“«Ніякого кінця світу немає». У Трампа поки що відсутній план щодо закінчення війни РФ проти України — ЗМІ 27 листопада, 08:50 Поділитися: Обраний президент США Дональд Трамп (Фото: Brandon Bell/Pool via REUTERS) Існуюча серед українців думка про те, що обраний президент США Дональд Трамп практично постійно думає про Україну, вельми далека від дійсності. Таку думку виказав один из чинних українських”, — повідомляє: ua.news
Обраний президент США Дональд Трамп (Фото: Brandon Bell/Pool via REUTERS)
Існуюча серед українців думка про те, що обраний президент США Дональд Трамп практично постійно думає про Україну, вельми далека від дійсності.
Таку думку виказав один из чинних українських дипломатів в опублікованому УП 27 листопада матеріалі «Війна за Трампа і війна з Трампом. Як Зеленський готується до нової реальності».
«В Україні всі якось думають, що Трамп от прокидається з думками про нас і засинає з ними. Це ілюзії. Він зараз відсотків на 90% зайнятий пошуком людей у свій Кабінет. А потім тих 10% часу, що залишилися, іде на всі інші питання: кордон, міграція, аборти, Китай. І аж потім десь Україна», — повідомив дипломат.
Як повідомляє видання, якщо простежити за ключовими новинами і заявами, які потрапляють на сторінки світових ЗМІ з надр перехідного штаба Трампа, то левова частка їх якраз стосуються кадрів, а невелика — про можливе введення надзвичайного стану у США для масових депортацій нелегалів чи введення тарифів на імпорт з Канади і Китаю.
Жодної предметної заяви про закінчення війни в Україні чи деталей якогось серйозного плану Трампа просто не було, відмічають в УП.
«А в нього поки і немає ніякого плану. Трамп зараз отримав як обраний президент доступ до секретної документації, і йому поступово вивалюють всі файли розвідки, аналітику, розклади, оборонку і так далі. І вся ця інформація дуже змінює погляд на реальний стан справ. Тому якщо якийсь план і був, то його зараз муситимуть міняти під реальність. Але поки що ніякого кінця світу немає», — розповів виданню один із українських політиків про контакти з перехідним штабом Трампа.
Це вселяє серйозний оптимізм. Що станеться до інавгурації Трампа
Інший співрозмовник УП з близької команди Зеленського каже, що насправді трампівський штаб зараз чекає від України якогось «реалістичного» сценарію закінчення війни.
«Зараз Україні немає сенсу тиснути на Трампа, бо у нього немає рішення. І що сильніше ми будемо тиснути, то швидше можемо нарватись на таке рішення, яке нам взагалі не сподобається», — розповів виданню один із дипломатів, залучених у американський трек.
Тому посольство України в США, МЗС і Офіс президента намагаються зараз працювати з Конгресом, налагоджувати контакти із перехідним штабом Трампа, а також шукати виходи на прямі комунікації «Але левова частка роботи взагалі ніяк не підсвічується медійно, щоб не тригерити зайвий раз трампістів та інші гарячі голови», — повідомили в УП.
За даними видання, з цієї ж причини поїздка голови ОП Андрія Єрмака в США, про яку, зокрема, йшла мова під час телефонної розмови Трампа і президента Зеленського, поки ніде публічно не анонсувалась.
«Двопартійність — наша мантра. І з цим ми якраз маємо працювати. У нас досі зберігається проукраїнська більшість в обох палатах Конгресу. І от її треба максимально зберегти. І дати нашим справжнім друзям час донести до Трампа наш погляд на ситуацію і спробувати залучити його на проукраїнський бік», — повідомило УП джерело в українських дипломатичних колах.
Після останнього візиту президента Зеленського до США і демаршу спікера Палати представників Джонсона на адресу посла України Оксани Маркарової є напруга між посольством і офісом спікера. Вона заважає працювати Маркаровій і Джонсону напряму, але не з Конгресом, повідомило видання.
До прикладу, посольство має робочі стосунки із командою Трампа, з багатьма членами якої Маркарова працювала ще у якості міністр фінансів. Під час нещодавнього візиту глави МЗС Андрія Сибіги в США теж відбувались хороші двопартійні зустрічі з конгресменами обох палат, повідомляє УП.
Сам Зеленський досі ігнорує вимогу Джонсона звільнити Маркарову. Щоправда, після перемоги Трампа на виборах на Банковій усе ж почали обговорювати таку можливість, повідомляє видання.
«Не обов’язково кадровий дипломат». Коли Маркарову можуть замінити на посаді посла в США і ким — інтерв’ю з Мережком
Не останню роль у цьому зіграли «рекомендації» президенту України від Ендрю Мака, який у Вашингтоні позиціює себе як ключовий комунікатор від президента Зеленського. Це юрист та колишній партнер київської фірми Magisters, який з 2019 року зареєстрований як неоплачуваний лобіст президента України, повідомляють в УП
Хоча здобутки на цьому напрямку, за даними видання, в Мака досить скромні, але він має тісний контакт саме в апараті Джонсона. Тож не дивно, що саме він переконує Банкову, що без зміни посла не обійтись,
Якщо справа до заміни посла в США все ж дійде, то у президента Зеленського розглядають кілька кандидатів на заміну, головними з яких є заступник Єрмака Ігор Жовква та чинний посол у Бразилії Андрій Мельник, повідомляють в УП.
Крім посольського треку, за даними видання, в ОП шукають прямі робочі комунікації із перехідним штабом Трампа. Хоча тут є проблеми через те, що від оточення обрання президента США часто бувають взаємозаперечні сигнали.
«Одні кажуть, що Трамп досі не пробачив, що Зе і Єрмак не вписались на повну силу за нього в 2020-му під час імпічменту, і він програв вибори. Але сам Трамп публічно дякував за позицію наших тоді. Інші передають, що ніякої підтримки не буде, а сам Трамп під час дзвінка каже, що все буде ок, він нас не кине. Таке враження, що вони спеціально напускають невизначеності», — розповів УП один з представників Офісу президента.
Попри всі труднощі, за даними видання, в ОП зуміли налагодити певну комунікацію із колишнім послом США у Німеччині та екскерівником Національної розвідки США Річардом Гренеллом (за даними ЗМІ, саме його Трамп хоче призначити на посаду спецпосланця з питань війни РФ проти України).
З ним у української сторони встановився контакт після зустрічі Трампа й Зеленського восени 2024 року Нью-Йорку, на якій Гренелл був присутній. І саме з ним зараз налагоджує контакти керівник ОП Андрій Єрмак, резюмували у УП.
Як можуть виглядати мирні переговори України і Росії? Головні сценарії Києва, Москви і США — огляд ВВС
«Мирний план» Трампа для України — що відомо
6 листопада видання The Wall Street Journal повідомило, що радники Дональда Трампа висунули різні версії плану фактичного заморожування лінії фронту в Україні. Одна з них передбачає відмову України від вступу до НАТО протягом 20 років.
За даними видання, цей план передбачає заморожування лінії фронту і створення 800-мильної демілітаризованої зони (майже 1300 км). Крім того, він передбачає залишити Росії приблизно 20% території України, які країна-агресор захопила.
7 листопада повідомлялося, що в Офісі президента України засумнівалися в достовірності цього плану.
«Загалом можна сказати, що справжні плани президентів навряд чи анонсуються в газетах. А російських вкидань у газетах завжди багато», — коментував публікацію радник президента України з комунікації Дмитро Литвин.
Видання The Economist повідомило, що офіційні особи в Україні спираються на два публічні формулювання «мирного плану» Дональда Трампа.
Зі свого боку видання The Telegraph повідомляло, що план Трампа може передбачати розміщення європейських і британських військ у 1200-кілометровій буферній зоні між російською та українською арміями.
24 листопада британське видання The Guardian повідомляло, що в оточенні Трампа є люди, які можуть умовити його вести переговори з Україною на умовах російського диктатора Володимира Путіна — якщо РФ погодиться розірвати стратегічне партнерство з Китаєм.
25 листопада Politico з посиланням на чиновників, які знайомі з обраним президентом США, повідомило що Дональд Трамп хоче досягти закінчення війни в Україні та на Близькому Сході, але зробити таке за допомогою улюбленої тактики переговорів і угод йому буде важко.