Джерело: sylapravdy.com
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» перевірив, яке обладнання потрапило в наші лікарні.
Після Черкащини «підзаробили» й на Волині Волинські заклади охорони здоров’я придбали медобладнання у фірми зі столиці на 15,6 мільйона гривень. Йдеться про діагностичні комплекси й апарати для реабілітації марки «Vizion». Їх волинським медикам продало товариство з обмеженою відповідальністю «Промед Технолоджис». Нещодавно журналісти медіа «18000» писали, що фірма переклеювала етикетки на прилади китайського виробництва і продавала їх під видом європейських товарів з десятикратною націнкою медзакладам Черкащини.
«У розслідуванні ми розповіли, що нібито поляки, а по факту це українці, клеїли поверх китайських брендів свої етикетки і продавали в рази дорожче. Після нашого розслідування процес продажу цього обладнання по лікарнях України майже зупинився. Я був дуже здивований, коли дізнався, що це обладнання намагаються придбати на Волині за космічні кошти», – розповів журналіст Артур Чемирис.
У Черкасах після розслідування Бюро економічної безпеки відкрило кримінальне провадження. Тим часом ТОВ «Промед Технолоджис» пішло на волинський ринок.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував закупівлі волинськими медзакладами медичного обладнання марки «Vizion» та виявив низку цікавих фактів.
Ковель: більше семи мільйонів на вітер? За десять місяців 2024 року Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання уклало з підприємством «Промед Технолоджис» три договори на загальну суму 9 мільйонів 956 тисяч гривень.
У квітні медзаклад вперше почав співпрацю з цією компанією – придбав апарат для магніто- і радіотерапії за 420 тисяч гривень. На цих торгах підприємство «Промед Технолоджис» було єдиним учасником.
Згідно з договором, у комплект обладнання входить апаратура для радіотерапії, механотерапії, електротерапії та фізичної терапії, а також – система глибокої електромагнітної стимуляції тканин. Усе це вже встановлено і працює.
«Ми використовуємо його для зняття набряку та больового синдрому. Дуже добре для військових, бо допомагає заживлювати рани після ампутацій, швидше зникають виділення, ми вже бачимо ефект», – розповідає завідувачка реабілітаційного відділення Ковельського міськрайонного територіального медоб’єднання Лариса Куролес.
Ідентичне обладнання магнітотерапії китайського виробника з такими ж технічними характеристиками можна придбати й у відомих інтернет-магазинах «Аліекспрес», «Made in China» та інших, однак десь у п’ять разів дешевше.
Стартова ціна апарату магнітотерапії на цих майданчиках – орієнтовно 90 тисяч гривень. Ринкова ж ціна в Україні, за версією черкаських правоохоронців, – 315 тисяч гривень. У той час як ковельській лікарні ідентичний апарат, щоправда, з написом «Vizion», продали майже за 420 тисяч гривень.
У серпні 2024 року Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання оголосило ще одну закупівлю. Цього разу на апарат для реабілітації м’язів верхніх кінцівок.
На тендер прийшло двоє учасників – це столичні підприємства «Промед Технолоджис» і «Форвардмед». Підприємства пропонували ідентичне обладнання марки «Vizion», але різниця у ціні становила майже один мільйон гривень. «Промед Технолоджис» запропонували апарат за 3,98 мільйона гривень, а конкурент – за 4,8. Таким чином, перемогу знову здобуло «Промед Технолоджис». Обладнання вже ввели в експлуатацію.
В інтернет-магазині «Made in China» ідентичний апарат з такими ж характеристиками та потужністю пропонують за майже вшестеро дешевшою ціною. Там апарат китайського виробника коштує 700 тисяч гривень. Однак, це базова сума, у яку не входить доставка, сертифікація та встановлення.
Таке ж китайське обладнання пропонує український магазин «КІМ». За словами консультанта, разом із розмитненням, доставкою та встановленням, це обладнання буде коштувати 1,2 мільйона гривень. У той час як фірма «Промед Технолоджис» продала його більш ніж утричі дорожче – за майже чотири мільйони гривень.
Зображення китайських виробників знову майже ідентичні з розміщеними на сайті нібито польського виробника «Vizion» ілюстраціями.
Згодом Ковельське медоб’єднання придбало у «Промед Технолоджис» і апарат для тренування нижніх кінцівок з монітором для пацієнта за 5,5 мільйонів гривень. Цього разу йому нібито склало конкуренцію Товариство з обмеженою відповідальністю «Кіннет Груп».
Щоправда, у кримінальному провадженні, яке розслідує Бюро економічної безпеки за фактом постачання сумнівного обладнання черкаським лікувальним закладам, йдеться, що «Промед Технолоджис» раніше купувало апарати у «Кіннет Груп». Тож, ймовірно, торги просто зімітували. Тим не менше, «Промед Технолоджис», яке запропонувало меншу ціну, знову стало переможцем. Згідно договору купівлі-продажу, країна походження товару – Корея.
Ідентичний апарат для тренування нижніх кінцівок корейського виробника знаходимо лише в двох іноземних інтернет-магазинах. Вартість товару на цих майданчиках не вказана. Водночас, в одному з українських магазинів журналістам «Сили правди» розповіли, що корейський аналог цього обладнання разом із розмитненням та встановленням коштуватиме від 840 тисяч гривень до 1,2 мільйона. У той час як Ковельське МТМО придбало його більш ніж у чотири рази дорожче – за 5,5 мільйона гривень.
Цей апарат уже встановили і на ньому активно займаються пацієнти.
«Цей апарат дуже ефективний для ранньої реабілітації, зокрема, пацієнтів, які перенесли інсульт. Вони перебувають в інсультному центрі 70 днів, тоді їм відразу потрібна вертикалізація. Нам допомагає цей апарат. Тепер у медзакладі є пасивна розробка нижніх кінцівок, фактично це імітація ходи. Ми можемо виставити її тривалість та інтенсивність», – зазначила лікар фізичної реабілітаційної медицини Марія Хоцевич.
Завідувачка відділення Лариса Куролес каже, що обладнання обирали лише за технічними характеристиками.
«Я ніколи не зважаю на якісь фірми при виборі апарату, лише на його конкретні технічні характеристики, потужність. Хочу на цьому наголосити. Інколи можуть колеги порадити, у нас є своя спілка лікарів-реабілітологів. Потім персонал проходить навчання, аби знати як використовувати закуплене обладнання. Але нам все одно, хто виробник. Поки ми всім задоволені, але щось конкретніше можна буде сказати після тривалішого використання», – розповіла Лариса Куролес.
Водночас, нещодавно на сайті Ковельського міськрайонного територіального медоб’єднання присвятили цілий матеріал апарату марки «Vizion». Продемонстрували логотип фірми і розповіли, як функціонує новітнє обладнання польської фірми.
Генеральний директор Ковельського МТМО Валентин Вітер каже, що не знав про кримінальне провадження щодо фірми «Промед Технолоджис».
«Перший раз чую. Може бути що завгодно. Ми ж купуємо через тендер і ми не маємо інформації про всі компанії. Місцеві активісти написали заяву в прокуратуру, справу внесли у реєстр. Коли перевірять правоохоронці, буде видно, чи дійсно вони є брехунами», – зазначив директор медзакладу.
Отож, за нашими підрахунками, усі три апарати могли обійтися Ковельському медоб’єднанню орієнтовно в два з половиною мільйона гривень, але медзаклад сплатив «Промед Технолоджис» майже 10 мільйонів. Схоже, що на вітер пішло більше семи мільйонів гривень.
Нововолинськ і Луцьк. Ще кілька мільйонів переплати? Луцький військовий гарнізонний госпіталь придбав апарат для активної та пасивної механотерапії нижніх та верхніх кінцівок у липні 2024 року. На тендер прийшов лише один учасник – вже згадана фірма «Промед Технолоджис» з ціновою пропозицією 495 тисяч гривень.
За словами начальника Луцького військового гарнізонного госпіталю Василя Криворучка, обладнання вже доставили. Воно ідентичне до того, яке зображене на сайті «Vizion».
Такий же апарат Центр журналістських розслідувань «Сила правди» знайшов на іноземному сайті, а також українському інтернет-магазині «КІМ». Там ідентичний апарт китайського виробника з доставкою, розмитненням та встановленням коштує 216 тисяч гривень. Натомість Луцький військовий госпіталь придбав його за 495 тисяч гривень.
Обладнання вже ввели в експлуатацію – на ньому займаються військові, яким потрібна реабілітація.
«Це обладнання просте, механічне, щоб ногу розробляти. Для цього вантаж чіпляється, у кілограмах чи грамах. Це єдине, що ми можемо перевірити, хоча це теж важко оцінити, бо всі люди різні. Я нічого не знав про репутацію цієї фірми. Але їх ж не закрили, ліцензію не забрали. Всі торги здійснювали через систему Прозоро, яка цю фірму пропустила. Ми завжди стараємося вийти на торгівлю через Прозоро, щоб потім ніяких питань не було», – зазначив Василь Криворучко.
Ще один медзаклад, який придбав обладнання у «Промед Технолоджис», – Нововолинська центральна міська лікарня. Йдеться про рентген-діагностичну систему на два робочих місця. Закупівля відбулася у травні 2024 року. Конкурентом підприємства була столична фірма «Трімм-К». Під час торгів її остаточна пропозиція була на 70 тисяч гривень вищою, тож договір на суму 5,2 мільйона уклали з «Промед Технолоджис».
Ідентичний апарат знаходимо на іноземних сайтах, а також – українському маркетплейсі Prom.ua від продавця «Dekr-Med». Телефонуємо туди і дізнаємося, що за такий апарат потрібно заплатити орієнтовно 2,4 мільйона гривень. Це у більш ніж два рази дешевше, у порівнянні з ціною, яку пропонує нібито польський бренд «Vizion».
«На сайті вказано 700 тисяч гривень, але це базова ціна. Разом із розмитненням, доставкою, необхідними сертифікатами та встановленням вийде десь 2,4 мільйона гривень», – зазначив представник продавця.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поцікавився у продавця «Dekr-Med» обладнанням бренду «Vizion».
– Ви продаєте обладнання саме «Vizion»? Вам знайома ця марка? – запитуємо.
– Вам повністю потрібен в комплекті зі столом і макетером?
– Так.
– Дивіться, це чистий Китай, він просто брендований під Польщу.
– А як це розуміти?
– Ну, тобто це не дуже якісний товар. Краще розгляньте Індію чи Корею, але вони трішки дорожчі будуть.
– А чому тоді у «Vizion» ціна більше 5 мільйонів? Ви ж кажете це Китай…
– Мабуть, заробити хочуть. Я от написав нашому медтехніку, який встановлює обладнання, то він сказав, що за «Vizion» навіть не буде братися, бо це Китай, – зазначив представник продавця.
Китайський рентген від нібито польського бренду «Vizion» вже доставили у Нововолинську центральну міську лікарню.
«Апарат вже доставили, але він досі у коробці. Ми не можемо його перевірити, обладнання має підключити фірма, яка виграла тендер. Це передбачено умовами продажу. Це ж не міксер з «Аліекспрес», ми говоримо про апарат з гарантією, яка сертифікована й перевірена», – каже директор Нововолинської центральної міської лікарні Олег Шипелик.
Отож, за нашими підрахунками, нововолинська лікарня могла переплатити за медичне обладнання орієнтовно 2 мільйони 800 тисяч гривень, Луцький військовий госпіталь – 279 тисяч гривень, а Ковельське медоб’єднання – сім з половиною мільйонів. Загалом – більше 10 мільйонів гривень переплати.
Кримінальний шлейф «Vizion» довший, ніж може здатися Фірму «Промед Технолоджис» заснував у 2012 році киянин Олександр Архаров. Офіційно вона зареєстрована у житловому будинку на вулиці Шовковичній у Києві. Втім, знайти компанію там фізично журналістам не вдалося. Водночас, за цією ж адресою зареєстровано ще щонайменше 116 інших організацій.
Зараз підприємством володіє киянин Леонід Зеленков, а директором є Роман Панченко. Сконтактувати з ними не вдалося. Жодна зі спроб додзвонитися за номерами фірми, її власників чи керманичів, не принесла успіху.
Продає «Промед Технолоджис» обладнання нібито польського виробника «Vizion Medical Systems», зареєстрованого у Вроцлаві 5 років тому тим самим Олександром Архаровим. Однак і в офісі закордонної компанії журналісти з Черкас ознак життя не виявили. Схоже, що обидві фірми існують лише на папері та ще й мають чималий кримінальний шлейф.
У квітні цьогоріч Бюро економічної безпеки відкрило кримінальне провадження щодо закупівель обладнання «Vizion» медичними закладами Черкас на 30 мільйонів гривень, які планували сплатити із місцевого бюджету. Журналісти видання «18000» з’ясували, що фірма переклеювала етикетки на прилади китайського виробництва і продавала їх під видом європейських товарів з десятикратною націнкою.
«Я прийшов на сесію і продемонстрував свої напрацювання, переконав депутатів, що це питання потребує більш детального вивчення. Вони мене почули і не стали спрямовувати кошти на придбання обладнання, зараз вони у резервному фонді», – каже журналіст видання «18000» Артур Чемирис.
Відповідно до інформації із судового реєстру, компанія «Промед Технолоджис» подала позов до суду проти Черкаської консультативно-діагностичної поліклініки, аби зобов’язати ту розрахуватися за медичне обладнання. Також компанія вимагає від медзакладу 5,2 мільйона гривень втраченої вигоди.
Тим не менше, у Черкасах вже пішов з посади очільник Департаменту охорони здоров’я Всеволод Кульчиковський, а також директор поліклініки, яка безпосередньо закуповувала обладнання «Vizion», В’ячеслав Свириденко.
Згідно з ухвалою Шевченківського районного суду Києва, вартість апаратів суттєво завищена, окрім того правоохоронці підтверджують, що товари схожі на добре замасковані суттєво дешевші вироби інших брендів.
Однак, питання у правоохоронців викликали не лише закупівлі у Черкасах. У 2018 році «Промед Технолоджис» доставило Одеському обласному центру екстреної медичної допомоги 11 комплектів ультразвукової діагностичної системи за майже 21 мільйон гривень. Правоохоронці припускають, що їхня ринкова ціна майже на 5 мільйонів менша.
А у 2021-му Монастирищенська багатопрофільна лікарня Черкаської області, за версією слідчих, переплатила один мільйон за рентген-систему під маркою «Vizion», придбавши її за 4,5 мільйона гривень. Тепер теж фігурує в кримінальній справі.
Однак, і це ще далеко не все. За нашими підрахунками, підприємство «Промед Технолоджис» наразі фігурує щонайменше у шести кримінальних провадженнях, які стосуються розтрати бюджетних коштів та зловживання службовим становищем при закупівлі обладнання «Vizion» за завищеними цінами.
Хто ще просуває «Vizion» на український ринок? Обладнання під маркою «Vizion» продає не лише «Промед Технолоджис». Засновник цих компаній Олександр Архаров пов’язаний із цілою мережею підприємств, більшість з яких також фігурують у вже згаданих кримінальних провадженнях. Йдеться, зокрема, про підприємство «Мед сервіс+», співвласницею якого є його дружина Ганна Архарова.
А ще є київська компанія «Візіон Системз Трейд», яка належить самому Архарову. Схоже, що ця фірма також існує лише на папері. На бульварі Лесі Українки, 26 у Києві, де вона зареєстрована, офісу цього підприємства знайти не вдалося.
Директором фірми є Дмитро Островський. На телефонні дзвінки він не відповів. Однак, згодом вдалося поспілкуватися із консультантом компанії.
– Знайшла на китайському роздрібному сайті такий апарат, як і на вашому сайті. Всі характеристики і вигляд ідентичні. Чому ваша ціна вшестеро вища?
– Зовнішній вигляд і характеристики на китайському сайті це все дуже чудово. Але ми не можемо зараз перевірити наскільки цей апарат сертифікований, де він вироблений конкретно… Яке в ньому застосовується програмне забезпечення, чи там взагалі стоїть медичне програмне забезпечення. Надішліть офіційний запит і Дмитро (директор фірми «Візіон Системз Трейд», – авт.) вам відповість. У мене багато інших завдань, – відповів працівник підприємства.
Журналісти «Сили правди» звернулися у компанію з офіційним запитом, однак обіцяних відповідей так і не отримали.
Торгує обладнанням «Vizion» і київське підприємство «Візіон Медікал Системз Україна». Власницею та директоркою якого є Марія Берташ з Рівненщини. За її словами, обладнання польське, хоча… є нюанси.
«Виробником є польський бренд «Vision Medical Systems». Працюють за контрактним виробництвом. Тобто використовують потужності не тільки країни Китай, а й Кореї та інших заводів. Якась частина збірки обладнання відбувається у Польщі, а якась частина на виробничих потужностях різних країн, в тому числі й Китаю», – зазначила Марія Берташ.
Також ми поцікавилися у директорки, чому у Черкасах під наклейками бренду «Vizion» виявилася продукція китайського бренду «Сіребо».
«Не знаю навіть такого виробника, якщо чесно. Наскільки мені відомо, подано позови щодо ділової репутації на це видання через неправдиві факти. Можливо, в компанії, яка постачала, конфлікт безпосередньо з цією редакцією. Я не знаю, що там викладють на маркетплейсах Китаю, але до кожного нашого товару є технічне завдання та інструкція, де викладений весь функціонал апарату», – відповіла Марія Берташ.
Отож, поки правоохоронці розслідують справи пов’язані із закупівлями обладнання «Vizion», апарати під цією маркою продовжують з’являтися у медзакладах по всій Україні. Традиційно, за захмарними цінами. Паралельно компанія судиться з журналістами черкаського видання «18000».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, як у Луцьку медики налагодили бізнес на видачі довідок для поселення студентів в гуртожитки.