Джерело: www.radiosvoboda.org
Обмеження у водопостачанні окупований регіон відчуває рівно відтоді, як Росія почала повномасштабну агресію: тоді була зруйнована система постачання води з Сіверського Донця, тобто з вільної території України (хоча пропаганда РФ називає це перекриттям води з боку України). Воду тепер постачають за графіком, але і той часто не діє. Особливо ж актуальна ця проблема на верхніх поверхах Донецька: тиску, аби доставити воду туди, не вистачає в принципі, тож жителі носять відра.
Через відсутність стабільного водопостачання квитанцій за воду донеччани не отримували з вересня 2022-го і до вересня цього року. Але тепер вода – платна.
Скільки хочуть грошей? Доки жителі Донецька, Макіївки, Зугресу, Іловайська, Пантелеймонівки та інших населених пунктів, де з початком осені призначили плату, намагалися з’ясувати, а за що ж тепер платити, окупаційна адміністрації зробила новий сюрприз. Виявляється, що до кінця серпня люди мали подати показання лічильників, щоб їм нарахували коректну суму. Інакше буде нараховуватися плата за нормою – 330 літрів на добу на кожну прописану в помешканні людину. Й інформацію про це люди дізналися вже постфактум, що викликало неабияке обурення.
Відтепер за воду треба сплачувати 32 рублі 42 копійки (15,35 гривні – ред.) за куб і 15 рублів (7 гривень 10 копійок – ред.) за водовідведення. Тобто кубометр разом з водовідведенням – 48 рублів (23 гривні). Останні квитанції, що приходили в Донецьку в 2022-му, мали наступну цифру: 37,63 за кубометр разом з водовідведенням.
Найпопулярніше запитання в місцевих пабліках: «А за що платити?» Вода в окупації подається в найкращому разі за графіком, цілодобового водопостачання немає ніде. Хіба що трохи краща ситуація в крупних містах на кшталт Донецька, Маріуполя та Луганська, де воду можна «перестріти» в крані хоч по годинах, але щодня.
«Води нема, але ви платіть», – пишуть обурені донеччани в місцевих чатах. Крім того, скаржаться містяни і на якість води: «За іржаву воду і за такими тарифами? Зовсім знахабніли!».
Ось така вода йде з кранів у донеччан
Як весь Донецьк став у чергу за лічильниками Але, як виявилося, сюрпризи для людей на тому не закінчилися. Перші квитанції за воду люди мали отримати до 10 вересня. Але цього не сталося, і підприємство «Вода Донбасу» пообіцяло, що надішле їх до кінця вересня. Отримали ці квитанції одиниці, бо служби не встигли вчасно опрацювати дані лічильників. Тоді ж було заявлено, що пеня за прострочені платежі нараховуватися не буде.
Весь вересень донеччани жартували, що стали героями комунальної драми. Спочатку новина про оплату, потім про лічильники, і тут з’ясувалося, що… у більшості лічильників Донецька сплив термін повірки. Адже востаннє ними користувалися ще у 2022-му. Людям довелося масово купувати нові й ставати в чергу на пломбування лічильників у «Воді Донбасу».
Настав жовтень, а люди все чекали свої квитанції, передаючи вже нові показники, щоб нарахували плату за вересень. Квитанції вони отримали лише у 10-х числах жовтня.
А тим часом вода у кранах з’являлася за такою ж схемою, як і раніше.
Через ремонтні роботи в кінці вересня періоди вимкнення води на окупованій частині Донеччини сягали 3-4-х днів. І досі невідомо, чи будуть нараховувати за нормою плату людям без лічильників за дні, коли в місті зовсім не було водопостачання.
Як в таких умовах виживають донеччани У Донецьку є райони, в яких графік постачання існує суто формально. Щоб отримати воду, людям доводиться писати чисельні скарги окупаційній адміністрації і навіть російському президенту. Нещодавно жителі Кіровського району були змушені перекривати дорогу, щоб звернути увагу на те, що води там немає тижнями.
Взагалі Кіровський та Петровський райони Донецька – лідери з подібних проблем. Через наближеність до лінії фронту і, отже, пошкодження на трубопроводі – вода там є рідкістю. Цієї зими жителі мікрорайону Текстильник викладали відео, як набирають на вулиці сніг і розтоплюють його, щоб мати воду.
Чому Донецьк втратив воду Раніше таких проблем не було, адже вода на окуповану територію йшла з каналу Сіверський Донець-Донбас. Навіть попри чисельні обстріли та знеструмлення фільтрувальних станцій, вода в окупації була, ремонтні бригади щоразу ліквідовували пориви, ризикуючи життям.
До початку війни 2014 року питна вода для Донбасу вироблялася на 18 фільтрувальних станціях, серед яких – Карлівська, Великоанадольська, Старокримська №1, №2, Донецька, Горлівська, Артемівська, Торецька тощо. Основна причина, чому окуповані території Донбасу залишилися без води – це пошкодження водогонів та знеструмлення фільтрувальних станцій внаслідок бойових дій.
З початком повномасштабного вторгнення інтенсивність бойових дій зросла в десятки разів, і частина водної магістралі Сіверсько-Донецького каналу була вщент зруйнована. Тоді ж окупанти обіцяли, що ось-ось дійдуть до Слов’янська і захоплять водозабір, щоб забезпечити водою окуповані міста.
Який план є в окупантів Коли план захопити Слов’янськ і воду не спрацював, а люди все частіше почали обурюватися відсутністю води – Росія почала будувати водогін Дон-Донбас, який запустили у квітні 2023 року. Воду з Дону беруть в районі населеного пункту Дугіно в Ростовській області, звідки вода за допомогою 8 насосних станцій вже йде в окуповані міста.
Жителям окупованих міст окупанти у зв’язку з цим обіцяли ледь не цілодобову подачу чистої води. Але коли водогін запустили, з’ясувалося, що його потужності у 4 тисячі кубометрів на добу бракує. В довоєнні часи для забезпечення водопостачання Донбасу було потрібно майже 200 тисяч кубів.
Крім того, розрекламований водогін на повну силу так і не запрацював.
Там стається то аварія, то, як заявляє окупаційна адміністрація, диверсія.
Майже щотижня донеччани викладають фото та відео брудної води, яка потрапляє в крани.
Ось таку воду подають в труби окупованої Донеччини
Справа в тому, що всі роки окупації ніхто не ремонтував труби. Навіть якщо вода з Ростовської області заходить нормальної якості, то до споживача доходить болото.
Ось таку воду часто отримують мешканці окупованої Донеччини
«Росія вчергове показала, що не сприймає жителів захоплених територій за людей, тому і не вкладається в розвиток регіону, – каже каже політолог родом з Донецька, ветеран бойових дій Станіслав Федорчук. – Їм це просто нецікаво, адже ці люди для них – просто ресурс. І ситуація з водою вкотре це доводить. А от отримувати гроші за брудну і непридатну для споживання воду хоче», – каже Федорчук.
Станіслав Федорчук
Тож із жовтня жителі окупованої частини Донеччини розплачуються з окупантами за епізодичне водопостачання. Люди в соцмережах називають воду в кранах не питною, а технічною, адже вона геть не придатна для вживання в їжу.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.