліт».
Це волинська компанія, зареєстрована у Луцьку у 2020 році. Її власником та засновником є колишній міліціонер Микола Лисюк, який у 2010-2011 роках працював заступником начальника управління МВС у Волинській області, а у 2012 створив підприємство «Унідор сервіс», яке працює у дорожній сфері. Ця фірма є постійним підрядником на ремонтах волинських доріг – у 2023-му році «Унідор сервіс» отримав контрактів на майже 215 мільйонів гривень.
На придбаній ділянці «Унідор моноліт» планує будувати багатоквартирне житло.
«Ділянка передбачена для будівництва багатоквартирних будинків, тому будемо її використовувати за призначенням, – пояснює керівник підприємства Ярослав Шевчук. – Забудовником буде «Унідор моноліт». Поки що все в стадії планування, будемо розробляти детальний план, тому більше сказати поки не можу».
Земля для паркінгів, стоянок, СТО – хто у Луцьку розвиватиме дорожній сервіс З дев’яти ділянок, які виставляли на аукціони, сім призначені для розвитку дорожнього сервісу. Це будівництво паркінгів, автостоянок, станцій технічного обслуговування та інших об’єктів. Ці землі розташовані у різних кінцях міста і за них торгувалися чимало охочих, серед яких і відомі бізнесмени та навіть компанії депутатів.
Отож, дві ділянки комунальної землі на вулиці Конякіна придбали з метою розвитку дорожнього сервісу.
За ділянку площею 52 сотки на Конякіна, 1г навесні 2023 року конкурували аж 12 учасників, серед яких фірми забудовників – «Бетон брук сервіс» та «Інсоляція». Співзасновником компанії «Бетон брук сервіс» донедавна був депутат Луцькради Андрій Разумовський. А компанія «Інсоляція» належить бізнесмену-забудовнику Сергію Бохонку, зятю відомого забудовника і колишнього депутата Волиньради Леоніда Стефановича.
Початкова вартість цієї землі становила 1,9 мільйона гривень. У результаті торгів перемогу здобув лучанин Сергій Педич з ціною 5,2 мільйона гривень. Тож вартість однієї сотки склала 100 тисяч гривень або ж 2,7 тисячі доларів.
Сергій Педич зареєстрований підприємцем з 2021 року і займається торгівлею. Він є співзасновником компаній «Делікат маркет» та «Продсервіс-Україна». До слова, у 2012 році він був серед отримувачів найбільших сум пільгових кредитів для житлового будівництва у сільській місцевості.
Тоді ж у квітні 2023-го продали й сусідню ділянку на вулиці Конякіна 1д площею 0,22 гектара. Її оцінили у 815,8 тисячі гривень.
В аукціоні змагалося п’ять учасників. Найвищі ціни пропонували компанії «Елька», вже згадана «Інсоляція» та підприємець Віктор Пилипюк. Остаточну перемогу отримала компанія «Елька» з ціною 2,2 мільйона гривень, а ціна фірми «Інсоляція» була лише на дві гривні нижчою. Тут теж ціна однієї сотки склала 100 тисяч гривень або ж 2,6 тисячі доларів.
Фірма «Елька » належить скандально відомому бізнесмену Олександру Кропиві та його дружині Наталії.
Лучанам він відомий тим, що був керівником енергетичної компанії «Луцьктеплоенерго» (згодом перейменована у «Східноєвропейську теплогенеруючу компанію»), у власність якої на початку 2000-х перейшла котельня на вулиці Карбишева. Відтоді частина лучан почала стикатися з відсутністю тепла та гарячої води. У 2017 році Олександр Кропива був радником першого заступника луцького міського голови і нібито працював над поверненням цієї котельні у комунальну власність. Втім, це не вдалося і його звільнили.
Одразу дві сусідні ділянки на вулиці Ранковій придбало у власність підприємство «Сітіавто». Цільове призначення землі – розміщення та експлуатація об’єктів дорожнього сервісу.
Ділянку площею 0,7 гектара оцінили у 2,8 мільйона гривень.
За її купівлю змагалися три учасники: «Сітіавто», «Волинь-зерно-продукт» та Давид Скринніков. Перемогу отримала компанія «Сітіавто» з ціною 3,1 мільйона гривень. Таким чином ціна однієї сотки становила 44,7 тисячі гривень, або ж 1118 доларів.
Іншу ділянку поруч фірма купила за 1 мільйон 75 тисяч гривень. Її площа – 0,23 гектара. Тут торгувалися ті ж учасники, а перемогу знову отримала «Сітіавто». Вартість однієї сотки становила 45 тисяч гривень або 1125 доларів.
Це підприємство зареєстроване у Луцьку на вулиці Словацького та займається торгівлею автомобілями. Його засновником і власником є лучанин Андрій Мазурець.
Пов’язані фірми зі спільною адресою купили дві ділянки майже у центрі міста Ще дві ділянки для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок продали на вулиці Авторемонтній.
Ділянку, площею трохи більше семи соток за 10 мільйонів гривень придбала компанія «Волинь-автотехносервіс». Вартість однієї сотки тут склала 1,3 мільйона гривень або 34 тисячі доларів.
Початкова ціна землі становила 452,4 тисячі гривень. В аукціоні конкурували шість учасників, серед яких і депутат Луцької міської ради Андрій Разумовський. Втім, ціна «Волинь-автотехносервісу» виявилась найвищою.
Компанія зареєстрована у Луцьку у 2016 році з основним видом діяльності – технічні випробування та дослідження. Її власницею є тернополянка Любомира Райхіль, а керівником – син покійного волинського художника Миколи Кумановського Лука Кумановський.
Іншу ділянку поруч, площею майже п’ять соток поблизу із ЖК «Київ Скай» та АЗК «WOG», придбала компанія «Сел ріелті» за 1,3 мільйона гривень. Тут вартість однієї сотки становить 282,6 тисячі гривень або 7,5 тисячі доларів.
Початкова вартість землі становила 284,3 тисячі гривень. В аукціоні торгувалися п’ять учасників. Найвищу ціну у два мільйони гривень з першого раунду запропонувала вже згадана фірма «Волинь-автотехносервіс» і перемогла. Проте, згодом відмовилася від підписання протоколу про результати торгів і перемога перейшла до компанії «Сел ріелті», яка запропонувала 1,3 мільйона гривень.
Така відмова конкурента від перемоги не схожа на випадковість, а скоріше на узгодженість дій компаній на аукціоні. Адже обидві фірми мають спільну адресу реєстрації на вулиці Дубнівській, а нинішній власник фірми «Сел ріелті» Юрій Дідух до 2018 року був засновником та керівником компанії «Волинь-автотехносервіс». Крім того, фірми подали документи на аукціон в один день та з різницею у 45 хвилин, а їхні цінові пропозиції не змінювались впродовж трьох раундів.
Через ймовірну змову «конкурентів» на аукціоні бюджет Луцька недоотримав 700 тисяч гривень за цю ділянку.
Земля в оренду для аптеки та автостоянки Право оренди на 10 років 18 соток землі на вулиці Дубнівській продали у липні 2024 року. Її цільове призначення – для будівництва та обслуговування аптеки.
Початкова вартість річної орендної плати становила 93,3 тисячі гривень, а в результаті аукціону вона зросла у понад 20 разів. Тут торгувалися сім учасників: найвищу ціну у 10 мільйонів гривень запропонував підприємець Олександр Ніколайчук. Однак, він не підписав протокол про результати торгів і перемога автоматично перейшла до наступного учасника – Олексія Нікітюка. Тож він придбав право оренди вказаної ділянки і річна орендна плата становитиме 2,2 мільйона гривень. Вартість однієї сотки цієї землі склала 126,3 тисячі гривень або ж 3 тисячі 158 доларів.
Згідно з даними аналітичної системи YouControl, Олексій Нікітюк є керівником Волинської обласної організації політичної партії «Наш дім» та підприємства «Кришталь». Також він є власником підприємств «Домашній рітейл» та «Ферма рітейл», які займаються роздрібною торгівлею в магазинах.
Право оренди на 10 років ще однієї ділянки на вулиці Задворецькій у Луцьку продали навесні 2024 року.
Її площа – 4,5 сотки, а цільове призначення – для будівництва та обслуговування автостоянки. Стартова ціна продажу – 19,3 тисячі гривень. В аукціоні торгувалися шість учасників, а переміг луцький стоматолог Олександр Серьогінов з ціною 440 тисяч гривень. Вартість однієї сотки тут склала 97,7 тисячі гривень або 2,5 тисячі доларів.
Він зареєстрований підприємцем ще з 2000 року з основним видом діяльності «стоматологічна практика». Він працює у приватній стоматологічній клініці «Свята Аполонія», яка належить директорці Луцької міської стоматологічної поліклініки Любові Яковчук.
Загалом на аукціони муніципалітет виставляв більше десятка комунальних ділянок, але деяких поки не придбали. Це, наприклад, 11 соток на вулиці Електроапаратній, 16 соток на Карбишева, 14 соток на вулиці Ветеранів та інші. В управлінні земельних ресурсів кажуть, що ділянки продаватимуть повторно і їхня стартова ціна знижуватися не буде. Адже експертна грошова оцінка, визначена до продажу, дійсна впродовж року.
Більша кількість ділянок, відведених для об’єктів дорожнього сервісу, свідчить про те, що у місті таки бракує об’єктів для впорядкування автотранспорту і при генеральному плануванні передбачили розвиток цієї сфери. Втім, на практиці буває інакше – для таких ділянок легко змінюють цільове призначення і замість автостоянок чи паркінгів виростає житлова або офісна забудова. До прикладу, так трапилося з ділянкою на вулиці Відродження: депутати змінили цільове призначення і на місці автостоянки з’явився житловий комплекс.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала, кому продавали волинські надра останні чотири роки.
Журналістка Центру журналістських розслідувань “Сила правди”, з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру