Джерело: www.radiosvoboda.org
«Кожен хоче бути моїм другом», – сказав він журналістам у грудні.
Напередодні своєї інавгурації 20 січня Трамп також зустрівся з лідерами європейських союзників, сподіваючись підготуватися до свого другого президентства.
Дональд Трамп в Мар-а-Лаго у Флориді 7 січня 2025 року
Це нормально, коли іноземні лідери прагнуть почути американського президента. Але Дональд Трамп перекреслив старий підручник Вашингтона щодо зовнішньої політики, і є відчуття, що цього разу ставки вищі.
Нові гравці можуть стати найближчими європейськими союзниками Трампа. Але навіть вони можуть виявити, що інколи інтереси Вашингтона розходяться.
Віктор Орбан Віктор Орбан став першим європейським лідером, який відвідав Трампа у Флориді після виборів 5 листопада.
Прем’єр-міністр Угорщини давно підтримує тісні зв’язки з Трампом, а також був першим європейським лідером, який підтримав його президентську кампанію 2016 року. Це стосунки, засновані на ідеологічній близькості та особистій хімії.
Інше питання, чи призведе це до практичної користі. Трамп пригрозив ввести високі мита на товари з Європейського союзу.
Мита на імпорт автомобілів можуть завдати шкоди Угорщині, де на автовиробників припадає близько 12 відсотків усіх робочих місць у промисловості. До них належать і китайські компанії, які є політичним клопотом для Трампа.
Дональд Трамп та Віктор Орбан
Але для Орбана, який керує 10-мільйонною країною, особливі зв’язки з лідером наймогутнішої нації світу явно є питанням престижу, оскільки він стикається з політичними труднощами вдома.
Це не означає, що Угорщині будуть серйозно роздані карти в мирних переговорах щодо УкраїниБотонд Феледі
Офіційні особи в Будапешті повідомили Угорській службі Радіо Свобода, що Трамп також запитував думку Орбана щодо припинення майже трирічної війни Росії проти України в серії телефонних дзвінків після перемоги на виборах у США. Орбан близький до президента Росії Володимира Путіна і намагався представити себе державним діячем, який може сприяти мирній угоді.
«Звичайно, це не означає, що Угорщині будуть серйозно роздані карти в мирних переговорах щодо України», – сказав політолог Ботонд Феледі. «Але я можу уявити, що Віктор Орбан отримає якийсь символічний жест. Скажімо, в Будапешті також буде раунд переговорів».
Джорджія Мелоні У січні прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні також відвідала Трампа у Флориді.
Якби була гонка за відвідування Трампа, вона, можливо, була б другою, але, можливо, була б більш впливовим партнером, ніж Орбан. У той час як угорець ізольований в ЄС, Мелоні працює в команді лідерів ЄС.
Дійсно, багато хто з 27 членів блоку сподівається, що вона може нашіптувати Трампу, схиляючи президента в інший напрямок з ключових питань. Війна в Україні – велика проблема, тому що Мелоні постійно підтримувала Київ. Тарифи – це інше.
Дональд Трамп та Джорджія Мелоні. Флорида, 4 січня 2025 року
Як і Орбан, Мелоні також ідеологічно близька Трампу, поділяючи його жорстку антиміграційну позицію. Трамп назвав її «фантастичною жінкою», яка «взяла Європу штурмом».
Але, на відміну від Угорщини, Італія не досягає цільового показника НАТО щодо витрат на оборону у 2 відсотки ВВП, у 2024 році досягнувши лише 1,49 відсотка, згідно з оцінками. Якщо Мелоні буде тиснути на Трампа, щоб той продовжував підтримувати Україну, він може попросити її розкрити ширше гаманець.
«Італія була однією з країн, які скористалися багатьма перевагами, скажімо так, американської парасольки над Європою», – сказав Олів’є Коста з Sciences Po в Парижі.
Коста також вказує на потенційні тарифи США як на проблему, де інтереси можуть розійтися.
«Хто вип’є все французьке та італійське вино? Хто купить усі ці сумочки? Вплив на економіку буде величезним».
Емманюель Макрон Президент Франції Емманюель Макрон також подбав про швидку зустріч із Трампом, прийнявши його та президента України Володимира Зеленського на урочистому відкритті собору Паризької Богоматері в грудні.
Це була рання спроба вплинути на підхід Трампа до України, і поки що немає доказів того, що вона мала якийсь вплив. Трамп погрожував скоротити допомогу Україні та пообіцяв швидко припинити війну, хоча не сказав, як саме.
Дональд Трамп, Емманюель Макрон та Володимир Зеленський (зліва направо). Париж, 7 грудня 2024 року
Макрон ослаблений усередині країни, зіткнувшись із гострою політичною кризою після втрати парламентської більшості на виборах. Його запеклий критик і можлива наступниця – Марін Ле Пен, є політикинею, більшою мірою в стилі Трампа.
Трамп дуже злий на всіх людей, які раділи, що він зазнав поразки від БайденаОлів’є Коста
«Трамп дуже злий на всіх людей, які раділи, що він зазнав поразки від Байдена. І я думаю, що він справді хоче змусити всіх тих людей заплатити – фон дер Ляєн, Шольца, Макрона та всіх інших. Він повернувся, трохи як у фільмі Трамп 2», – сказав Коста.
Але Макрон має вагу як лідер ядерної країни з найпотужнішою армією в ЄС і постійним місцем у Раді безпеки ООН. Як і Трамп, він також намагався зберегти канали зв’язку з Путіним відкритими. Якщо мирні переговори в Україні розпочнуться, очікується, що він докладе всіх зусиль, щоб долучитися.
Кір Стармер Коли Трамп вперше вступив на посаду в 2016 році, попередниця британського прем’єр-міністра Кейра Стармера Тереза Мей перетнула Атлантику, щоб стати першою відвідувачкою Білого дому. Британські прем’єр-міністри традиційно виділяються цим, хоча неясно, чи станеться це цього разу.
Стармер є політичною протилежністю Трампа, він є соціал-демократом, а прихильник Трампа мільярдер Ілон Маск тижнями тролив його.
Міжнародна вага Британії також, можливо, зменшилася через Brexit, але вона все ще має ті ж військові та дипломатичні карти, що й Франція.
Кір Стармер
Міністр закордонних справ Стармера Деніел Леммі витратив місяці на налагодження особистих стосунків із обраним віце-президентом Джей Ді Венсом і сказав, що вони знайшли спільну мову через своє робітниче походження та християнську віру.
Здається, у Трампа є певна слабкість до Великої БританіїІєн Бонд
Стармер також сподівається, що британське коріння Трампа – його мати була з Шотландії – може зіграти свою роль. Там, де Франція має велич парадів до Дня взяття Бастилії, Британія п’є чай із королівською родиною.
«Стармер і Лейбористська партія намагалися налагодити зв’язки зі світом Трампа, а тепер і з адміністрацією Трампа», – сказав Ієн Бонд з Центру європейських реформ в Лондоні.
«Я думаю, ви можете розглядати призначення Пітера Мандельсона наступним послом у цьому світлі. Хтось, хто є найкращим політичним функціонером. Чи вийде? Вони не є рідними душами в багатьох питаннях. Але так само, здається, у Трампа є певна слабкість до Великої Британії».
Олаф Шольц Перед виборами в лютому канцлер Німеччини Олаф Шольц навряд чи пробуде на посаді довго.
Його попередниця Анґела Меркель провела жахливі часи з Трампом, кривлячись біля нього, коли він, здавалося, проігнорував її одного разу.
Його ймовірному наступнику Фрідріху Мерцу також може бути важко. У передвиборчій програмі того йдеться про витрати на оборону в розмірі «щонайменше» 2 відсотків ВВП – ця цифра навряд чи викличе хвилювання у Вашингтоні, оскільки Німеччина вже витрачає стільки.
Олаф Шольц
Можливо, що ще важливіше, Німеччина має позитивне сальдо торгівлі зі Сполученими Штатами в 60 мільярдів доларів, що Трамп неодноразово критикував. Тарифи знову зросли.
Маск також вплинув на німецьку політичну сцену, підтримавши ультраправу партію Alternative fur Deutschland (AfD), з якою Мерц відмовився співпрацювати.
Проте Трамп не схвалив ці коментарі, і Німеччина залишається важливим партнером.
Мерц зробив сміливе обличчя, заявивши, що ЄС має зробити новий поштовх до угоди про вільну торгівлю з Вашингтоном. Остання така спроба була припинена під час першого терміну президентства Трампа.