Головна Без категорії Таємнича бізнес-експансія в Луцьку: замість приватного сектору виростуть нові висотки

Таємнича бізнес-експансія в Луцьку: замість приватного сектору виростуть нові висотки

54
0

Джерело: sylapravdy.com

У Луцьку в мікрорайоні підшипникового заводу готують будівництво нового житлового комплексу. В межах вулиць Ярослава Мудрого (колишня Станіславського) та Ростислава Волошина (колишня Макаревича) на місці приватного сектору планують зводити багатоповерхівки та торгово-офісні центри. Причому деякі мешканці навіть не в курсі, що на місці їхніх осель вже затвердили зведення висоток. Попри це на викуплені ділянки вже завезли будівельний кран.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, хто зібрався зводити новий житловий комплекс в мікрорайоні ЛПЗ.

«Біля ліцею №24 планують будівництво» Перші наміри щодо багатоповерхової забудови приватного сектору на вулиці Ярослава Мудрого у Луцьку з’явилися із затвердженням оновленого генерального плану обласного центру. У першому генплані Луцька, який приймали у 2009 році, ця територія відносилася до садибної забудови. А ось багатоквартирну забудову в цьому місці закріпили в переддень повномасштабного вторгнення Росії, коли депутати затвердили оновлений генеральний план. Це додало стимулу потенційним забудовникам.

Інформація про приватний сектор на вулиці Ярослава Мудрого у версії генплану Луцька за 2009 та 2022 роки

Про те, що на вулиці Ярослава Мудрого неподалік луцького ліцею №24 планується нова житлова забудова, місцеві також говорять вже давно. Одна з мешканок розповіла, що до неї ще до повномасштабної війни приходили незнайомці й пропонували викупити її будинок та земельну ділянку. Але жінка їм відмовила.

«Якийсь хлопчина вимагав, прям вимагав. Не пам’ятаю, яку суму називав. Ми йому сказали, що ніхто тут нічого продавати не буде. До побачення! Потім тема притихла, бо почалася війна, але торік сусіди почали виселятися», – розповіла мешканка вулиці Ярослава Мудрого.

Зі слів жінки, три сім’ї, які жили далі по вулиці, торік виселилися. Один з будинків вже розібрали, ще два – у процесі. 

Серед тих, хто погодився продати житло, і родина Ірини. Жінка зізнається, що таємничі перекупники дали достатньо грошей, щоб три сім’ї, які до цього мешкали під одним дахом, змогли розв’язати квартирне питання і роз’їхатися. 

«На пропозицію ми пристали не відразу. Вони ходили давно і довго. Просилися: продайте, продайте! Але ціну пропонували смішну. Ми назвали свою суму і вони погодились. Вони казали, що кругом нас вже ділянки викуплені. І  нам побудують багатоповерхівку перед вікнами. На це впливали», каже колишня мешканка вулиці.

Один із будинків, що розбирають

Зі слів Ірини, з її сім’єю про купівлю землі та нерухомості спілкувалася жінка, на ім’я Лариса. Усе, що розповіла про наміри: на місці приватного сектору збираються зводити багатоповерхівки. 

«Ой, чий то кінь стоїть?» Громадянка Лариса Бондар торік звернулася до Луцької міської ради, за дозволом на розробку, а згодом і затвердження містобудівної документації в межах вулиць Ярослава Мудрого та Ростислава Волошина. Йдеться про деталізований план території, який замовляють для подальшого проєктування забудови.

Рожевим на схемі виділено запроєктовані будинки, жовтим – торгово-офісні центри та парковку

Головний архітектор Луцька Веніамін Туз розповів, що жінка перед зверненням викупила кілька земельних ділянок у мешканців і планує збудувати цілий мікрорайон. 

«Фактично мова йде про будівництво семи житлових будинків. Буде комерція, сектор адміністративних будівель, велика територія віддається під розміщення транспорту, підземні паркінги. Будівництво буде відбуватися в декілька черг», – каже директор департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради Веніамін Туз.

Веніамін Туз

Відповідно до пояснювальної записки, окрім семи багатоповерхівок проєкт передбачає зведення трьох будівель із торгово-офісними приміщеннями та підземними паркінгами. З висотністю у три, п’ять та сім поверхів.

Тобто, плани – грандіозні та потребують великих капіталовкладень. Схоже, що за Ларисою Бондар стоїть великий інвестор – визнають у міській раді. 

«Я не буду вам називати хто це, бо це можуть бути якісь інші юридичні особи й можу тільки цим всім вас заплутати. Просто знаю, що цей забудовник вже має готові об’єкти у Луцьку», – прокоментував Веніамін Туз.  

Хто замовник будівництва, під час засідання комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру Луцькради зацікавилися і депутати. 

«Ой, чий то кінь стоїть?», – затягнув українську народну пісню депутат й член комісії Микола Дуда.

Але відповідь під час комісії так і не прозвучала. Таке ж питання депутати ставили під час сесії Луцькради, де погоджували розробку детального плану майбутньої забудови.

Депутат Андрій Лучик цікавився, чи не порушує цей детальний план прав мешканців, які навіть не підозрюють, що на місці їхніх приватних будинків вже запланували багатоповерхівки.

«Хто хоче, щоб там була багатоквартирна житлова забудова? Я так розумію, що якийсь інший власник?А чи знають жителі приватного сектору, що тут буде багатоквартирна забудова?», запитав депутат в архітектора Веніаміна Туза

Той відповів, що під час процедури погодження детального плану території відбуватиметься його громадське обговорення і мешканці зможуть висловити свою думку. 

Громадські обговорення без громадських обговорень? Згідно з документами, громадські слухання відбулися 5-го вересня 2024 року. Щоправда, єдиною представницею містян на обговоренні була сама Лариса Бондар. Звісно ж вона не могла бути проти забудови, яку сама ж запланувала. 

Протокол громадських обговорень

«Це відкриті процеси, будь-хто міг прийти на обговорення. Як показує досвід, люди не підтримують такі урбаністичні зміни. Вони можуть користуватися своїм майном нескінченно довго, скільки їм захочеться. І ніхто ніколи не посягне на їхнє право ним володіти», прокоментував посадовець Веніамін Туз.

В протоколі громадських обговорень серед присутніх – кошторисник ПП «А+». Це скорочена назва будівельної фірми «Алкан-плюс».

Був Луцьк, а став Боратин? Одна з ділянок – 93 сотки, яку замовниця детального плану Лариса Бондар купила під будівництво та обслуговування житлових будинків, зображена на генеральному плані Луцька, як частина мікрорайону ЛПЗ. А на детальному плані території, який в кінці минулого року затвердили в Луцькій міській раді – це вже село Рованці. 

Зі слів головного архітектора Луцька Веніаміна Туза, юридично це завжди були землі Боратинської громади. 

«Логічно, щоб це була територія Луцька. Нині якраз затверджуються офіційні межі нашої громади й з приводу цих земель міська рада звернулася до Боратинської з проханням поступитися, хоча «поступитися» це не зовсім коректний термін», – каже архітектор.

Начальник відділу земельних ресурсів Боратинської сільської ради Ярослав Саченок каже, що поступатися Луцьку землями ніхто не буде. 

Ярослав Саченок

«Вони написали нам листа, щоб ми погодили межі. Це вже як депутати приймуть рішення, але я думаю, що ніхто не захоче віддавати ці землі», розповів Ярослав Саченок.

30 соток у Луцьку та майже гектар в Рованцях Лариса Бондар скупила у місцевих мешканців. У Луцькій міській та Боратинській сільській радах відповіли, що земель ні в користування, ні в оренду жінці не надавали.

«У Рованцях, наскільки нам відомо, там вона купила декілька земельних ділянок і об’єднала в одну, тепер це 93 сотки. На даний час жодних містобудівних умов і обмежень сільська рада не видавала, до нас ще ніхто не звертався», каже голова Боратинської сільської ради Сергій Яручик.

У Луцькій міській раді на запит «Сили правди» відповіли, що Ларисі Бондар вже надано містобудівні умови та обмеження для проєкту «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури на вулиці Ярослава Мудрого в Луцьку».

На ділянку завезли кран і будки для будівельників

На ділянку забудовник завіз будівельний кран, облаштував заїзд і будки для будівельників. 

Хто насправді буде забудовувати мікрорайон Лариса Феодосіївна Бондар, яка фігурує в офіційних документах як замовниця детального плану території, є підприємицею і займається будівництвом. А ще жінка є директоркою і співвласницею кількох обслуговуючих кооперативів, де її партнерами є інші відомі гравці будівельного ринку: Віталій Доскач та Віктор Сургент. Це засновники будівельної компанії «Алкан». 

На їхньому рахунку такі житлові комплекси як «Затишний двір», «Яровиця» та «Dream Town». Частина з цих ЖК свого часу фігурувала у будівельних скандалах. Зокрема, «Затишний двір» на вулиці Даньшина запам’ятався тим, що його починали будувати за дозволом на зведення приватного будинку, а виросла багатоповерхівка.

ЖК «Затишний двір» на Даньшина

«Алкан» та деякі з кооперативів, якими керує Лариса Бондар, зареєстровані за однією адресою у Луцьку, на вулиці Івана Франка. Там Центр журналістських розслідувань «Сила правди» і шукав потенційних забудовників.

Ми шукаємо Ларису Бондар! – звертаємось через домофон.

А її немає. Вона поїхала у відрядження разом із керівництвом «Алкану» і коли буде невідомо, – відповіла секретарка.

Не застали журналісти «Сили правди» керівників будівельної фірми «Алкан» та Лариси Бондар на офісі й наступного дня. Зрештою, директора компанії «Алкан» Віталія Доскача спробували розшукати вранці перед роботою. Але вгледівши журналістів чоловік сів за кермо Ауді Q7 і натиснув на газ. 

Віталій Доскач за кермом автівки

Зрештою ми зателефонували до Віталія Доскача

– Ми знаємо, що на вулиці Ярослава Мудрого «Алкан» планує будувати новий мікрорайон.

– Я нічого абсолютно по цьому питанню не знаю. До побачення! відповів забудовник і поклав слухавку. 

Лариса Бондар теж відмовилася розповідати про будівництво на ЛПЗ.

Наразі нічого вам не можу сказати.

А скільки там багатоповерхівок планується? – цікавимося.

Я ж вам кажу, що наразі нічого не можу сказати, – жінка попрощалася і поклала слухавку.

Головний архітектор Луцька Веніамін Туз припускає, що для реалізації свого проєкту забудовнику забракне вже викупленої землі. 

«Наступний етап – це звичайно продовження цієї бізнес-експансії й поступове викупляння наступних ділянок», каже посадовець.

Мешканці, з якими поспілкувалася «Сила правди» розповіли, що не готові продавати будинки та переселятися.

Віктор — старожил вулиці Ярослава Мудрого (Станіславського)

«Я тут живу вже 50 років і не хотілося б виселятися. Біля нас 24 школа, то ми сподіваємося, що вони вже близько до нас нічого не побудують», – каже мешканець Віктор. 

«Звісно не хочеться, бо нормальний шматок землі. На місці всі комунікації, хороша транспортна розв’язка, близько зупинка, магазин. А ще страшно, що коли почнуть будувати, їздити технікою, то старі хати будуть сипатися», розповіла одна з мешканок.

Що ж приховують бізнесмени й чому на етапі отримання дозвільних документів використовують сторонніх людей? Центр журналістських розслідувань «Сила правди» продовжить стежити за будівництвом на вулиці Ярослава Мудрого. 

Раніше Центр журналістських розслідувань «Сила правди» розповідав, як на околиці Луцька продають квартири у зведеному без належних документів будинку.




реклама у Нововолинськ