Джерело: sylapravdy.com
Лідерами за кількістю зданого житла за цей період стали представники групи компаній «Єврохолдінг» та фірма «Луцьксантехмонтаж №536». Цікаво, що низка компаній, які зводять у місті багатоповерхівки, тісно пов’язані з місцевими політиками.
Тож Центр журналістських розслідувань «Сила правди» вирішив підрахувати, скільки житла і які фірми, в тому числі з політичними зв’язками, збудували у Луцьку впродовж останніх п’яти років.
29 нових ЖК Луцька Впродовж 2019-2023 років у Луцьку 26 забудовників здали в експлуатацію 5 773 квартири загальною площею 333,4 тисячі квадратних метрів у 29 житлових комплексах. Загальна площа завершених будинків становить 447 тисяч квадратних метрів, а працювали над ними 19 головних підрядних компаній.
Такі дані Центр журналістських розслідувань «Сила правди» отримав від відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради та з порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
На ринку житлової нерухомості працювали як волинські, так і не місцеві забудовники. Деякі з них пов’язані з депутатами місцевих рад, а серед замовників будівництва були і державні відомства. До прикладу, Головне управління Національної поліції у Волинській області, управління капітального будівництва Луцькради та інші.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» наніс на карту усі багатоповерхівки, здані в експлуатацію у Луцьку впродовж 2019-2023 років. Натискаючи на позначки, ви зможете подивитися детальну інформацію про кожну: назву житлового комплексу, адресу, площу, кількість квартир, інформацію про замовника та підрядника, а на віджетах – зведену статистику.
Лідери будівельного ринку Луцька Найбільше квадратних метрів нерухомості за період 2019-2023 років в обласному центрі Волині здали компанії, які представляють групу «Єврохолдінг»: товариства «Яровиця-Буд», «Спектр центр» та однойменна холдингова компанія. На трьох вони звели 1557 квартир площею майже 86 тисяч квадратних метрів.
Заслуга першої – 687 квартир загальною площею 39,5 тисячі квадратних метрів у житловому комплексі «Яровиця» на однойменній вулиці. Почали зводити його ще у 2015-му, а завершили будівництво у 2022-му. Наразі всі квартири у цьому комплексі продані.
Заслуга другої компанії – 668 квартир загальною площею 36 тисяч квадратних метрів у житловому комплексі «Дрім Таун» на вулиці Привокзальній. Його почали зводити у 2018 році. Впродовж 2019-2023 років тут здали в експлуатацію 5 будинків.
Генпідрядником обох житлових комплексів є луцька компанія «Алкан-плюс» Віталія Доскача та Віктора Сургента, а самі ЖК – проєктами групи «Єврохолдінг». Засновником групи є луцький бізнесмен Сергій Голіков.
«Єврохолдінг» Сергія Голікова має у місті й низку інших проєктів. У 2023 році вони здали в експлуатацію житловий комплекс «Kyiv Sky» на вулиці Рівненській. Тут – 202 квартири загальною площею 10,2 тисячі квадратів, а генпідрядником виступало ТОВ «Будтех-пром» з Рівненщини.
Також компанія зводить житловий комплекс «Ренесанс» на проспекті Відродження і готується запустити ще один новий проєкт у Привокзальному мікрорайоні Луцька. Також у 2024 році «Єврохолдінг» за 250 мільйонів гривень придбав майно збанкрутілого луцького автозаводу із 18 гектарами землі, очевидно, щоб і тут звести багатоповерхівки.
Керівником масштабних будівельних проєктів «Єврохолдінгу» – і «Яровиці», і «Дрім Тауна» свого часу був лучанин Микола Дуда. У 2020 році, себто після запуску обох проєктів, Дуда став депутатом Луцької міської ради і представляє партію «За майбутнє». У 2024-му йому ж доручили і запуск ЖК «Ренесанс», питання якого він лобіював використовуючи політичний мандат.
На другій позиції за обсягом зданого житла – компанія «Луцьксантехмонтаж №536». Загальна площа введених в експлуатацію впродовж 2019-2023 років 994 квартир у 5 житлових комплексах – 70,8 тисяч квадратів.
На вулиці В’ячеслава Чорновола, 40 компанія завершила 100-квартирний житловий комплекс «Варварівка», на вулиці Залізничній – перший будинок однойменного житлового комплексу, на проспекті Перемоги, 34 – кілька будинків на понад 400 квартир у ЖК «Тріумф», на вулиці Зоряній (колишня Арцеулова) – два будинки ЖК «Оберіг». Кілька секцій на 120 квартир компанія встигла ввести в експлуатацію і в ЖК «Green Street» на вулиці Рівненській, 119.
Компанія «Луцьксантехмонтаж №536» працює в різних ролях: інколи сама виступає і замовником, і генпідрядником зведення багатоповерхівки, як от у «Варварівці» чи у «Тріумфі», а часто – лише як генпідрядник в інших замовників. Так сталося в ЖК «Залізничний», який звели на землі Головного управління Національної поліції у Волинській області, будинках ЖК «Оберіг» (1-й окремий відділ капітального будівництва Державної прикордонної служби України), ЖК «Green Street», де замовником виступила компанія «Будінвест-Луцьк». До речі, керівником та співвласником останньої є колишній депутат Луцької міської ради (2015-2020 рр), бізнесмен Сергій Була.
Ця забудова має довгу історію: компанія, пов’язана з Сергієм Булою, придбала за цією адресою старі комунальні теплиці і отримала право першочергової оренди землі. А згодом цій землі змінили цільове призначення і передбачили там багатоквартирне будівництво. Прокуратура оскаржила таке рішення і виграла справу у судах, однак міська рада таки дозволила будівництво десятиповерхівок. Захищати цей проєкт на сесію Луцької міськради у 2021 році приходив особисто тодішній багаторічний керівник і співвласник «Луцьксантехмонтажу №536», нині покійний Віктор Чорнуха.
Сама ж компанія «Луцьксантехмонтаж №536» працює у Луцьку вже понад 60 років. Віктор Чорнуха розвинув це підприємство, яке утворилося на базі колишнього будівельного тресту. Бізнесмен був також депутатом Волинської обласної ради, членом виконавчого комітету Луцької міської ради та є почесним громадянином Луцька.
Нині власниками компанії є діти Віктора Чорнухи – Ігор Чорнуха та Ірина Патлашинська, яка також є депутаткою Волинської облради від Європейської солідарності.
Третім за кількістю зданих квартир у Луцьку у 2019-2023 роках є товариство «Житлобуд-2». За цей період воно здало в експлуатацію 474 квартири загальною площею трохи більше 25,3 тисячі квадратних метрів. Усі вони у житловому комплексі «Зелений масив», що на вулиці Рівненській.
Зводити комплекс почали ще у 2016 році на ділянці, яка перебувала в суборенді місцевого підприємства «Грандекс». Його керівником є лучанин Володимир Чижук. Він разом з дружиною директора комунального підприємства «Луцькі ринки» Ігоря Корольчука Іриною Корольчук є й власником цієї фірми.
Також Володимир Чижук – зять власника та керівника будівельної компанії «Житлобуд-2», яка й виступила генпідрядником будівництва. «Житлобуд-2» належить родині колишнього депутата Волинської обласної ради від БПП «Солідарність» Леоніда Стефановича. Дружина Володимира Чижука, себто донька Леоніда Стефановича Ольга Чижук, разом з батьком та Наталією Бохонко є співвласницею ТОВ «Житлобуд-2».
До слова, Володимир Чижук також є співзасновником ТОВ «Луцькміськбуд» (перейменоване на ТОВ «Містобуд КС»), яке свого часу було орендарем скандальновідомих земельних ділянок в історичній частині обласного центру.
Нині «Грандекс» фігурує у кількох господарських справах через несплату пайових внесків на розвиток інфраструктури Луцька. У 2019 та 2021 роках у «Зеленому масиві» було здано в експлуатацію два будинки на 402 квартири. Прокуратура наполягла, що компанія мала би сплатити до міського бюджету майже 4 мільйони гривень так званого пайового внеску на розвиток інфраструктури, який існував до 2021 року. І це компанію зобов’язали уже суди кількох інстанцій.
Четвертим за кількістю зданого житла в Луцьку за «п’ятирічку» стало приватне акціонерне товариство «Луцький домобудівельний комбінат». У 2019-2023 роках воно здало в експлуатацію 446 квартир загальною площею понад 28 тисяч квадратних метрів у житловому комплексі «Caramel Residence» на розі вулиць Конякіна та Захисників України (колишня Гордіюк).
У цьому проєкті ЛДБК є і замовником, і підрядником будівництва. Він працює на будівельному ринку понад 40 років. Основними акціонерами є лучани Микола Фокін, Алла Бондарчук та співвласник і керівник Руслан Вайман.
На п’ятій сходинці рейтингу лідерів будівельного ринку Луцька опинилась компанія «Кристал житло інвест». Вона розбудовувала житловий комплекс «Атлант» на вулиці Рівненській. Зводити його почали ще у 2015-му. Впродовж 2019-2023 років в експлуатацію тут здали кілька будинків, які налічують 421 квартиру загальною площею понад 23,3 тисячі квадратів.
Генпідрядниками в цьому ЖК виступили хмельницька компанія «Голдіс Буд» та столична ТОВ «ІБК Груп 2014».
Фірма «Кристал житло інвест» зареєстрована у Луцьку у 2014 році. Її керівницею є лучанка Наталія Рабомізо. У 2020 році вона балотувалася до Луцької міської ради від «Еко партії Берези», але депутаткою так і не стала.
Власником та засновником фірми є Віталій Мазур з Хмельницького. За даними аналітичної системи YouControl, він раніше був співвласником фірми «Голдіс Буд». Нині він є засновником та власником низки компаній та житлових кооперативів в різних містах України, в тому числі і луцького ЖК «Атлант».
На старті проєкту у 2016 році серед засновників «Кристал житло інвесту» був вже згаданий луцький бізнесмен Сергій Голіков та юрист «Єврохолдінгу».
До слова, у 2024 році прокуратура через суд зобов’язала цю компанію сплатити 2,3 мільйона гривень пайової участі на розвиток інфраструктури міста за дві збудовані багатоповерхівки комплексу.
Шосту сходинку рейтингу забудовників Луцька у 2019-2023 роках посіла хмельницька будівельна фірма «Альфа Development» (офіційно зареєстрована як «Група Техсервіс»). Вона працювала в обласному центрі над двома житловими комплексами: 125-квартирним «Luceoria» на проспекті Волі, 44а та трьома будинками на 216 квартир у ЖК «Panorama» на вулиці Зоряній (колишня Арцеулова). Загалом ввела в експлуатацію 19,5 тисяч квадратних метрів житла.
Директором ТОВ «Група Техсервіс» є Дмитро Лаврентьєв, а одноосібним власником – хмельничанин Валентин Яцишен. Замовником будівництва першого виступила інша хмельницька компанія «Буд-трейд» того ж Валентина Яцишена.
Замовником будівництва ЖК «Panorama» виступив житлово-будівельний кооператив «Вест». Він зареєстрований Валентином Яцишеним, Вадимом Дурачем та Поліною Данчук у 2018 році у Хмельницькому і того ж року отримав майже гектар землі для побудови цього комплексу за договором суперфіція із ще однією фірмою «Волиньбуд». Бізнес-партнером Яцишена у цій фірмі є лучанин Василь Токарський.
Понад 19,3 тисячі квадратних метрів житла у 2019-2023 роках звело у Луцьку товариство «Бетон Брук Сервіс» під брендом будівельної компанії «Інвестор». Це – 322 квартири у житловому комплексі «Супернова» на вулиці Цегельній.
Замовником будівництва тут виступив однойменний житлово-будівельний кооператив, засновниками якого є депутат Луцької міської ради від політичної партії «За майбутнє» Андрій Разумовський, його бізнес-партнер – власник і директор генпідрядної компанії «Бетон Брук Сервіс» Сергій Стрихарчук, колишній очільник «Луцьктепла» і Волинської облдержадміністрації Олександр Киричук та його дружина Людмила Киричук. Продажем квартир цього житлового комплексу на сайтах нерухомості займається компанія «Інвестор», яка належить депутату Луцької міської ради Андрію Разумовському.
ЖК «Супернова» почали зводити ще у 2016 році. Саме тоді ЖБК «Супернова» отримав 5,6 гектарів землі на Цегельній під забудову за договором суперфіція від приватного підприємства «Будтрейд», яке належить родині Олександра Киричука.
Цей ЖК теж засвітився у судових спорах щодо сплати пайового внеску на розвиток інфраструктури міста. За один з найбільших будинків ЖК прокуратура намагалася стягнути з забудовника за двома позовами 3,5 мільйона гривень. Втім, виграти вдалося лише одну справу – на 1,7 мільйона гривень.
Замикає ТОП-8 найбільших забудовників Луцька за 2019-2023 роки компанія зі сфери впливу колишнього депутата Луцької міської ради (2015-2020 рр) Андрія Покровського. Товариство «Казкова оселя» здало в експлуатацію 317 квартир загальною площею 22,2 тисячі квадратних метрів у житлових комплексах «Світлий хутір» на вулиці Олеся Гончара та «Оселя парк» на вулиці Чорновола.
Два будинки ЖК «Світлий хутір» завершили ще у 2018-2019 роках, а от «Оселя парк» – у 2021-2023 роках.
Підприємство «Казкова оселя» зареєстроване у Луцьку у 2011 році. До 2019 року його основним бенефіціаром був сам Андрій Покровський. Згодом структура власності компанії зазнала пертурбацій і в результаті сьогодні 80% належить компанії з управління активами «Акстон», а 20% – прямо чи опосередковано самому Андрію Покровському, його колишній дружині Ользі Мурзіній та лучанці Аллі Куренді.
Генеральним підрядником на обох ЖК виступало товариство «Майтім». Воно також створене у 2011 році у Луцьку і на початках належало Андрію Покровському. Згодом фірму перереєстрували на Володимира Сурмика.
Отож, підсумовуючи розділ про лідерів багатоквартирного будівництва Луцька у попередні 5 років, варто відзначити, що на 8 забудовників припадає майже 85% всіх зведених квартир. П’ять із них так чи інакше пов’язані із чинними, або колишніми політиками міського, або обласного рівня, що, ймовірно, якимось чином може допомагати їм реалізовувати свої будівельні проєкти.
Невеликі проєкти і проблемні ЖК Особливістю 2019-2023 років у Луцьку стало те, що в цей період завершили кілька проблемних житлових комплексів.
Так, компанія «Інновабуд-плюс» здала в експлуатацію скандальновідомий житловий комплекс «Візаві» на проспекті Соборності (колишній «Егоїст»). Тут звели 160 квартир загальною площею 10,8 тисячі квадратних метрів.
«Візаві» – ще один проєкт вже згаданого колишнього депутата Луцької міської ради Сергія Були, адже компанії його сім’ї належала ділянка забудови. Співвласниками підприємства «Інновабуд-плюс» є мама Сергія Були Світлана Була та львів’янин Ігор Щадило.
Це будівництво має довгу і скандальну історію: коли його розпочали – на сусідній девятиповерхівці з’явилися тріщини, тож дозвіл на початок робіт анулювали, а будівництво заморозили. Згодом змінили клас складності будівництва, підрядника і назву житлового комплексу. Його намагалися здати в експлуатацію кілька разів, проте державні органи відмовляли з різних підстав та недопрацювань. Втім у 2023 році будинок таки прийняли в експлуатацію. Генпідрядник тут змінювався, втім завершувала будинок будівельна компанія «Альтера».
У 2020 році нарешті завершилася історія із скандальним луцьким житловим комплексом «Рідний дім». Його почали зводити у 2006 році, однак вже у 2008 році будівництво повністю зупинилося. Фірма-забудовник мала проблеми з документами, а згодом і взагалі зникла з грошима покупців житла. Довгі роки ошукані люди оббивали пороги кабінетів чиновників, щоб вирішити проблему з комплексом. Зрештою, вони створили обслуговуючий кооператив «Луцький дім», який найняв підрядника і у 2020 році офіційно здав в експлуатацію 159 квартир на 8,5 тисячі квадратів на вулиці Зацепи.
За даними аналітичної системи YouControl, кооператив створили у 2010 році, а припинив він свою діяльність у 2021-му. Його керівником був Володимир Склянчук, який у 2020 році також балотувався до Луцької міської ради від партії «Європейська солідарність».
Західне управління капітального будівництва Міністерства оборони України за п’ять років здало в експлуатацію 108 квартир на 6,3 тисячі квадратних метрів у двох будинках житлового комплексу «Крила» на вулиці Даньшина.
Комплекс почали зводити у 2020 році. Підрядником проєкту стало підприємство «Орбітабуд» з Луцька. Його власниками та засновниками є лучани Андрій Ярмолюк та Ольга Ліщук.
Здав в експлуатацію 104 квартири загальною площею 5,9 тисячі квадратних метрів Житлово-будівельний кооператив «Британія Хол». Цей житловий комплекс розташований на вулиці Назарія Яремчука (колишня Єршова). Підрядником цього проєкту виступило луцьке підприємство «Житлобуд-1», власником та керівником якого є лучанин Олександр Ліпша.
Житловий комплекс «Британія Хол» є проєктом інвестиційної групи «Royal House», головний офіс якої знаходиться у Києві. «ЖБК «Британія Хол» також зареєстрована у Києві. Її керівницею та співзасновницею є лучанка Катерина Карагіна, іншими засновницями є мешканка Львівщини Ірина Галамбоші та волинянка Оксана Деркач.
Ще два власних проєкти у 2019 та 2021 роках ввела в експлуатацію будівельна компанія «Алкан-плюс». Вище уже йшлося, що вона була генпідрядником житлових комплексів «Яровиця» та «Dream Town» від «Єврохолдінгу». Паралельно компанія реалізувала і інші проєкти: це ЖК «Затишний двір» на вулиці Новочерчицькій та ЖК «Затишний двір 2» на вулиці Даньшина.
На Новочерчицькій замовником будівництва виступив Житлово-будівельний кооператив «Еталон», в оренді якого перебувала комунальна земля. Кооператив зареєстрований у 2004 році, його керівником є Олег Берекета. В підсумку тут у 2019-му здали в експлуатацію 50 квартир загальною площею 3,8 тисячі квадратних метрів.
ЖК «Затишний двір 2» на вулиці Даньшина подібний на свого попередника і перша його частина на 46 квартир загальною площею 2,7 тисячі квадратів введена в експлуатацію у 2021 році.
Замовником будівництва, яка придбала тутешню землю, виступила лучанка Тетяна Гажула – родичка директора підрядної компанії «Алкан-плюс» Віталія Доскача. Це будівництво теж не обійшлося без скандалів.
Зокрема, виявилося, що міська рада протиправно видала дозволи на будівництво дев’ятиповерхівки на цій вулиці, оскільки це суперечило генеральному плану. Згодом Державна архітектурно-будівельна інспекція виявила тут чимало порушень і зупинила дію виданих дозволів. Забудовники не погодилися з цим і зверталися до суду. Тяганина тривала кілька років.
Лучанка Юлія Храмцова реконструювала під житло колишні приміщення компанії «Сортнасіннєовоч». Це контора, склад та цибулесховище на вулиці Рівненській, 123.
У 2021 році вона здала в експлуатацію 78 квартир загальною площею 4,1 тисячі квадратних метрів у житловому комплексі «Ферум». Генпідрядником об’єкту виступала ТОВ «Ерідан Енерджі».
Юлія Храмцова є співвласницею компанії «Сортнасіннєовоч», інший співвласник – Андрій Дубовик, який балотувався до Луцької міської ради від Блоку Юлії Тимошенко у 2006 році.
Також у період 2019-2023 років здали в експлуатацію другий будинок житлового комплексу «Сафрон» на вулиці Львівській. Тут – 63 квартири загальною площею три тисячі квадратів.
Замовником цього будівництва виступив керівник СТО «Сафрон», що розташований поруч з новим житловим комплексом, Руслан Юзва. Будівництво цього житлового комплексу розпочалося зі скандалами, адже раніше на цій території функціонував ринок. Коли ділянка опинилася у власності Руслана Юзви, то на ній запланували зведення багатоповерхівок.
Генпідрядником виступила компанія «Волиньпрестижбуд». Мешканці сусідніх будинків неодноразово скаржилися, що будівництво велося з порушеннями. Через це перший будинок довгий час не могли здати в експлуатацію.
Обслуговуючий кооператив «Австрійський Волинь» у 2020 році офіційно здав в експлуатацію 2,1 тисячі квадратних метрів нерухомості – 36 квартир в однойменному житловому комплексі на вулиці Назарія Яремчука (колишня Єршова). Проєкт будівництва виконувала компанія «Маневичіагробуд».
Кооператив зареєстровано у Луцьку у 2016 році. Його керівником є лучанин Борис Квятковський. Він же разом із Сергієм Кухаруком та Раїсою Квятковськими був і засновником.
До речі, це був не єдиний проєкт Бориса Квятковського. Останні кілька років він фігурував у справі щодо сумнівної житлової забудови у селі Струмівка під Луцьком. Там звели багатоповерхівку поруч з АЗС. Підрядником цього проєкту теж була компанія «Маневичіагробуд». У 2023 році Верховний Суд визнав видачу декларації про початок виконання будівельних робіт на цей об’єкт незаконним.
У 2018 році Борис Квятковський напозичався грошей, які не зміг повіддавати. Його майно арештували і вже почали розпродавати.
Дві черги будівництва на 32 квартири загальною площею 1,8 тисячі квадратних метрів завершило у 2019 та 2020 роках підприємство «Луцьктехнобуд». Це житловий комплекс «Фільварок», що розташований на вулиці Прасолів.
Компанія «Луцьктехнобуд» зареєстрована у Луцьку у 1999 році. Нині її керівником є колишній депутат Луцької міської ради (2015-2020 рр) та заступник міського голови (2017-2020 рр) Костянтин Петрочук, а засновником та власником – Олег Танзе.
В Луцькій міській раді Костянтин Петрочук був товаришем та однопартійцем вже згаданого бізнесмена Сергія Були. Обоє представляли Радикальну партію Олега Ляшка.
25 квартир на 2,5 тисячі квадратних метрів у будинку на вулиці Коперника, 83 здало в експлуатацію у 2021 році підприємство «Луцькіндустрія». Ця ж компанія раніше була зареєстрована за цією адресою та, очевидно, володіла тут землею.
На будівництво суттєво вплинула війна До повномасштабної війни, себто у 2019-2021-му роках, у Луцьку щороку здавали в експлуатацію більше тисячі-півтори тисячі квартир, але після 24 лютого 2022-го будівельна галузь дещо пригальмувала. Впродовж 2022-го року здали 880 квартир, дещо відновилися темпи у 2023-му – більше 1120 квартир.
Про спад на ринку кажуть і у відділі архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради.
«Після початку війни відчутно зменшилась кількість будівництва, – розповідає начальник відділу архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради Владислав Троць. – Ми бачимо те, що до нас по факту приходить. А чому приходить більше, чи чому приходить менше – це вже ринок. Він, в принципі, і регулює це питання. Прийняття об’єкта в експлуатацію відбувається після того, як виконано всі роботи на згідно з проєктною документацією. Законодавство не зобов’язує забудовника будувати впродовж певного періоду. Він може почати будівництво сьогодні і документи про початок будівельних робіт чинні до кінця будівництва».
Рієлтори теж відзначають значний вплив війни на ринок нерухомості. Зокрема, коливання попиту і ріст цін.
«На ринку нерухомості за останні п’ять років є період до і після війни. Порівняти чи вибрати середину тут неможливо, – пояснює голова Волинського регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості України Анна Сичевська. – Коли почалася війна – весь ринок зупинився. Перші півроку про продажі навіть мови не було. Через 7-8 місяців почалися продажі, спочатку були трохи менші, а потім вже більші. До війни вартість квадратного метра житлової нерухомості була на рівні 28-30 тисяч гривень за квадратний метр, а після повномасштабного вторгнення – 35-40 тисяч гривень».
«П’ять років тому ринок як первинної, так і вторинної нерухомості зростав приблизно на 10 відсотків у рік, – додає керівник Волинського агентства нерухомості Валерій Мусійчук. – Війна, звісно, це все «зламала», були всі реєстри закриті. Ринок первинної нерухомості теж завмер. Минуло трохи часу і доступ до реєстрів почали відкривати – ринок ожив.
До прикладу, у Луцьку нині будується понад 20 об’єктів. В останні місяці росту цін на ринку купівлі житла не спостерігається, але і великої активності немає. По оренді теж помітно, що зменшився попит, пропозиція є, попит – невисокий».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, які проєкти подали на Волині до державної програми відновлення.
Журналістка Центру журналістських розслідувань “Сила правди”, з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру