Джерело: www.radiosvoboda.org
Європа, США та Японія можуть відвоювати в Китаю та Росії ринок завдяки активізації будівництва нових реакторів, каже голова ІЕА Фатіх Бірол і закликає збільшити ефективність галузі.
Щоб зменшити залежність атомної енергетики світу від Росії, Бірол закликав міжнародну спільноту диверсифікувати канали поставок. «Майже 40% світових потужностей збагачення урану наразі має Росія. Це велике домінування. І тому для нас дуже важливо це диверсифікувати», – заявив Бірол, представляючи звіт 16 січня.
Новий поштовх розвитку атомної енергетики, особливо невеликих модульних реакторів, надає будівництво нових дата-центрів, йдеться у звіті. Світ інвестував майже $65 млрд в атомну енергетику в 2023 році. Однак США та Європа відстають від Китаю у розвитку атомної енергетики. Проєкти у США та Франції, які раніше активно розвивали атомну енергетику, тепер не отримують політичної підтримки і втілюються неефективно із затягуванням строків виконання на майже вісім років, а витрати на них перевищують заплановані у 2,5 раза, каже Бірол.
Таким чином, прогнозує Бірол, Китай через 5 років завоює перші позиції у світовій атомній енергетиці.
Атомні станції виробляють майже 10% світової генерації. В Україні АЕС забезпечували майже половину генерації, що ставило її на третє місце у світі після Франції та Словаччини за часткою атомних електростанцій в генерації електроенергії.
Україна і санкції США щодо «Росатому» У січні 2025 року США запровадили санкції проти 14 членів ради російської державної енергетичної компанії «Росатом».
США звинувачують посадовців «Росатому» в роботі у сфері ядерної зброї та оборонному секторі Росії, а також зловмисній діяльності, включаючи окупацію Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) в Україні.
Архівне світлина. В’їзд на територію Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), що розташована біля міста Енергодару Запорізької області, 31 серпня 2022 року
Під ці санкції підпадають і майже 70 дочірніх та пов’язаних із «Росатомом» компаній, зареєстрованих у Сполучених Штатах Америки.