Середа, 5 Лютого, 2025
Головна BBC Україна Трамп хоче контроль над рідкісноземельними металами України. Що це і де вони

Трамп хоче контроль над рідкісноземельними металами України. Що це і де вони

96
0

Джерело: www.bbc.com

Трамп хоче контроль над рідкісноземельними металами України. Що це і де вони

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Рідкісноземельні метали могли б стати своєрідною платою України за фінансову підтримку США, каже Трамп

  • Author, Відділ новин, BBC Україна
  • Role,
  • 44 хвилин(и) тому

Президент США Дональд Трамп заявив, що його адміністрація хоче домовитися з Україною про доступ до її важливих природних ресурсів – рідкісноземельних металів.

Це, за логікою Трампа, могло б стати “оплатою” за продовження підтримки України у війні з Росією. На цю заяву вже відреагували і в Києві, і в Кремлі, і на Заході.

Україна не проти такої співпраці і навіть пропонувала щось подібне у своєму “плані перемоги” восени 2024 року

“Якщо називати речі своїми іменами, це пропозиція купувати допомогу. Тобто не продовжувати її надавати на безоплатній основі, а саме забезпечувати її на комерційній основі”, – сказав представник Кремля Дмитро Пєсков.

“Краще, звичайно, взагалі не надавати допомогу і тим самим сприяти завершенню цього конфлікту”, – додав він.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав бажання Трампа егоїстичним, адже Україні ці ресурси потрібні будуть для повоєнної, мирної відбудови.

“Ці ресурси країни нам слід було б використати для фінансування всього того, що знадобиться після війни”, – сказав він, додавши: “було б дуже егоїстично” використовувати отримані гроші для підтримки оборони України зараз.

Що ж таке рідкісноземельні метали, де вони містяться і чому Трамп звернув на них таку прискіпливу увагу?

Що пропонує Трамп і навіщо йому ці метали

За словами Трампа, рідкісноземельні метали могли б стати своєрідною платою за фінансову підтримку США, яку отримує Україна для відбиття російського вторгнення.

І Київ на це готовий, зазначив він, додавши, що хоче “вирівнювання” з боку України за “майже 300 мільярдів доларів” підтримки Вашингтона.

“Ми хочемо укласти угоду з Україною, в якій вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними металами й іншими речами. Ми хочемо гарантій. Ми даємо їм гроші, дуже швидко”, – заявив Трамп у понеділок журналістам у Білому Домі.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Китай – лідер у видобутку і переробці рідкісноземельних металівЗацікавленість США в контролі над видобутком рідкісноземельних металів значною мірою пов’язана із конкуренцією з Китаєм. Саме він зараз домінує у світовому постачанні цих критично важливих матеріалів.

За останні кілька десятиліть Китай став лідером як у видобутку, так і в переробці рідкісноземельних металів, у нього 60-70% світового видобутку і майже 90% переробних потужностей.

І залежність США у цьому питанні від Китаю викликає занепокоєння – і щодо нацбезпеки, і щодо економіки. Адже ці матеріали необхідні для високих технологій – починаючи від електромобілів і закінчуючи військовою технікою.

Що таке рідкісноземельні матеріали

Рідкісноземельні метали – це збірний термін для 17 металевих елементів, вміст яких у земній корі надзвичайно низький. Вони мають унікальні фізичні, хімічні та магнітні властивості і широко використовуються в сучасній техніці та промисловості.

Ці елементи використовуються у виробництві смартфонів, комп’ютерів, медичного обладнання тощо.

До них належать: Sc – скандій, Y – ітрій, La – лантан, Ce – церій, Pr – празеодим, Nd – неодим, Pm – прометій, Sm – самарій, Eu – європій, Gd – гадоліній, Tb – тербій, Dy – диспрозій, Ho – гольмій, Er – ербій, Tm – тулій, Yb – ітербій, Lu – лютецій.

Багато хто у зв’язку із заявою Трампа згадав про літій, графіт, титан та уран, поклади яких також є в Україні. Однак вони не належать до рідкісноземельних металів, хоч і є рідкісною, “критичною” сировиною.

Ймовірно, Трамп мав на увазі також і їх, коли говорив про “рідкісноземельні матеріали” (rare earth) та “інші речі’ (other things).

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Демонстрація рідкісноземельних елементів під час однієї з презентацій Samsung ElectronicsНайбільші запаси рідкісноземельних металів, крім Китаю, містяться у США та Австралії.

В Україні рідкісноземельні руди не видобуваються, хоча запаси є. Їхні концентрації виявлені на півдні Українського кристалічного щита, насамперед у західному Приазов’ї. Більшість цих територій зараз або окупована Росією, або лежить неподалік лінії бойового зіткнення.

Що ж до інших важливих українських мінеральних ресурсів, то, за даними Forbes Україна, близько 70% з них містяться у Донецькій, Дніпропетровській і Луганській областях, тобто велика частина – на окупованій Росією території.

Запаси літію в Україні, за даними уряду, становлять близько 500 тис тонн. Його видобуток не налагодили, але плани такі були.

Росія окупувала щонайменше два родовища літію: Шевченківське Донецької області та родовище комплексних руд Крута Балка в районі Бердянська. Під контролем України лишаються рудопрояви літію на Кіровоградщині.

Автор фото, Державна служба геології та надр

Яка позиція України

Президент України Володимир Зеленський заявив, що “відкритий” до пропозиції Трампа щодо корисних копалин.

“Ми відкриті до того, що корисні копалини можуть бути розроблені з нашими партнерами, які допомагають нам захистити нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, своєю присутністю, санкційними пакетами”, – сказав він на пресбрифінгу у вівторок.

“Я про це говорив ще у вересні, коли у нас була зустріч з президентом Трампом”, – додав Зеленський.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Зеленський каже, що “відкритий” до пропозиції ТрампаПро важливість українських рідкісних ресурсів йшлося також у його “плані перемоги” восени 2024 року. А саме – в четвертому пункті цього плану про “стратегічний економічний потенціал”.

Як сказав Зеленський під час презентації плану, в Україні зосереджені критично важливі метали (йшлося про уран, титан, літій, графіт тощо) ціною в трильйони доларів США.

За його словами, економічний потенціал України є однією з ключових “загарбницьких цілей Росії у війні”.

Тож, Київ пропонував підписати угоди з ЄС і США про спільний захист, інвестування в видобуток і використання цих ресурсів.

Як пише New York Times з посиланням на українського високопосадовця, Україна справді готова працювати зі США в цьому питанні – за умови, що США нададуть достатні гарантії безпеки, що ці ресурси не потраплять до рук Росії.

У грудні делегація уряду України зустрілася з американськими бізнесменами у Вашингтоні, представивши потенційні ділові угоди. Вони включали придбання ліцензій на видобуток критично важливих корисних копалин, стверджує NYT, посилаючись на презентацію, з якою вдалося ознайомитися виданню.

Хоча експерти, з якими спілкувалась ВВС, вказували, що для видобування цих корисних копалин потрібно докласти ще дуже багато зусиль і витратити немало часу.




реклама у Нововолинськ