Головна Без категорії У Луцьку відбудеться виставка «Подільська ікона ХІХ – початку ХХ століть»

У Луцьку відбудеться виставка «Подільська ікона ХІХ – початку ХХ століть»

30
0

Джерело: www.volynnews.com

19 грудня о 15:00 у Музеї волинської ікони відбудеться відкриття виставки «Подільська ікона ХІХ – початку ХХ століть».

Про це повідомили у Волинському краєзнавчому музеї.

На виставці будуть представлені 69 ікон з колекції краєзнавця, митця, мецената, народного художника України Володимира Козюка. Збірка нараховує понад 250 народних ікон. У Книзі рекордів України колекцію визнано найбільшою в Україні, а сам меценат став національним рекордсменом у категорії «Благодійність» за те, що передав з приватної колекції до музеїв України 1500 експонатів.

Подільська ікона – своєрідний феномен в українській культурі, у якій поєднані візантійський канон, західноєвропейська живописна традиція та народні уявлення про красу людини й довкілля. Іконам цього регіону притаманні великий формат, багатосюжетність, декоративність. Образи написано олійними фарбами на домотканому полотні.

Читати ще: Золотий спадок ар-деко або ікона стилю епохи джазу: у Луцьку відкрилася виставка робіт Тамари Лемпіцької. Фото

Більшість ікон намальовано «скорописом» з вправним моделюванням, яке різниться авторською манерою і рівнем майстерності. Подільським іконам властива також багатосюжетність. Малярі майже не писали святих поодинці, їх малювали поряд з Ісусом Христом, Богом Отцем, Богородицею. Площина ікони часто поділена орнаментованими рамами на окремі частини.

На виставці будуть представлені прикметні для іконографії краю твори з сюжетами у центрі композицій: «Тайна вечеря», «Гроб Господній», «Гроб Пресвятої Богородиці», які доповнені образами шанованих святих – Миколая, Варвари, Катерини, Параскеви, Марії Магдалини, Пантелеймона, Івана Воїна, архангела Михаїла.

Серед богородичних тем постають ікони «Богородиця», «Почаївська ікона Богородиці», «Покров Пресвятої Богородиці», які втілюють ідеї заступництва і материнської любові. Серед композицій є сюжети «Різдво Христа», «Розп’яття», «Воскресіння», «Хрещення Ісуса Христа», «Благовіщення», які втілюють євангельські оповіді.

Читати ще: У Луцьку презентували фотовиставку «(Не) помітні історії»

На виставці презентовано ікони з рідкісними символіко-алегоричними сюжетами – «Христос Недремне Око», «Христос Виноградна Лоза», «Христос у дискосі», де розкривають євхаристичні мотиви. Ці теми дослідники вважають суто українськими і фольклорними за іконографією та зображеною атрибутикою.

Рідкісним є сюжет багатодільної ікони «Символ Віри» 1908 роу, яка ілюструє і подає текст молитви. Ця тема поширилася в українському церковному мистецтві з ХІХ століття.

Особливої краси подільським іконам надає багата декоративна орнаментика. Саме подільські малярі створили найбільше зразків квіткового декору. Квіткові розписи на тлі темного насиченого колориту ікон у вигляді розквітлих руж, лілій, ромашок або стилізованих букетів заворожують різноманітністю і вишуканістю форм, яскравістю та світлом.

Народні малярі Поділля протягом століть виробили власну іконописну художню мову з творчо інтерпретованими сюжетами образів святих, квітковим декором. Їхні твори вирізняються своєю безпосередністю, наївністю, відкритістю і щирістю. Представлені на виставці подільські ікони є наочним доказом автентичності народного мистецтва краю й свідченням багатої духовної культури України.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу




реклама у Нововолинськ