Джерело: www.volynpost.com
Як розповів Суспільному розповів заступник керівника Департаменту з питань виконання покарань Андрій Галай, ідея зобразити бандерівця належить керівництву СІЗО, намалював його луцький художник Юрій Чайка.
Іван Гончарук — останній бандерівець, якого радянська влада засудила до смерті. Тут, у слідчому ізоляторі, волинянин просидів із 2 липня 1987 до 11 липня 1989 року, очікуючи розстрілу, розповів Андрій Галай. Тому, з його слів, і виникла ідея в департаменту зобразити вояка УПА саме тут.
“Всі в’язниці — такі місця, в яких відбувалися не дуже приємні речі і в минулому, і я навіть не сказав би, що і зараз ми повністю від них позбавилися. Пригадувати історію, не замовчувати її — це спосіб переступити цю пам’ять і йти в нову пам’ять: коли в’язниці не є темним місцем, а є такими, які стараються змінюватися”, — сказав Андрій Галай.
СІЗО у Луцьку в приміщенні на вулиці Нестора Бурчака діє з 1951 року. Зараз в ізоляторі утримують понад 200 людей не лише з Луцька, а й інших регіонів України. За радянської влади тут перебували орієнтовно 10 політв’язнів, зазначив начальник Луцького слідчого ізолятора Андрій Гульоватий.
З його слів, довго радилися, як зобразити упівця Івана Гончарука.
“Була підібрана локація, було десь відремонтовано трошечки цю стіну. Ми зобразили його ще в молоді його роки, була підібрана така фотографія, дозвіл отримано в рідних, які проживають, наскільки мені відомо на Харківщині”, — додав начальник СІЗО.
Намалював повстанця художник Юрій Чайка, який у Луцьку в рамках проєкту “Люди міста” створив до 10 муралів. Волинянина Івана Гончарука зобразив у молодому віці та сидячи. Зі слів художника, працювалося легко, пощастило з погодою. Над муралом лучанин працював до чотирьох днів.
“Це техніка колажна. Є дуже багато старих архівних фоток, але вони передають погану якість або люди вже такі в пристарілому віці. Мені хочеться їх робити більш молодими, більш енергійними. Лавочку домалював, щоб вона цікавіше дивилася. Тобто я, враховуючи архітектуру, я враховую контекст”, — сказав Юрій Чайка.
Уродженець села Грудки Камінь-Каширського району Іван Гончарук виріс у селянській сім’ї. За те, що приєднався до УПА, а не до Червоної армії, у 1946 році його засудили до смертної кари, потім присудили 11 років ув’язнення на Колимі, розповіла регіональна представниця Українського інституту національної пам’яті Леся Бондарук.
З її слів, після дострокового звільнення з концтабору чоловіка повторно засудили за сфальсифікованою справою та розстріляли у 1989 році. Волинянин, попри заслання, мріяв про вільну Україну.
Вона зазначила: в планах біля цієї стіни СІЗО проводити екскурсії для школярів та студентів. Це зображення, сказала регіональна представниця Українського інституту національної пам’яті, є символічним, бо демонструє, що ворог в українців у 21 столітті не змінився.
“Цей мурал і Іван Гончарук — вони не тільки історія про людину. Це дуже глибокий символ. Правда дає можливість людям зрозуміти, що ворог той самий. Просто зараз іде продовження національно-визвольної боротьби, яку починав ще Іван Гончарук і коли закінчують наші Збройні сили України”, — додала Леся Бондарук.
Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію