Джерело: Нововолинська міська рада
У 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом 2 років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації. Найнебезпечнішими є 16 і 18 типи ВПЛ, які викликають до 70% випадків раку шийки матки.
В залежності від онкогенного потенціалу (здатності призводити до онкологічних захворювань) виділяють типи високого (типи 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) та низького (типи 6, 11, 42, 43, 44) ризику.На частку двох типів ВПЛ високого онкогенного ризику – 16 і 18 – припадає до 70% раку шийки матки.
Як захиститись від ВПЛ?
Наразі на ринку України доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: Церварикс та Гардасил . Церварикс забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18. Гардасил, крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою (в 90% випадків) причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок).
Вакцинувати дівчат і хлопців згідно з інструкціями до вакцин проти ВПЛ можна з 9 років. Розпочати курс щеплень можна й пізніше (в країнах ЄС вік початку вакцинації варіює від 9 до 12 років), головне – за можливістю розпочати вакцинацію до початку статевого життя. В такому випадку щеплення буде максимально ефективним. Менше з тим, і після початку статевого життя вакцинація може бути ефективною, якщо інфікування типами ВПЛ, наявними в складі вакцини, ще не відбулося. Також існують підстави рекомендувати вакцинацію проти ВПЛ після проходження лікування раку шийки матки – для зниження ризику рецидиву захворювання. Необхідність вакцинації здорових дорослих обумовлена способом життя. Більшість з них, скоріше за все, вже зустрілася з вірусом папіломи людини. З іншого боку, новий статевий партнер є фактором ризику нового інфікування ВПЛ в будь-якому віці. Найоптимальнішою є вакцинація дорослих проти ВПЛ до 26 років, проте за наявності факторів ризику вакцинація має сенс і у віці 26+ (згідно з інструкціями до вакцин від ВПЛ їх можна вводити до 45 років).
Чи є можливість в Україні щепитись проти ВПЛ безоплатно для пацієнта?
Наразі щеплення проти ВПЛ в Україні належить до рекомендованих. Це означає, що за бажанням пацієнта вакцина може бути придбана його власним коштом. Проте громади можуть приймати рішення про закупівлю вакцини коштом місцевого бюджету. Зокрема, такі програми діють на Львівщині, в Луцьку, Ковелі, Одесі, Житомирі, Полтаві, Києві.