Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Трамп наказав скоротити агенцію, яка фінансує “Радіо Свободу”, “Голос Америки”16 березня 2025
США скорочують медіа “Голос Америки” і “Радіо Свобода” – президент Дональд Трамп видав наказ про реорганізацію Агенції США з глобальних медіа (USAGM).
Ця агенція займається п’ятьма великими американськими медіакорпорація, що мовлять 49 мовами, включаючи “Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода”, “Голос Америки”, “Радіо Вільна Азія” (RFA), Офіс мовлення на Кубу.
Ці медіа вважають важливим інструментом дипломатії США, а рішення про їх скорочення називають зрадою демократії і “подарунком ворогам Америки”.
Трамп розпорядився суттєво зменшити штат Агенції з глобальних медіа у рамках боротьби з “державною бюрократією”.
В указі, опублікованому на сайті Білого дому, сказано, що агенції мають “зменшити виконання своїх статутних функцій та свій персонал до мінімальної присутності та функцій, необхідним законом”.
В указі Трамп вимагає від керівників агенцій протягом семи днів прозвітувати, що вони повністю виконали вимоги про скорочення.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Кері Лейк спочатку скоротила редакціям доступ до інформації агенцій Через кілька годин після указу Трампа у ЗМІ з’явилося повідомлення про лист від USAGM, у якому зазначається, що Конгрес США припинив фінансування гранту на діяльність “Радіо Свободи”.
Лист підписала Кері Лейк, яка вказала свою посаду як “старший радник USAGM, який виконує обов’язки генерального директора з делегованими повноваженнями”.
Трамп пропонував, щоб Лейк, яка у минулому була телеведучою та кандидатом від Республіканської партії на посаду губернатора Арізони, очолила “Голос Америки”. Проте її кандидатуру ще має схвалити Міжнародна консультативна рада з питань телерадіомовлення.
За день до виходу указу Трампа Лейк заявила, що розриває контракт із “великою трійкою” інформаційних агенцій – Аssociated Press, Reuters та France Press.
Її рішення, по суті, позбавило журналістів “Радіо Свобода” та “Голосу Америки” доступу до стрічок новин, відео та фотографій найбільших новинних агентств.
У Х вона пояснила цей крок тим, що така стара і шанована корпорація, як USAGM, не повинна купувати новини в інших, а повинна робити їх сама.
Джерела ВВС у “Голосі Америки” підтвердили, що всім співробітникам надійшов електронний лист, в якому їх відправили в оплачувану відпустку.
“Радіо Свободу” і “Голос Америки” глушили у СРСР
Президент і генеральний директор Радіо Свобода Стівен Капус назва скорочення Агенції з глобальних медіа (USAGM) “величезним подарунком ворогам Америки”.
“Іранські аятоли, китайські комуністичні лідери та автократи в Москві та Мінську святкуватимуть падіння Радіо Свобода/Радіо Свобода через 75 років. Якщо віддати перемогу нашим супротивникам, це зробить їх сильнішими, а Америку слабшою”, – йдеться в його заяві, яку цитує Радіо Свобода.
США заснували “Радіо Свободу” під час Холодної війни для інформаційної боротьби з Радянським союзом. Це було у 1953 році.
“Радіо Свобода” транслювала нецензуровані новини, музику, літературу у країни, де свобода слова перебувала під загрозою.
У 1954 році з Мюнхена вийшла в ефір перша передача Української служби Радіо Свобода, на той час радіостанція мала назву “Радіо Визволення”.
У СРСР “Радіо Свободу” сприймали як один з найбільш жорстких і радикальних критиків режиму і весь час намагалися глушити її передачі.
Як згадує журналіст Віталій Портніков, послухати українську службу Радіо свобода у радянські часи було нелегкою справою.
“Набагато простіше було знайти сигнал польської чи словацької служб Радіо Вільна Європа – а от Українську редакцію Радіо Свобода “глушили” по-справжньому”, – розповідає Портніков у матеріалі, присвяченому історії Радіо свобода.
“Програми української служби цієї радіостанції в мої шкільні роки допомогли мені, хлопцю з русифікованого міста, памʼятати, що я живу в Україні, долучатися до нецензурованої української культури й мови”, – говорить Портніков. Він назвав удар по Радіо Свобода “зрадою демократії”.
“Сьогодні, в епоху нових інформаційних технологій, Радіо Свобода вже не відіграє тієї ж ролі, що раніше. Але сам факт нашого існування демонструє: Сполучені Штати пам’ятають, що демократія має значення” – говорить Портніков, який працює на Радіо Свобода понад 35 років.
Попри державне фінансування Конгресу США Радіо Свобода є незалежною медіакорпорацією, а американським урядовцям, включно з керівництвом USAGM, заборонено втручатися в роботу журналістів.
До скорочення Трампа “Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода” поширювала інформацію на різних платформах (інтернет, радіо, телебачення, відео) для аудиторії в 20 країнах Східної та Південно-Східної Європи, Кавказу, Центральної Азії та Близького Сходу 25 мовами.
Президент і генеральний директор Радіо Свобода Стівен Капус говорить, що протягом всієї історії “Радіо Свобода” мала двопартійну підтримку в США.
“Без нас майже 50 мільйонів людей у закритих суспільствах, які щотижня залежать від нас за точними новинами та інформацією, не матимуть доступу до правди про Америку та світ”, – додав він.
Голос Америки (VOA), найбільший міжнародний інформаційний мовник США, заснували у 1942 році під час Другої світової війни для протидії нацистській та японській пропаганді. Медіа транслюється 45 мовами.
“Місія та редакційна незалежність Голосу Америки гарантовані законами, які захищають журналістів VOA від впливу, тиску або помсти урядовців чи політиків”, – йдеться на сайті організації.
Автор фото, Bloomberg
У 1976 році президент Джеральд Р. Форд підписав закон про Голос Америки, в якому сказано: “VOA буде представляти усю Америку, а не окремий сегмент американського суспільства, і тому збалансовано і всеосяжно представлятиме значні американські думки та інституції”.
Як і “Радіо Свободу” передачі “Голос Америки” глушили у СРСР.
Майк Абрамовіц, директор “Голосу Америки”, повідомив, що практично весь штат медіа з 1300 людей відправили у відпустку.
Абрамовіц сказав, що цей наказ залишив “Голос Америки” нездатним виконувати свою “життєво важливу місію… особливо критичну сьогодні, коли противники Америки, такі як Іран, Китай і Росія, витрачають мільярди доларів на створення неправдивих наративів для дискредитації Сполучених Штатів”.
Важливий інструмент демократії
Дональд Трамп під час свого першого терміну мав суперечки з USAGM щодо редакційної незалежності та напрямку мовлення.
Він знову висловив ці занепокоєння після повернення до влади. Прихильники мовників наполягають, що вони є важливим інструментом дипломатії США.
Комітет із захисту журналістів закликав керівництво Конгресу США вжити заходів для захисту USAGM від наслідків указу Трампа.
“Викликає обурення той факт, що Білий дім намагається скоротити фінансування агентства, схваленого Конгресом і підтримуючого незалежну журналістику, тоді як воно протистоїть наративам авторитарних режимів по всьому світу”, – заявив директор комітету Карлос Мартінес де ла Серна.
USAGM курує мовні компанії, які працюють 49 мовами, а їхня сукупна щотижнева аудиторія перевищує 361 мільйон. Запит на його бюджет на 2025 рік становив 950 мільйонів доларів.
“Радикальна пропаганда”
Трамп постійно заявляє про упередженість ЗМІ щодо нього. Нещодавно він назвав CNN і MSNBC “корумпованими” і “незаконними”, не надавши доказів щодо цього. Ілон Маск, мільярдер і головний радник Трампа, неодноразово закликав закрити “Голос Америки”.
У Білому домі намагались пояснити причини закриття “Голосу Америки”, опублікувавши список претензій до медіа.
Як йдеться у тексті, указ Трампа гарантує, що платники податків “більше не будуть змушені фінансувати радикальну пропаганду”.
Білий дім заявляє, що кілька репортерів “Голосу Америки” публікували анти-Трампівський контент у соцмережах попри політику, яка вимагає неупередженості співробітників.
Адміністрація Трампа цитує ЗМІ і політиків, які заявляли, що “Голос Америки” приховував негативні історії про Іран, був надто прихильним до Джо Байдена, надто політизованим і працевлаштував російського пропагандиста.
Підписуйтеся на нас у соцмережах