Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Facebook Дудіна
- Author, Оксана Тороп
- Role, ВВС Україна, Київ
- 1 година тому
Рано-вранці 24 лютого 2022 року російські війська не тільки обстріляли Харків, а й почали сухопутну операцію з захоплення регіону. За лічені тижні був окупований Ізюм, згодом – Куп’янськ і Балаклія. Сам Харків захопити росіянам не вдалося, хоча спроби були. З відкритих джерел відомо, що на початку вторгнення в місто змогли зайти кілька російських танків та БТРів, але українська війська їх знищили.
24 лютого, на тлі російських атак, у Харкові відбувалося ще дещо. Вже згодом слідчі назвуть це “силовим усуненням” місцевої влади в інтересах Росії і пов’яжуть ці події з на той час керівником управління СБУ в області Романом Дудіним.
Саме його згодом звинуватять у саботажі підготовки регіону до російського вторгнення, бездіяльності у перші дні наступу та втечі з Харківщини.
Він всі ці звинувачення заперечує.
Справа Романа Дудіна розвивалася паралельно з процесом про держзраду іншого топпосадовця спецслужби – керівника управління СБУ в Криму Олега Кулініча.
І Кулініча, і Дудіна затримали у 2022 році, розслідування обох справ завершили, почалися судові процеси.
Весь цей час обвинувачені перебувають в СІЗО. Однак, якщо Кулінічу суд постійно продовжує арешт, то Дудіну нещодавно змінили запобіжний захід – тепер він може вийти під заставу.
Про що справа Романа Дудіна – розповідаємо деталі.
Хто такий Роман Дудін
41-річний підполковник Роман Дудін очолював управління СБУ в Харківській області з березня 2020 по травень 2022 року.
В розпал повномасштабного вторгнення Росії, у травні 2022 року, Володимир Зеленський звільнив його з керівної посади, мотивуючи тим, що Дудін “не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав тільки про себе”.
Сам Дудін називав це “політичним переслідуванням” Офісу президента.
За кілька місяців, у вересні 2022 року, його затримали правоохоронці. Колишньому очільнику Харківської СБУ пред’явили державну зраду та втечу з місця служби.
Тоді ДБР публічно заявило, що Дудін діяв в інтересах Росії і умисно перешкоджав організовувати оборону області.
Роману Дудіну оголосили обвинувачення за трьома статтями Кримінального кодексу – ч. 2 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 407 (самовільне залишення служби) та ч. 4 ст. 402 (непокора).
Йому загрожує довічне.
Майже через рік, у липні 2023 року, Шевченківський суд Києва почав розглядати справу Дудіна, процес триває досі. Весь цей час обвинувачений перебуває в СІЗО.
Однак 14 листопада в суді відбулися певні зміни – Роману Дудіну дозволили вийти під заставу у понад 5 млн грн. На цей момент він ще перебуває за ґратами, його сім’я збирає гроші.
У чому звинувачують Дудіна
Ми прочитали обвинувальний акт у справі Романа Дудіна, який є в матеріалах суду.
Слідчі стверджують, що на початку вторгнення Дудін, підтримуючи “ідеї проросійської спрямованості” та “діючи в інтересах Росії”, фактично допомагав агресору проводити підривну діяльність проти України.
Так, 24 лютого Дудін почав реалізовувати “злочинний план”, суть якого – усунути голову Харківської обласної державної (військової) адміністрації Олега Синєгубова.
Автор фото, ДБР
Підпис до фото, Романа Дудіна затримали у вересні 2022 рокуВ документах слідства йдеться, що зранку 24 лютого 2022 року Роман Дудін покликав на нараду підлеглих, на якій повідомив про втрату зв’язку з керівництвом області.
Там же він віддав спецпризначенцям наказ поїхати в кабінет Олега Синєгубова, зафіксувати його відсутність та повідомити про це через відеозв’язок в Офіс президента.
Одночасно з цим, стверджують слідчі, він подзвонив самому Синєгубову і повідомив, що його кабінет треба перевірити на “жучків” – під цим приводом спецслужбісти і потрапили до кабінету голови ОДА.
Там вони сфотографували порожній кабінет очільника області і опублікували його в популярному харківському телеграм-каналі. При цьому підпис до цього фото нібито надиктував сам Дудін: “Рішення Києва: у зв’язку з тим, що Синєгубов/Терехов (мер Харкова) і Єгорова-Луценко (голова Харківської облради) самоусунулись, керівництво Харківською областю та Харковом взяв на себе силовий блок, армія, СБУ та поліція”.
Далі в обвинувальному акті йдеться: побачивши в публічному просторі ці повідомлення, Синєгубов зрозумів, що відбувається, і намагався повернутися у свій кабінет, однак йому не дозволили це зробити бійці “Альфи”.
Таким чином керівництво Харківської ОДА в перший день повномасштабного вторгнення “було незаконно усунуте від виконання службових обов’язків” та не змогло опівдні долучитися до наради з Володимиром Зеленським.
Окрім того, за версією слідства, він саботував захист регіону від росіян та не підкорився штабу оборони Харкова, що мав зробити через введення воєнного стану.
Також у документах обвинувачення мова йде про те, що 24 лютого 2022 року Роман Дудін евакуював особовий склад свого управління з території області, залишивши в будівлі спецслужби зброю та боєприпаси. А наступного дня сам залишив Харківщину разом з бійцями “Альфи”.
Дозвіл виїхати за межі Харківщини Дудіну, за версією слідства, мали дати вже сили оборони, а оскільки його не було, то 25 лютого він самовільно залишив регіон.
Згідно з матеріалами слідства, Дудін повернувся до Харкова 2 березня, там він створив власний орган військового управління – “Штаб оборони АТЦ” та “імітував” активні оборонні дії, без узгодження з командуванням угрупування військ “Харків”.
Що каже захист
Що в матеріалах справи немає жодного доказу “проросійськості” Романа Дудіна, його підтримки та допомоги Росії, а працівники УСБУ Харківщини у перші дні вторгнення відбивали агресію, ловили диверсантів та російських агентів.
Слова голови Харківської ОДА Синєгубова, який у справі виступає свідком, про спробу захопити владу в регіоні, у суді Дудін заперечує.
Він стверджує, що на початку вторгнення міськраду Харкова було зачинено, на робочих місцях працівників не було. Тому нібито вже зранку в публічному просторі почала ширитися інформація, що влада міста та області втекла. Саме тому очільник УСБУ дав команду розмістити в соцмережах інформацію, що ситуація в регіоні контрольована, а спецслужба, поліція та ЗСУ виконують свої завдання.
Він визнає, що справді відправив спецпризначенців в ОДА, але для того, щоб вони охороняли стратегічну будівлю і допомогли налагодити зв’язок з Києвом. За показами Дудіна, кабінет Синєгубова був зачинений, самого керівника на місці не було.
А коли він згодом з’явився, то працівники СБУ одразу повідомили йому про необхідність зв’язатися з президентом та доповісти ситуацію. Ніякого силового усунення голови ОДА від виконання обов’язків не було, стверджує Роман Дудін.
Свій від’їзд до Києва разом з бійцями “Альфа” 25 лютого Дудін пояснює наказом на той час голови СБУ Івана Баканова і вказує на неповноту розслідування, оскільки колишнього очільника спецслужби у цій справі так і не допитали.
При цьому, за його словами, усю зброю, яка була в будівлі управління СБУ, роздали персоналу, поліції та добровольцям.
Захист Дудіна наполягає, що на момент вторгнення УСБУ в Харківській області підпорядковувалося центральному СБУ, оскільки не було ніяких інших наказів військового командування про передачу в підпорядкування іншим структурам.
За версією Дудіна, у Києві він одразу долучився до оборони столиці, виконував завдання в урядовому кварталі. А 1 березня вже повернувся до Харкова, де доєднався до захисту регіону.
Інформацію про самовільне створення “Штабу оборони АТЦ” називає вигадкою.
На якій стадії справа
Романа Дудіна хоч і звільнили з посади керівника Харківського СБУ, але він залишається у розпорядженні голови СБУ.
Суд у його справі триває. Сторони вже дослідили усі письмові докази, попереду – ознайомлення з таємною інформацією матеріалів справи.
Після цього почнеться найцікавіше – допит свідків. Складно спрогнозувати, коли саме дійде до цієї стадії, враховуючи той факт, що судовий процес триває вже другий рік.
Свідки з боку обвинувачення – Синєгубов, Терехов та колишній заступник голови ОП, а нині радник міністра оборони Кирило Тимошенко.
Зі сторони захисту проситимуть допитати Івана Баканова, Валерія Залужного та Володимира Зеленського.