Джерело: www.radiosvoboda.org
Неочікувана критика і підтримка Під час «прямої лінії» на початку грудня Кадиров заявив, що слідчі органи на чолі з керівником Слідчого комітету Олександром Бастрикіним та міністром МВС Володимиром Колокольцевим «сидять не на своїх місцях». Приводом для цього стала порушена у 2023 році справа про побиття перехожих у московському парку «Ходинське поле»: обвинуваченим проходить 14-річний чеченський підліток Муслім (Роман) Мурдієв.
Коментуючи цей випадок, Кадиров звинуватив голів силових відомств в упередженому ставленні, незаконних затриманнях та побитті трудових мігрантів. Також, вважає Кадиров, силовики «не дивляться, що коїться за вікном» і обов’язково «будуть покарані богом».
Олександр Бастрикін, очільник Слідчого комітету РФ
Єдиною офіційною публічною реакцією на ці слова (у Кремлі від коментарів відмовилися) став реліз Слідчого комітету з подробицями кримінальної справи щодо Мурдієва. За версією слідства, п’ятеро підлітків провокували конфлікти з випадковими перехожими у різних парках та торгових центрах Москви, після чого жорстоко били їх. Все це знімали на відео. Потерпілими від хуліганських дій проходять вісім людей, семеро з яких були неповнолітніми.
Цього ж дня Сергій Кусмаков, депутат ради Кропоткінського міського поселення – це невелике місто з 70 тисячами мешканців за 150 кілометрів від Краснодара, – першим обурився у своєму коментарі тим, що глава регіону дозволив собі «вказати на місце» голові Слідчого комітету. У своєму пості він назвав Бастрикіна богатирем і супроводжував повідомлення хештегом, що закликає Кадирова вибачитись.
Читайте також: У Чечні невідомі розстріляли вантажівку Росгвардії, є щонайменше один загиблий
Так само вчинив колега Кусмакова, депутат ради кубанської станиці Сіверської Сергій Клімов. «Ніхто не має права вказувати Олександру Івановичу, що робити, крім президента! Бастрикіна образити не дамо», – написав муніципальний депутат.
Пізніше Климов написав, що отримав «багато повідомлень зі словами підтримки», зокрема від силовиків та учасників війни проти України. У ЗМІ з’явилися новини про «психологічний тиск» на його родичів – якийсь чоловік прийшов до його бабусі та розпитував про депутата, але пізніше з’ясувалося, що до Чечні це не мало жодного відношення.
Володимир Колокольцев, міністр внутрішніх справ РФ
Якби перед представниками голови Чечні стояло завдання натиснути на кубанських депутатів, вони б його виконали, переконаний колишній муніципальний депутат із Краснодарського краю Олександр Коровайний: «Зверніть увагу, обидва спікери не називають прізвище Кадирова у повідомленні, тільки в хештегу. Найголовніше – вони заступаються за лише одного з двох розкритикованих керівників силових структур, який тривалий час перебуває на своїй посаді і має достатній вплив. Олександр Бастрикін, між іншим, однокурсник та друг молодості Путіна».
Якби цих депутатів змусили вибачатися, немає гарантій, що Бастрикін не дав би команду розібратися, далі веде співрозмовник: «Для нього це могло стати справою принципу».
При цьому Коровайний вважає, що хештег #кадироввибачись був запущений тільки заради піару. Якби депутати заступилися за Зарему Мусаєва, Микиту Журавеля, Седу Сулейманова, Салмана Тепсуркаєва та інших жертв кадирівців, наслідки могли б бути зовсім іншими.
Надто дрібні фігури? Про депутатів, які наважилися вимагати вибачення від Кадирова, відомо небагато. 29-річний Сергій Кусмаков народився у сусідній із Краснодаром Адигеї. 2017 року закінчив приватний Південний інститут менеджменту. Місцем роботи вказував благодійний фонд «Капітани» та ТОВ «ГБК Експерт» – це невелика меблева фабрика. Був головою Студентської ради Краснодарського краю, входив до засновників мілітаристського руху «Пост №1» – він організовує почесні варти зі школярів та студентів біля меморіалів загиблим у Другій світовій війні.
З 2020 року бере участь у виборах як кандидат партії «Нові люди», причому часто технічно – висувався кандидатам у депутати в Псковській, Калінінградській, Ленінградській та Оренбурзькій областях, Санкт-Петербурзі, Красноярському краї, Адигеї та Башкортостані.
Читайте також: «Середня позиція». Що розповіли кадировці в українському полоні
На виборах до Держдуми територіальна група «Нових людей» отримала за загальною кількістю голосів один мандат, який Кусмаков, який очолював список, віддав керівнику партії Владиславу Даванкову. Це пояснили тим, що у разі переїзду до Москви переможцю доведеться припинити «багато регіональних проєктів».
Сергій Климов навчався в інституті берегової охорони ФСБ, а потім став блогером, який висвітлював серед іншого місцеві проблеми та протестні акції. З початком повномасштабної війни Росії проти України він критикує опозицію та неодноразово виїжджав до зони бойових дій. 34-річний блогер двічі брав участь у виборах від «Нових людей», тому отримав місце у сільській раді.
Обидва муніципальні політики виявилися «надто дрібними фігурами», щоб Кадиров задіяв ресурси для тиску на них, вказує автор телеграм-каналу «Тітушки в Краснодарі», активіст Віталій Вотановський: «Хтось обговорює слова Кадирова на кухні, а Климов і Кусмаков вирішили зробити це відкрито. Саме інтерес журналістів до Кадирова і зробив цю новину, про неї написали великі видання.
«Дуже симптоматично» Ініціатива кубанських політиків не знайшла широкої підтримки: за повідомленнями ЗМІ, ніхто з тисяч інших російських чиновників до неї не приєднався.
Водночас Кадирова, хай і без вимоги вибачитися, розкритикували член президентської Ради з прав людини та головний редактор прокремлівського сайту Regnum Марина Ахмедова, «воєнкор» «Комсомольської правди» Олександр Коц, засновник журналу Daily Storm Анастасія Кашеварова та низка мілітаристських z-блогерів.
Читайте також: «Трофеї для Кадирова»: хто і як контролює життя та бізнеси окупованого Маріуполя
8 грудня великий текст на підтримку Бастрикіна та Колокольцева опублікував канал російського збройного формування «Еспаньйола», основу якого під час створення у 2022 році складали футбольні ультрас – багато хто з них підтримує націоналістичні та неонацистські погляди. Журналістські розслідування вказують на фінансування ПВК «Еспаньйола» структурами братів Ротенбергів, близьких до лідера Росії Володимира Путіна.
І муніципальні депутати, і «Еспаньйола» заступилися тільки за Бастрикіна, промовчавши про менш популярного і впливового міністра внутрішніх справ Володимира Колокольцева, коментує на умовах анонімності російський політолог: «Бастрикін відомий антимігрантськими заявами, досить популярними в середовищі російських націоналістів. Розгромлений у 2014 році російський націоналістичний рух здолав кризу і з 2022 року, виявившись затребуваним на фронті, набирає обертів».
Путінська система розхитана, вважає Джамбулат Сулейманов. На фото: Путін і Кадиров на зустрічі в Кремлі, 28 вересня 2023 року
Депутати, «воєнкори» і z-блогери, які заграють з націоналістами, можуть досить відкрито звинувачувати Кадирова і підрозділи «Ахмат», продовжує співрозмовник. Причому це не перший конфлікт оточення глави Чечні і російських націоналістів, які постійно критикують боєздатність чеченських підрозділів.
Він також звертає увагу, що найчастіше вибачатися перед Кадировим змушували етнічних чеченців. За його оцінкою, у випадку з російськими націоналістами примус до вибачень призведе лише до ескалації конфлікту, яка невигідна Кремлю, оскільки «русская ідея» є однією з ключових у пропаганді.
Після початку повномасштабної війни Росії проти України в російській політичній системі багато що змінилося, Кадирова не бояться критикувати відкрито, коментує глава чеченської політичної організації «Єдина сила», що базується в Європі, Джамбулат Сулейманов.
«Зараз Путіну не до Кадирова і, здається, в Кремлі ним не дуже задоволені. Путінська система розхитана: те, що тепер вибачаються не перед головою Чечні, а відкрито вимагають вибачень від нього, є дуже симптоматичним», – підсумовує експерт.
За кілька днів після публічних звинувачень на адресу голови Слідчого комітету та міністра внутрішніх справ Рамзан Кадиров прозвітував про робочу зустріч із керівником адміністрації президента Росії Антоном Вайном та виклав спільне фото. 13 грудня стало відомо про нагородження голови Чечні особисто президентом Путіним – той вручив йому орден «За заслуги перед Вітчизною».
- Звинувачення високопоставлених силовиків пролунали під час прямої лінії Рамзана Кадирова. Сайт Кавказ.Реалії докладно вивчив тригодинне спілкування політика з наближеними журналістами, розповівши про його протиріччя. Про публічний конфлікт із Бастрикіним та Колокольцевим, політичні позиції Кадирова Радіо Свобода поговорило з політичним аналітиком Сергієм Шеліним.
- Прессекретар очільника РФ Дмитро Пєсков заявив, що «не хотів би коментувати» озвучену на прямій лінії глави Чечні критику глав МВС та Слідчого комітету РФ. У президентській Раді з прав людини наголосили, що чути подібне від керівника регіону з порушеннями у силових структурах «дивно».