Субота, 14 Грудня, 2024
Головна Без категорії Молдова запроваджує надзвичайний стан в енергетиці. Що сталося

Молдова запроваджує надзвичайний стан в енергетиці. Що сталося

30
0

Джерело: www.bbc.com

Молдова запроваджує надзвичайний стан в енергетиці. Що сталося

Автор фото, AFP

Підпис до фото, Молдові доведеться уважно балансувати свою енергетичну систему56 хвилин(и) тому

Парламент Молдови підтримав запропоноване урядом запровадження надзвичайного стану у сфері енергетики.

Це рішення зумовлене завершенням контракту на транспортування російського газу територією України, яка заявила, що не продовжуватиме його, а Молдова — одна із східноєвропейських країн, яка все ще залежить від цього транзиту.

Як заявив у п’ятницю прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан, існують ризики повного зупинення постачання газу до Придністров’я.

Надзвичайний стан запроваджують на 60 днів, впродовж яких, як твердять в уряді, він має напрацювати усі необхідні інструменти, аби впоратися з ситуацією.

Ані плани України, ані кроку молдавського уряду сюрпризом не стали. Київ неодноразово заявляв, що не збирається продовжувати транзитну угоду з Росією, а молдавський уряд ще на початку грудня попередив, що режим надзвичайного стану може виявитися неминучим.

Наприкінці 2021 року Молдова вже пережила свою газову кризу і запроваджувала надзвичайний стан, після якого все одно була змушена підписати новий контракт на постачання російського газу.

Поки контракт не підписали, в Молдові був 30-денний НС в енергетиці, а Україна надала країні екстрену газову допомогу. Тоді президентка Мая Санду не визнала борги за російський газ, які утворювалися роками в контрольованому Кремлем Придністров’ї.

Саме звідти – з однієї газової електростанції – Молдова отримує левову частку енергії. Станція працює на російському газі, що імпортується через Україну.

Газова криза, що затяглася

Транзитну угоду між НАК “Нафтогаз України” та “Газпромом” уклали у грудні 2019 року.

Термін його дії спливає 31 грудня 2024 року, і Київ не збирається його продовжувати, про що й заявляв.

Від 2022 року, попри повномасштабну російську агресію, Україна продовжувала виконувати умови угоди та забезпечувати транзит російського газу до Європи.

Але обсяги цих поставок різко скоротилися.

Кілька років перед початком російської агресії поставки до Євросоюзу становили 150-155 млрд кубів. На той час це складало близько 40% від усього газового імпорту блоку.

Від початку російського вторгнення в Україну ЄС так і не запровадив жодних газових санкцій, але від 2022 року імпорт російського газу трубопроводами скоротився. За підсумками 2023 він становив лише 8% від загального імпорту до ЄС.

У 2024 російський газ через Україну у ЄС отримували лише Словаччина та Австрія, яка наприкінці року розірвала з “Газпромом” довготермінову угоду, завершивши понад пів сторіччя газового імпорту з СРСР та Росії.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, На лівому березі Дністра – у Придністров’ї – розташована ТЕС, яка працює на російському газі і забезпечує усю Молдову електрикоюДля Молдови з початку жовтня 2022 року постачання російського газу скоротилося щонайменше наполовину, і вже в грудні, з початком зими, країну охопила серйозна енергетична криза.

Нестача сировини далася взнаки на роботі ТЕС у Придністров’ї, яка забезпечувала 70% електроенергії в Молдові. Інші 30% Молдова отримувала з України, енергетина інфраструктура якої зазнала значних руйнувань від російських ракетних обстрілів.

На короткий період у Молдові почалися віялові відключення електрики, але якщо з цією проблемою вдалося впоратися, то тарифи на енергоносії для країни та рахунки за світло почали швидко зростати.

Вибори у Молдові й невиконані обіцянки

З 1 грудня цього року тарифи на енергопослуги зросли одразу на 30%.

У вересні, ще до початку активної фази передвиборчої президентської кампанії (вибори в Молдові пройшли у два тури у жовтні-листопаді) прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан просив молдаван не вірити чуткам про подальші підвищення цін в енергосфері.

“Передвиборча кампанія ще не розпочалася, але ми всі бачимо, як публічний простір заповнився неправдивою інформацією про тарифи на газ та електроенергію. Ми не знаємо, як цієї зими розвиватиметься ситуація на міжнародному ринку. Але хочу вас запевнити, що цього опалювального сезону молдавани не платитимуть за вищими тарифами за газ і світло”, — заявляв прем’єр.

Автор фото, AFP

Підпис до фото, У вересні прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан пообіцяв, що молдавани зимуватимуть без цінових потрясінь5 грудня президентка Молдови Мая Санду підписала указ про звільнення міністра енергетики Віктора Парликова через нездатність упоратися з енергетичною кризою.

Також, на вимогу Речана, у відставку пішли голова компанії Energocom Віктор Бинзар та член наглядової ради МолдоваГаз Сергій Тофілат.

Через кризову ситуацію Речан тимчасово взяв на себе управління енергетичною сферою Молдови.

Чи буде “апокаліпсис”?

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) заздалегідь попереджало, що енергетична безпека Молдови може постраждати через зупинку транзиту російського газу через Україну і закликало забезпечити постачання за рахунок енергетичних зв’язків із європейськими сусідами.

Молдова виявилася найслабшою ланкою серед європейських клієнтів “Газпрому” через те, що не є членом ЄС, який після нападу Росії на Україну у 2022 запровадив програму RePowerEU і поставив собі за мету до 2027 року взагалі відмовитися від російських енергоносіїв. Молдова не має прямого доступу до розгалуженої системи сховищ і трубопроводів, які країни ЄС можуть задіяти у випадку екстрених ситуацій.

Як пояснює керівник енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, в Молдови є “альтернативна лінія електропередачі, і можливість поставок з Румунії, тому російський газ чи радше електрична енергія з нього буде замінена румунською”. Крім того, зауважує експерт, Молдова є достатньо теплою країною із невеликими обсягами споживання, а тому сусідська допомога не буде надто обтяжливою.

Про те, що в Молдові “не буде апокаліпсису”, тому що були опрацьовані варіанти, щоб подати газ з Румунії через відповідний інтерконектор, каже і директор “Стратегія ХХІ” Михайло Гончар. Звісно, ціна на цей газ буде іншою, ніж на російський газ, що йшов через Придністров’я. Експерт додає, що справжньою проблемою, яка може бути використана Росією для розхитування ситуації в країні можуть стати тарифи на електрику.

А тому, вважає Михайло Гончар, “реальних проблем не буде – більше буде медіа-шумів”.




реклама у Нововолинськ